11 miesiąc życia dziecka - nowy, stanowczy ja!

11 miesiąc życia dziecka - nowy, stanowczy ja!

Za wami jedenaście miesięcy wspaniałego rozwoju, bliskości i niekończącej się zabawy. Twoje dziecko nie tylko chce wykonywać pierwsze kroki, ale i decydować o sobie.

Jedenastomiesięczny szkrab ma już pewną świadomość swojego ja i okazuje to na każdym kroku. Lubi mieć możliwość wyboru, dlatego stwarzajmy sytuacje, w którym będzie go mógł dokonywać. Będzie to miało znaczenie dla rozwoju jego osobowości w przyszłości.

Nowa jakość kontaktu 

Twoje jedenastomiesięczne dziecko coraz częściej chce decydować, mieć własne zdanie i egzekwować je. Pozwalaj mu dokonywać wyborów - poczuje, że liczysz się z jego potrzebami, pragnieniami i opinią. Przedstawiaj mu dwie opcje i pytaj co woli. Poczuje się bardzo ważne i pewniejsze siebie.

Dla swojego dziecka jesteś jedyna i najdroższa, dlatego może być o ciebie zazdrosne. Choć zna i rozpoznaje wszystkich domowników oraz najczęściej widywanych znajomych, to od ciebie oczekuje największej uwagi, na jej brak reagując głośnym protestem a nawet płaczem. Przepada za śmiechem i zabawą. Bawcie się jak najwięcej i śmiejcie, ponieważ jest to ważny moment dla kształtowania osobowości i usposobienia dziecka w przyszłości.

Pierwsze spotkania z zakazem

Pamiętaj, że twoje dziecko doskonale zna potężną moc słówka "nie" i chętnie wykorzysta tę znajomość w praktyce. Doskonale rozumie, że mu czegoś zabraniasz, ale wcale nie oznacza to, że będzie zakazowi posłuszne. Coraz częściej będzie stanowcze, zdecydowane a nawet uparte np. w okazywaniu, że nie ma ochoty na jedzenie czy spanie. W sytuacji wyraźnego zakazu dziecko przerwie konkretną, zakazaną czynność lub przeciwnie - będzie ją kontynuowało, ukradkiem na ciebie zerkając by zbadać reakcję. Dowodzi to świadomości kontaktu i ustalanych przez ciebie zasad w danym momencie bez względu na to czy dziecko zakazy zapamięta na dłużej, czy nie.

Jedenastomiesięczny maluch bez problemu rozróżnia znajome przedmioty i pokazywane mu obrazki w książeczce. Możesz zacząć uczyć go już pokazywać i nazywać własne części ciała, a także naśladować z nim głosy ulubionych zwierząt.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

 

Może Cię również zainteresować: