Bezpieczne przewożenie dziecka w samochodzie powinno być sprawą priorytetową dla każdego rodzica. Przed narodzinami maleństwa stajemy przed trudnym wyborem. Na jaki fotelik samochodowy się zdecydować?
Polskie prawo nakłada na kierowców obowiązek przewożenia dzieci w foteliku samochodowym. Powinien mieć jak najwyższą jakość i spełniać obowiązujące normy bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy fotelik, aby dobrze odegrał swoją rolę, musi być właściwie dobrany i zamontowany w samochodzie, a przewożony w nim maluszek – właściwie przypięty.
Pierwszy fotelik
Wybierając pierwszy fotelik dla dziecka, pamiętajmy, że nie warto oszczędzać przy jego zakupie. W razie wypadku to właśnie on decyduje o losie naszej pociechy. Sprzęt z dyskontu lub też z drugiej ręki nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Tani fotel bez atestów potwierdzających jego bezpieczeństwo, wykonany z kiepskiej jakości materiałów, nie nadaje się dla dziecka. Z kolei używany może mieć wypadkową przeszłość, o której nie wiemy, i stanowić poważne zagrożenie dla maluszka.
Właściwy fotelik dla noworodka powinien należeć do grupy 0/0+ (dla dzieci o masie od 0 do 13 kg) i być montowany tyłem do kierunku jazdy. Przed zakupem przyjrzyjmy się dokładnie oferowanym modelom. Warto wziąć pod uwagę takie parametry jak:
O czym warto wiedzieć?
Nie traktujmy fotelika samochodowego jak dodatku do wózka, który zamierzamy kupić. Obecnie wielu rodziców decyduje się na zakup tzw. wózka 3 w 1, nie zadając sobie trudu, by sprawdzić jakość fotelika dołączonego do zestawu. Jeśli chcemy, aby pasował do stelaża wózka, wybierzmy najpierw fotel, a dopiero później kompatybilne z nimi modele wózków. Większość producentów oferuje specjalne adaptery umożliwiające wpięcie fotelika w praktycznie każdy stelaż wózka. Pamiętajmy także, że fotelik nie jest kołyską, nosidełkiem czy zastępczym wózkiem dla smyka. Niemowlę nie powinno spędzać w nim zbyt wiele czasu, chyba że jest to na przykład bardzo krótki wypad na zakupy.
Najbezpieczniejszym miejscem na zamontowanie fotelika jest środek tylnej kanapy samochodu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możemy zamontować tam fotelika, odpowiednie będzie również miejsce z tyłu za siedzeniem pasażera. Dziecko może być przewożone na przednim fotelu tyłem do kierunku jazdy, jedynie przy wyłączonej poduszce powietrznej.
Pierwszy fotelik samochodowy zmieniamy jak najpóźniej. Poczekajmy, aż maluszek z niego wyrośnie, czyli osiągnie wagę 13 kg, lub główka dziecka będzie wystawać ponad jego krawędź.
Warto przyjrzeć się dokładniej temu, co oferują producenci fotelików samochodowych, aby wybrać najodpowiedniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla naszej pociechy.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego