Wszyscy lubimy wiosnę. Wystarczy kilka promieni słońca, pierwszy wiosenny podmuch wiatru, a od razu poprawia się nastrój i otrzymujemy zastrzyk pozytywnej energii. Podzielmy się nią z rodziną!
Nic tak pozytywnie nie wpływa na rodzinne więzi, jak wspólnie spędzany czas. Spacery i zabawa na świeżym powietrzu to świetny sposób na pielęgnowanie bliskości. Tymczasem obowiązki zabierają nam czas i chęci na jakąkolwiek aktywność po pracy. Wyjście z domu posłuży i dzieciom i Tobie, pozwoli na przełamanie codzienności i znacząco poprawi samopoczucie i rozwój fizyczny dziecka.
Na aktywność wystarczy pół godziny!
Zasłaniasz się brakiem czasu? Nic bardziej mylnego! Na wiosenną aktywność fizyczną wystarczy już nawet trzydzieści minut dziennie. Zabierz dzieciaki na świeże powietrze i połącz przyjemne z pożytecznym - relaks i wspólną zabawę. Możliwości jest naprawdę wiele. Możecie wybrać się na spacer po parku, wędrować po lesie, wyskoczyć na plac zabaw albo wycieczkę rowerową po okolicy. Możecie pograć w badmintona albo porzucać piłką. Cokolwiek wybierzecie, najważniejsze jest to, że zrobicie to razem.
Kilka pożytecznych rad na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem
Pierwsze wiosenne słońce, choć promienne i miłe, nie jest jeszcze wcale takie ciepłe. Naprawdę łatwo złapać katar! Ubierzcie się warstwowo, "na cebulkę" - jeśli będzie zbyt gorąco zdejmiecie część ubrań, ale przynajmniej nikomu nie będzie zimno. Aby uniknąć przeziębienia po zimnych napojach, zabierzcie ze sobą termos z ciepłą herbatą. Szybko zaspokoi pragnienie i nie narazi gardła. Przed wyjściem koniecznie zjedzcie coś pożywnego - najedzone dzieci nie będą nalegać na zakup słodyczy i nie skusi was po drodze żaden niezdrowy fast food.
Każda aktywność fizyczna na świeżym powietrzu podnosi poziom hormonów szczęścia - endorfin. Wychodząc razem na dwór nie tylko korzystacie z dobroci świeżego powietrza a przede wszystkim pielęgnujecie swoje relacje, wzmiacniacie więzi i ofiarowujecie sobie wiele radości. Warto nauczyć sie jak odpoczywać aktywnie wspólnie z dzieckiem, z dala od gazet, komputera i ekranu telewizora.
Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.