Blisko 80% kobiet po porodzie cierpi na przygnębienie poporodowe. U wielu z nich stan ten pogłębia się i zmienia w depresję. Jak zatem odróżnić te dwie bardzo podobne do siebie przypadłości?
Co to jest baby blues?
Baby blues, nazywany również smutkiem poporodowym, występuje u około 50-80 % kobiet. Pojawia się zwykle 2-3 dni po porodzie (w okresie nawału mlecznego) i trwa od około 10 dni do najczęściej 2 tygodni, czasem przedłuża się do miesiąca.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny pojawiania się tego syndromu, bo jego mechanizm nie został jeszcze do końca poznany. Specjaliści uważają, że duży wpływ mają tutaj wahania hormonalne oraz zasoby psychiczne świeżo upieczonej mamy. Taka gwałtowna zmiana stylu życia wywołuje u wielu kobiet stres i niepokój. Mają one wrażenie, że coś utraciły i nie są w stanie sprecyzować, co to tak naprawdę jest. Do głównych objawów smutku poporodowego zaliczyć możemy również zmęczenie, brak energii, wahania nastrojów, apatię, płaczliwość czy rozdrażnienie.
Jak poradzić sobie ze smutkiem poporodowym?
Pamiętaj przede wszystkim o tym, że macierzyństwo rodzi wiele obaw i każda mama popełnia większe lub mniejsze błędy. Po pewnym czasie z pewnością odnajdziesz się w nowej roli i nauczysz się być mamą dla swojego maleństwa.
Jeśli doskwiera ci zmęczenie, śpij jak najwięcej wraz z dzieckiem w trakcie jego drzemek. Pozwól sobie także na drobne przyjemności. To, że stałaś się mamą, nie znaczy, że przestałaś być kobietą. Nic tak skutecznie nie poprawia humoru jak nowy manicure, dobry film obejrzany wraz z mężem czy krótki wypad na zakupy z przyjaciółką.
Nieocenione w tym czasie może się okazać wsparcie twojego partnera, rodziny, przyjaciół. Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków, najlepiej skup się na opiece nad dzieckiem, reszta może zejść na drugi plan. Nie bądź dla siebie zbyt wymagająca. Stawiaj sobie realne cele. Rozmawiaj o swoich uczuciach i nie wahaj się prosić o pomoc. Postaw na zdrową dietę. To, co jesz, może mieć wpływ na twoje samopoczucie.
Na szczęście baby blues to przejściowy stan emocjonalny, który mija, a ty po odzyskaniu równowagi psychicznej możesz się w pełni cieszyć urokami macierzyństwa.
Depresja poporodowa
Depresja po porodzie dotyczy około 10-20 % mam. To poważny długotrwały stan, wymagający pomocy specjalisty i bardzo często wspomagania farmakologicznego. Rozwija się ona w ciągu pierwszych 6 tygodni po porodzie i może trwać nawet rok. Szczytowe nasilenie depresji ma najczęściej miejsce w okresie 3-6 miesięcy po porodzie.
Depresja po urodzeniu dziecka to zdecydowanie bardziej złożone zjawisko niż opisywany wcześniej baby blues i może być wywołana przez szereg czynników. To między innymi: sytuacja rodzinna i zawodowa kobiety, przebieg całej ciąży, poród z komplikacjami, niechciana bądź nieplanowana ciąża, brak wsparcia, zbyt młody wiek matki, wcześniejsze zaburzenia nastroju oraz hormony.
Typowe objawy depresji poporodowej to np. głębokie przygnębienie i płaczliwość. Kobieta jest bardzo drażliwa i ma trudności z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji, staje się bezradna nawet w obliczu najprostszych czynności. Młoda mama może mieć w tym okresie bardzo niską samoocenę i uważać, że nie nadaje się do nowej roli. Często występują także zaburzenia koncentracji, problemy ze snem i silny lęk o swoje nowo narodzone dziecko. Depresji towarzyszyć mogą również objawy psychosomatyczne – ból głowy, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej.
Wiele kobiet traci zainteresowanie dzieckiem, a w skrajnych przypadkach czuje do niego wrogość i myśli o wyrządzeniu mu krzywdy lub też ma myśli samobójcze. Stan ten bardzo niekorzystnie wpływa na życie kobiety oraz jej otoczenie, trudno także wtedy zbudować odpowiednią więź z niemowlakiem.
Objawy przygnębienia poporodowego i depresji są do siebie bardzo podobne. Różni je jednak natężenie oraz czas trwania. Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie lekceważyć niepokojących symptomów i już w przypadku pierwszych oznak depresji poporodowej poszukać wsparcia i fachowej pomocy.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
Słowa kluczowe: baby blues, depresja poporodowa, przygnębienie poporodowe, co to jest baby blues, depresja po porodzie, depresja po urodzeniu dziecka, objawy depresji poporodowej, objawy przygnębienia poporodowego