Różnica wieku pomiędzy rodzeństwem ma ogromny wpływ na wzajemne relacje dzieci. Planując powiększenie rodziny, trudno znaleźć idealne rozwiązanie. Warto jednak rozważyć, jakie wady i zalety może za sobą nieść decyzja o kolejnym dziecku w takim, a nie innym czasie.
Kolejne dziecko - do dwóch lat
Jeśli zdecydujecie się na drugie dziecko dość szybko po pojawieniu się na świecie pierwszego malucha, wasze życie nie ulegnie wielkim zmianom. Mama najprawdopodobniej w dalszym ciągu pozostanie w domu i będzie spędzać czas z maluchami. Nie wydacie również fortuny na wyprawkę dla noworodka, ponieważ macie mnóstwo rzeczy po starszym dziecku. Wózek, łóżeczko, fotelik czy ubranka dla maluszka są jeszcze w bardzo dobrym stanie i z pewnością posłużą kolejnemu szkrabowi.
Sporą zaletą tak niewielkiej różnicy wieku jest to, że maluchy będą miały ze sobą bardzo dobry kontakt. Będą się razem bawić i wspólnie spędzać czas, co sprawi, że w przyszłości powstanie między nimi silniejsza więź.
Początkowo starsze dziecko może być zazdrosne o nowego członka rodziny, poczuje się odrzucone, gdy w waszym domu pojawi się jeszcze jeden maluch.
Opieka nad dwójką małych dzieci może być bardzo męcząca i sprawi, że będziecie mieć jeszcze mniej wolnego czasu niż do tej pory. Przygotujcie się na to, że sytuacja ulegnie zmianie dopiero wtedy, gdy maluchy podrosną.
Od dwóch do pięciu lat
Odetchnęliście już od nocnego wstawania i ciągłego zmieniania pieluch, wiecie jednak, czego możecie się spodziewać. Opieka nad noworodkiem nie jest dla was czymś nowym.
Starsze dziecko chodzi już najprawdopodobniej do przedszkola, dlatego możecie poświęcić sporo czasu młodszemu.
Maluch, naśladując starsze rodzeństwo, będzie się szybko rozwijał. Starszak natomiast chętnie pomoże w opiece i pielęgnacji noworodka.
Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że po starszym dziecku pozostaną ubranka i akcesoria, które będziecie mogli wykorzystać.
Starszy szkrab pewnie będzie nieco rozczarowany pojawieniem się braciszka lub siostrzyczki. Poświęcacie mu w końcu mnóstwo uwagi, co może powodować zazdrość. W dodatku bobas wyda się starszemu dziecku kompletnie nieciekawy, bo głównie je i śpi.
Taka różnica wieku może również sprawić, że dzieci nieco później nawiążą nić porozumienia i współpracy. Warto je chwalić, wspierać i pomagać we wspólnej zabawie oraz rozwiązywaniu ewentualnych konfliktów.
Powyżej pięciu lat
To czas, w którym zupełnie inaczej patrzycie na wiele spraw, również na kwestie wychowania. Będziecie musieli odświeżyć nieco swoją wiedzą związaną z opieką nad noworodkiem.
Młodszy maluch może być wpatrzony w starszaka. To zaleta w rozwoju starszego dziecka, bo nauczy się ono pomagać innym, poćwiczy cierpliwość, a często też będzie broniło młodszego brata czy siostry.
Rodzeństwo może mieć problemy w nawiązaniu bliskich relacji, bo każde z dzieci jest na zupełnie innym etapie życia: mają różne zainteresowania i znajomych.
Czasami zdarza się także zazdrość oraz bunt ze strony starszej pociechy.
Drugie dziecko to zawsze poważna decyzja i trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka różnica wieku pomiędzy dziećmi jest najlepsza. Przeanalizujcie wszystkie za i przeciw i wybierzcie najbardziej optymalne rozwiązanie dostosowane do waszej rodziny.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym