U starszego malucha bez trudu rozpoznacie budzące się uczucia i emocje dziecka. Odczujecie pierwsze przejawy jego miłości do was oraz konsekwencje coraz bogatszych emocji, z którymi nie zawsze będzie sobie radziło.
W tym czasie trzeba odpowiednio zadbać o rozwój emocjonalny dziecka. Dlatego już kilkuletniemu brzdącowi należy pokazywać, czym są emocje - czym jest smutek, radość, wesołość, złość, ekscytacja. Po to, aby dziecko uczyło się rozpoznawać emocje zarówno u siebie, jak i u innych ludzi oraz – aby odpowiednio reagowało.
Jak uczyć dziecko rozumieć uczucia innych?
Możesz np. powiedzieć: „Rozumiem, że to cię bardzo rozzłościło. Też bym się tak poczuła. Ale nie słyszę, co chcesz mi powiedzieć, bo krzyczysz. Powiedz mi to jeszcze raz, ale spokojniej”.
Kształtujący się rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym to szczególny okres dla rodziców i dzieci. To rodzice są dla parolatków autorytetami w objaśnianiu świata. Również tego złożonego z emocji i uczuć. Aby pomóc dziecku poruszać się po nim z empatią, swobodą ale i rozwagą, musimy dbać o to, by być dla nich najlepszym przykładem.
Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
Słowa kluczowe: emocje dziecka, rozwój emocjonalny dziecka, emocje u dzieci, rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym