Dziecko powinno znać zasady obowiązujące w naszym domu i szanować nasze oczekiwania. Starajmy się wychowywać je tak by wiedziało, że za dobre zachowanie czeka je pochwała, a w przypadku złego pojawią się konsekwencje.
Pamiętajmy, że nasze oczekiwania powinny być dostosowane do wieku i możliwości naszego dziecka. Zbyt wysoko postawiona poprzeczna spowoduje frustrację, która uderzy w jego poczucie własnej wartości. Wychowaniu dziecka powinny towarzyszyć spokój i konsekwencja, na których zbudujemy nasz autorytet.
Co to jest autorytet rodzica?
Autorytet wychowawczy powoduje, że dziecko nas słucha. Powinniśmy być dla naszego dziecka przewidywalni, aby znało nasze reakcje i wiedziało jakiej odpowiedzi spodziewać się przy okreslonym działaniu. Powtarzalność, rutyna i konsekwencja dobrze wpłyną na więź i poczucie bezpieczeństwa. Znajdź czas na rozmowę z dzieckiem - nawet jeśli będzie to zaledwie kilka minut dziennie, poczuje się ono dla ciebie ważne i chętniej wykona prośby i polecenia. Ale przede wszystkim daj mu prawo do popełniania błędów i nie wstydź się tego, że i ty je popełniasz. Brak akceptacji i napiętnowanie porażek mogą spowodować poważne konsekwencje w przyszłości.
Jak skutecznie wydawać polecenia dziecku
Aby nasze polecenia były skuteczne, muszą być wydawane pojedynczo. Kilka komend wydanych jednocześnie wprowadzi szum i dziecko pogubi się, nie będzie wiedziało od czego zacząć. Jeżeli prosisz o zrobienie czegoś, egzekwuj to. Najczęstszym błędem jaki popełniamy jest niesprawdzanie czy dziecko wykonało zadanie. Zawsze upewniaj się, że twoja pociecha rozumie o co ją prosisz. Polecenia wydawaj spokojnym tonem i prostym językiem, poważnie, bez ironii czy kąśliwych uwag. Nie wydawaj poleceń żartem, bo nie zostaną poważnie potraktowane. Jeżeli widzisz, że dziecko nie jest pewne czego oczekujesz, pokaż mu to. Poczuje się pewniej i nie zawiedzie w tej samej sytuacji w przyszłości.
Wiele dzieci okazuje niezadowolenie, kiedy każemy im zrobić coś na co w danym momencie nie mają ochoty. Pozwólmy im na to nawet, jeśli będą się złościć. Dziecko nie musi być zadowolone z otrzymania polecenia, ale niezależnie od odczuwanej irytacji powinno zrobić to o co poprosił je rodzic.
Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły; psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.