Noszenie dziecka w chuście staje się coraz bardziej popularne i coraz częściej można spotkać na ulicy mamę czy tatę z maluchem noszonym właśnie w ten sposób. Nic w tym dziwnego – taka metoda noszenia dziecka niesie za sobą szereg korzyści, których z pewnością nie zastąpi tradycyjny wózek. Należy jednak zdawać sobie sprawę również z pewnych ograniczeń tej metody...
Zalety chust do noszenia dziecka
Chusta dla niemowlaka idealnie wpisuje się w ideę rodzicielstwa bliskości. Potrzeby smyka są niemal natychmiast rozpoznawane i w miarę możliwości realizowane. Tak bliski kontakt sprzyja zacieśnianiu więzi, buduje niesamowitą relację pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Malec w ramionach swojego opiekuna czuje się bezpiecznie, wie, że może na niego liczyć. Poza tym zdecydowanie szybciej się uspokaja, w takich sytuacjach jak mi.in. bolesne ząbkowanie, szczepienie, kolka czy infekcja u malucha.
Chusty dla dzieci mają również niesamowity wymiar praktyczny. Mama czy tata mają wolne ręce i mogą nawet wykonywać drobne codzienne czynności, jak chociażby przygotowywanie szybkich posiłków czy rozwieszanie prania. Dużo łatwiej jest również w trakcie spacerów. Zbyt wąskie przejścia, schody czy kamienie na drodze nie stanowią żadnego problemu.
Chwilowa moda na chusty do noszenia?
Pomimo że noszenie w chuście wydaje nam się nową modą, to było znane i cenione znacznie wcześniej. Jeszcze przed pojawieniem się wózków w XVIII wieku kobiety bardzo często korzystały z zalet, jakie dawał im ten skrawek materiału. Malec mógł być blisko mamy, a przemieszczanie się z dzieckiem w chuście było zdecydowanie łatwiejsze.
Obecnie chusty wracają do łask w nowej, nieco odświeżonej formie. Na rynku znajdziemy wiele wersji. Chusty kółkowe, wiązane czy typu pouch. Tutaj wybór zależy głównie od mamy, jej preferencji oraz wieku dziecka. Zawsze należy zadbać o prawidłową ochronę i asekurację główki i kręgosłupa dziecka. Biodra dziecka powinny być rozchylone do pozycji „żabki”.
Czy noszenie dziecka w chuście może być niebezpieczne?
Przed zakupem i użyciem chusty do noszenia należy zawsze zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty; upewnić się, czy będzie ona odpowiednia dla naszego maluszka. Najważniejsze jest prawidłowe zawiązanie chusty i jej umiejętne dociągnięcie. Jeśli spełnimy te warunki, naszemu maleństwu nie powinna stać się żadna krzywda. Warto poszukać doświadczonej osoby, która nam wszystko wyjaśni i zademonstruje jak wiązać chustę (zawsze nosimy dziecko przodem do siebie, czyli brzuch do brzucha, przyp. autor). W wielu miastach organizowane są kursy noszenia w chuście, na których specjaliści od podstaw wszystko nam wyjaśnią i odpowiedzą na każde nurtujące nas pytanie.
Prawidłowo zawiązana chusta doskonale przytrzymuje główkę i kręgosłup malca oraz utrzymuje stawy biodrowe w optymalnej pozycji, aby nie zaszkodzić rozwojowi panewek. Oczywiście u dziecka z dysplazją stawów biodrowych najpierw należy zasięgnąć porady ortopedy. Chusta nie jest wskazana dla dzieci z zaburzonym napięciem mięśniowym, u których stwierdzono wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, czy asymetrię ułożeniową.
Chusta do noszenia jest świetną alternatywą dla wózka i w wielu przypadkach może ułatwić życie rodzica. Należy jednak pamiętać, aby była używana możliwie krótko, gdyż wózek daje maluszkowi znacznie większą swobodę ruchów. Początki doświadczeń z chustą mogą być trudne, jeśli jednak przekonamy się do niej i nauczymy się poprawnie jej używać, noszenie maluszka w ten sposób stanie się obopólną prawdziwą przyjemnością.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego