Wpojenie dziecku reguł dobrego zachowania to proces wymagający sporo zaangażowania i cierpliwości ze strony rodziców. Warto jednak rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ dzięki temu można osiągnąć znacznie szybsze efekty, a dobre maniery pozostaną z dzieckiem na długi czas.
Zasady savoir vivre - rozpocznijcie od podstaw
Nie zapomnijcie o stosowaniu zarówno wobec dziecka, jak i w stosunku do pozostałych domowników tzw. magicznych słów. „Proszę”, „dziękuję” i „przepraszam” to zwroty posiadające moc, dlatego starajcie się wpoić je swoim dzieciom. Z pewnością dosyć szybko wejdą im w nawyk. Jeśli jednak maluchy zapomną na przykład o podziękowaniu za prezent, grzecznie zwróćcie im uwagę, że powinny to zrobić.
Świetnym sposobem na naukę tego typu zwrotów są zabawy związane z wcielaniem się w różne role. Zabawa w lekarza, sklep czy zorganizowanie podwieczorku z lalami będą ku temu doskonała okazją.
Dobry przykład
Rodzice to wzór do naśladowania dla swojej pociechy, więc to od nich zależy, w jaki sposób będzie się zachowywać maluch. Świećcie przykładem, a wkrótce przekonacie się, że smyk zacznie powtarzać zaobserwowane u was wcześniej zachowania, słowa lub gesty.
Dobre maniery w miejscach publicznych
Korzystając z komunikacji miejskiej, postarajcie się ustępować miejsca starszej osobie lub kobiecie w ciąży. Wytłumaczcie, dlaczego to takie istotne.
Dawajcie dziecku przykład, mówiąc „dzień dobry” czy „do widzenia” przy wchodzeniu lub wychodzeniu ze sklepu bądź przychodni.
Wśród rówieśników
Dzieci, szczególnie te najmłodsze, nie potrafią się jeszcze dzielić zabawkami. Wykażcie się cierpliwością i tłumaczcie, że koledze lub koleżance byłoby bardzo miło, gdyby pożyczyli mu na chwilę swojego robota, misia czy lalę.
Zasady savoir-vivre przy stole
Kulturalne spożywanie posiłków to wyzwanie dla większości maluchów. Trudno im usiedzieć w miejscu, niczego nie rozlać czy nie pobrudzić. Smyk potrzebuje czasu, aby nauczyć się właściwego posługiwania się sztućcami i zrozumienia, że głośne jedzenie i picie nie jest zbyt eleganckie. W trakcie posiłku zwracajcie uwagę na zachowanie swojej pociechy. Jeśli telewizor znajduje się w miejscu, w którym jadacie – wyłączcie go. Wspólne kolacje czy śniadania powinny być czasem tylko dla was, dlatego nie odwracajcie uwagi dziecka zabawkami, książeczkami czy kolorowankami.
Porządek wokół dziecka
Dobre maniery u dzieci to również umiejętność pozostawienia po sobie porządku. Po zakończonej zabawie odłóżcie wspólnie wszystkie zabawki na swoje miejsce. Wykonanie zadania stanie się łatwiejsze, gdy zaopatrzycie się w pojemniki na zabawki, do których będziecie mogli szybko powrzucać klocki, lalki czy samochodziki. Nie zostawiajcie malucha samego w pokoju, prosząc o posprzątanie. Kilkulatek może sobie z tym nie poradzić. Z czasem dziecko zrozumie, że jest odpowiedzialne za porządek w swoim pokoju.
Pamiętajcie, że to wy jesteście osobami, na których wzorują się wasze dzieci. Jeśli będziecie stanowić dla nich dobry przykład, w przyszłości z pewnością zaczną naśladować wasze zachowania.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym