W kolejnym już dwudziestym piątym miesiącu życia dziecka przede wszystkim pogłębiają się umiejętności motoryczne dziecka, rozwój mowy u dziecka oraz wzbogaca się świat emocji. Maluch uwielbia robić „wygibasy” ciałem, śmiejąc się przy tym radośnie. Z zachwytem próbuje nowych możliwości swojego ciała: ślizga się, czołga, podskakuje, turla, wygina, skacze. Robi to coraz sprawniej i śmielej. Nie zabraniajcie mu!
25 miesiąc życia dziecka – rozwój mowy
Początek trzeciego roku życia to również coraz bardziej intensywny rozwój mowy dziecka. Wasz szkrab uwielbia powtarzać zasłyszane słowa i frazy, np. podczas rozmowy telefonicznej. Nie mówcie do niego zdrobniale. Dziecko w tym wieku rozróżnia głoski i nawet, jeśli samo nie potrafi jeszcze powtórzyć „r” lub „k” ( mówi np. „ocham” zamiast „kocham”), wy zwracajcie się do niego poprawnie.
Aby utrwalić w malcu dobre nawyki i nauka mówienia u dziecka była łatwiejsza oraz zadbać o ogólny rozwój intelektualny dużo mu czytajcie! Dwulatek chętnie wysłucha bardziej rozbudowanych opowieści. Potrafi skupić się na dłuższej bajce i historyjce. Chętnie zadaje pytania. Nie ignorujcie ich! Nawet, jeśli wydają się męczące i wciąż pyta o to samo, odpowiadajcie cierpliwie.
25 miesiąc życia dziecka – ciekawość świata
Wasze dziecko w tym okresie jest „głodne” świata. Coraz więcej zjawisk go zadziwia i zaciekawia. Chłonie rzeczywistość wszystkimi zmysłami. Powoli wchodzi również w relacje z rówieśnikami. Zauważa, że można zrobić coś wspólnie, np. babkę z piasku. Taka zabawa z rówieśnikami kończy się zazwyczaj dość szybko, gdyż dwulatek wciąż jest bardzo egocentryczny i zaborczy. Gdy jednak wykaże chęć do współpracy, wspierajcie go w tym. I nie skarżcie się na zachowanie innego dwulatka jego rodzicom. Bądźcie wyrozumiali dla siebie, a także dla waszych dzieci.
Dwulatek, który uderzył łopatką innego malucha w piaskownicy, nie zrobił tego z premedytacją. Zadziałał na podstawie prostego odruchu, który w tym wieku jest jeszcze naturalny. Nie wszczynajcie z tego powodu rabanu!
Niestety, bunt dwulatka pogłębia się i potrwa jeszcze dobre kilka miesięcy, dlatego warto ćwiczyć swoją cierpliwość.
Paradoksalnie, zbyt nachalne zakazy i nakazy mogą tylko pogłębić stan negacji i buntu. Lepiej odpuścić i pozwolić dziecku na „samodzielność”, oczywiście kontrolowaną, niż wszczynać z nim wojny, które do niczego nie prowadzą. Za żadne skarby nie stosujcie klapsów, jako metody wychowawczej. Dziecko w tym wieku będzie dostarczało mnóstwa okazji do klapsów. W dwudziestym piątym miesiącu życia dziecka, to jedno z twoich największych rodzicielskich wyzwań. Za każdym razem, gdy poczujesz się na krawędzi i zapragniesz dać maluchowi w skórę, powstrzymaj się. Każdy klaps oraz inny przejaw agresywnego zachowania wobec dziecka jest twoją rodzicielską porażką, która może mieć poważne konsekwencje w jego dorosłym życiu.
Emocje w 25 miesiącu życia dziecka
Twoje dziecko w tym wieku przeżywa istną burzę emocji, których nie rozumie. Nie neguj ich. Powtarzaj, że go rozumiesz. Nazywaj te emocje i pokazuj, jak można sobie z nimi poradzić. Bądź zawsze dobrym przykładem.
Jeśli na co dzień krzyczysz i kłócisz się z bliskimi, ono uczy się od ciebie, że to rodzaj normy. Bo dwulatek uczy się przede wszystkim przez naśladowanie bliskich. Rodzicom wydaje się, że jest zbyt mały, aby cokolwiek rozumieć z otaczajęcej sytuacji. To prawda - nie rozumie, ale naśladuje. Jeśli zobaczy, że tata podniósł rękę na mamę, ono podniesie rękę na ukochanego misia. Utrwali fatalny schemat, za który wy, rodzice, jesteście odpowiedzialni.
Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie