Gry planszowe dla dzieci, które warto znać

Gry planszowe dla dzieci, które warto znać

Gry planszowe to forma rozrywki stwarzająca okazję do kontaktu z innymi ludźmi i przyjemnego spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Niesłabnąca popularność planszówek sprawia, że korzystają z nich osoby w każdym wieku i niemal na całym świecie. Poniżej kilka propozycji gier, po które z pewnością warto sięgnąć w wolnym czasie.

Dobble

Dobble” to świetna gra w typie planszówki, zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy, idealna w trakcie spotkań rodzinnych i towarzyskich. Jest szybka, emocjonująca i doskonale rozwija spostrzegawczość. Mała metalowa puszka skrywa 55 kart i zawiera w sobie 5 wariantów gry. Zasady są bardzo proste – wygrywa zawodnik szybszy i bardziej spostrzegawczy od innych. Gra jest dostępna w wersji podstawowej oraz w różnych wariantach dla młodszych dzieci.

Potwory do szafy

Gra typu memory w bajkowej aranżacji, świetna do wspólnej rodzinnej zabawy. „Potwory do szafy” są przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat, jednak spodobają się również  starszym graczom. Piękna oprawa graficzna oraz ciekawa tematyka zachęcą maluchy do gry.

Pędzące żółwie

Celem gry jest dotarcie żółwiem do sałaty. Zadanie z pozoru mało skomplikowane utrudniają jednak inni uczestnicy wyścigu, którzy również wcielając się w role żółwi, pędzą do grządki ze świeżą sałatą. Ta gra planszowa uczy skupienia i przewidywania tego, jaki ruch wykona przeciwnik. „Pędzące żółwie” to gra prosta i intuicyjna, która może przypaść do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wszystkim fanom pędzącej serii wydawnictwa Egmont polecamy również „Pędzące jeże”.

5 sekund

„5 sekund” to gra planszowa polegająca na jak najszybszym udzieleniu odpowiedzi na pytanie przez osobę siedzącą na tzw. gorącym krześle. Wszystko odbywa się bardzo szybko i dynamicznie oraz wyzwala w graczach sporo adrenaliny. Zgodnie z zadaniem zawodnik w swojej kolejce musi udzielić na karcie 3 odpowiedzi na zadane pytanie oraz poradzić sobie z presją czasu. Planszówka posiada kilka odmian. Oprócz wersji klasycznej jest dostępna także gra „5 sekund Junior” oraz specjalna edycja, którą możemy urozmaicić o własne pytania.

Monopoly

„Monopoly” chyba nie trzeba nikomu przedstawiać tej planszówki. To ekonomiczna gra planszowa zachęcająca do liczenia i zabawy na specjalnej planszy. Polega na kupowaniu, sprzedawaniu i budowaniu przeróżnych nieruchomości przy wykorzystaniu właściwej strategii. Jedna z najpopularniejszych planszówek na świecie doczekała się mnóstwa odmian, które mogą przypaść do gustu sporej rzeszy odbiorców.

Carcassonne

To planszówka bardzo nietypowa, ponieważ… pozbawiona jest planszy. Zachęca do rywalizacji i zmusza do myślenia. Jednym z głównych założeń „Carcassonne” jest budowanie różnych terenów z niewielkich żetonów i kontrolowanie ich. Uczestnicy rywalizują między sobą, pragnąc przejąć kontrolę nad najbardziej atrakcyjnymi miejscami.

My First Activity

Gra planszowa potrafiąca rozbawić jej uczestników do łez. Planszówka przeznaczona jest nawet dla 16 graczy od 4. roku życia. Zasady są bardzo proste, a zadania można wykonywać na kilka sposobów: rysować, opisywać słowami lub pokazywać. „My First Activity” rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, buduje pewność siebie i stanowi znakomitą zabawę dla całej rodziny.

Było sobie życie

Planszowe spotkanie z bohaterami serii „Było sobie życie” doskonale sprawdza wiedzę z zakresu zdrowia i ludzkiego organizmu. Zadaniem graczy jest zebranie odpowiedniej liczby żetonów lekarstw i globinek, aby zdobyć na końcu duże żetony Hemo. Świetny sposób na wartościowe i przyjemne spotkanie w rodzinnym gronie.

Warto spędzić popołudnie z najbliższymi i zapomnieć choć na chwilę o elektronicznych gadżetach, które zabierają coraz więcej naszego czasu. Taka forma wspólnej rozrywki, jaką są gry planszowe, może dać mnóstwo radości i być świetną alternatywą dla komputera, smartfona, tabletu czy telewizji.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Może Cię również zainteresować: