Niemowlęta zaczynają raczkować około dziewiątego miesiąca życia, ale już wcześniej można zaobserwować u nich pewne ruchy, które w przyszłości zaowocują tzw. chodzeniem na czworaka. Jeżeli się dokładnie przyjrzycie, zobaczycie podejmowany przez dziecko wysiłek.
Mały wyraźnie myśli o ruchu w przód, co nie oznacza jeszcze, że cokolwiek uda mu się w tym zakresie wskórać. Nie należy wpadać w panikę, gdy dzieci nie raczkują w ogóle. Niektóre obywają się bez tego etapu, z upodobaniem wędrując po podłodze, np. na pupie, lub wypracowując indywidualne techniki, np. turlania się i ślizgania. Byleby dostać się do celu!
Nie powinniście zabraniać tych technik. Raczkowanie i jego odmiany są naturalnym wstępem do chodzenia. Kiedy dziecko raczkuje, wzmacnia się jego układ kostny i mięśniowy. Pogłębiają się też inne umiejętności, np. sięganie rączką po przedmiot znajdujący się na podłodze. Jednak przede wszystkim raczkowanie pozwala dziecku odkrywać otaczający je świat.
Niemowlęta nie potrzebują pomocy, aby znaleźć się w pozycji do raczkowania. Osiągają ją albo z leżenia na brzuszku, albo przez pochylenie się do przodu, do siedzenia. Jedyne, czego od was oczekują w tym czasie, to zapewnienia bezpiecznej przestrzeni i pozwolenia na wykonywanie niezliczonych prób.
Niektóre mamy czy babcie nie mogą znieść faktu, że dziecko, wędrując na kolanach, ma ubrudzone rączki, które wkłada sobie potem do buzi. Biegają z mopem po domu lub prowokują (niestety przedwcześnie!) do chodzenia przy meblach.
By etap raczkowania u dziecka był dla was znośniejszy, zabezpieczajcie przestrzeń wokół. Przewidujcie ewentualne niebezpieczeństwa, spodziewajcie się nieoczekiwanych zrywów umiejętności i nie zostawiajcie malca samego. Nie usiłujcie też za wszelką cenę zachować go w czystości. Zwykły domowy kurz nie zrobi mu krzywdy, a jeśli cię drażni, że raczkujący maluch niszczy ubranka, zakładaj mu takie, w których będzie mógł swobodnie robić co do niego należy podczas doświadczania cudownej przygody w zdobywaniu umiejętności samodzielnego chodzenia.
Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Słowa kluczowe: raczkowanie, raczkowanie dzieci, kiedy dziecko raczkuje