Czy klocki LEGO rozwijają? Klocki jako element rozwoju dziecka

Czy klocki LEGO rozwijają? Klocki jako element rozwoju dzieckaJeśli stoi przed tobą zadanie, aby kupić ciekawą i edukującą zabawkę bliskiemu ci dziecku, możesz zastanawiać się, czy klocki LEGO rozwijają i jak mogą wpłynąć na kształtowanie się w maluchu różnych umiejętności. Zestawy LEGO obecne są w dziecięcych pokojach od wielu lat. To nie tylko źródło rozrywki – spore grono rodziców stawia na nie również po to, aby wspomóc rozwój dziecka! Jakie talenty mogą rozbudzić w nim klocki? Czy zdolności motoryczne to jedyna kwestia, w której mogą okazać się pomocne? Wyjaśniamy!

Więcej niż tylko zabawka – czy klocki rozwijają? Jeśli tak, to w jaki sposób?

W przeciwieństwie do większości zabawek, które szybko lądują w kącie lub na dnie dziecięcej szuflady, zaletą klocków jest to, że cała zabawa nie kończy się na ułożeniu danego zestawu. Wręcz przeciwnie – zaczyna się dopiero wtedy, gdy ułożony czterokołowiec bierze udział w swoim pierwszym rajdzie, a figurki spotykają się w skonstruowanej przez dziecko kawiarence lub na stacji kolejowej. To moment, w którym wyobraźnia malucha zaczyna się rozwijać. Wcielanie się w rozmaite role, prowadzenie własnej narracji i wymyślanie historyjek mogą też wpłynąć na umiejętności władania językiem i wyrażania siebie za pomocą różnych środków.

Jeśli dziecko bawi się z rówieśnikami lub rodzeństwem, może przy okazji rozwijać swoje zdolności społeczne, empatię i zdolność do współpracy. Warto pamiętać, że takie kontakty nie zawsze będą budzić wyłącznie pozytywne i przyjemne emocje. Czasami smyki będą miały odmienną wizję budowli, innym razem mogą pokłócić się o klocek, którego akurat chcą użyć w tym samym czasie. Nauka rozwiązywania takich drobnych konfliktów może zaprocentować w ich przyszłym życiu!

Czy LEGO rozwija? Kilka słów o najbardziej znanych klockach świata

Gdy chodzi o klocki, niesłabnącą popularnością cieszą się zestawy sygnowane marką LEGO. Co przyciąga do nich nasze maluchy? Każde pudełko zawiera miłe dla oka, dające się połączyć z innymi klockami LEGO elementy – są uniwersalne i można je złożyć w nieskończenie wielu kombinacjach. Nie wspominając o tym, jak szeroki jest zakres tematyki poszczególnych zestawów – zarówno dziewczynka, jak i chłopiec znajdą wśród nich coś dla siebie. Klocki te angażują zmysły, szczególnie dotyk i wzrok. Komplety klocków przeznaczone dla najmłodszych (np. seria LEGO DUPLO) mają często nadruki z cyframi lub przedmiotami, które mogą wspomóc dziecko w nauce pisania, liczenia lub nazw kolorów.

Przeczytaj też: Zabawa klockami LEGO DUPLO – 5 kreatywnych scenariuszy

Dla ułatwienia zestawy LEGO zostały podzielone na kategorie wiekowe, dzięki czemu wspierają rozwój malucha we właściwym momencie jego życia. Pierwsze klocki mogą sprawić, że dziecko zacznie ćwiczyć chwytanie, trzymanie i przenoszenie elementów w małych rączkach. Serie dla starszych pociech (np. LEGO City, LEGO Ninjago, LEGO Creator lub LEGO Friends) są za to odpowiednie jako prezent, gdy chcemy wspomóc ich koordynację ruchową i precyzyjność. Pojawiają się w nich mniejsze klocki, które należy nauczyć się złączać i rozłączać. Warto stawiać dziecku takie małe wyzwania – niewykluczone, że dzięki takiej zabawie nie będzie ono miało w przyszłości problemów z czynnościami wymagającymi precyzji, takimi jak wycinanie, wiązanie butów lub kolorowanie w liniach!

Czy klocki LEGO rozwijają umiejętności dziecka? Podsumowanie

Podsumujmy najważniejsze kwestie dotyczące LEGO. Jeśli zależy ci na wsparciu dziecka w rozwoju, pamiętaj o tym, że klocki mogą być pomocne w:

  • kształtowaniu zmysłów i integracji sensorycznej,
  • nawiązywaniu bliskich relacji – jeśli są układane w towarzystwie rodzeństwa lub rówieśników,
  • rozwoju wyobraźni (również tej przestrzennej) i umiejętności tworzenia własnych historii,
  • pracy nad koordynacją ruchową oraz precyzją,
  • nauce radzenia sobie z trudnymi emocjami (np. gdy zbudowanie konstrukcji trwa za długo lub sprawia dziecku trudności).

Klocki LEGO mogą okazać się ważnym narzędziem i ogromnym wsparciem w prawidłowym rozwoju dziecka, niezależnie od tego, czy będzie ono ściśle trzymać się instrukcji układania, czy też zdecyduje się na tworzenie budowli według własnej inwencji. Podaruj więc swojemu smykowi zestaw LEGO i wspomóż go w rozwoju – krok po kroku, klocek po klocku!

Planujesz już kupienie kilku zestawów LEGO? Sprawdź, jak przechowywać klocki LEGO, aby służyły jak najdłużej.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: