Do produkcji woreczków używany jest związek chemiczny o nazwie Bisfenol A (znany również jako BPA), który w czasie gotowania może wydzielać substancje niebezpieczne dla organizmu. Im wyższa temperatura, tym wyższe stężenie BPA. Dla dobra bliskich, w tym dzieci, którym chcemy zrobić danie na bazie kaszy czy ryżu – wybierajmy produkty pakowane luzem.
Warto pamiętać, że BPA obecny jest również w niektórych woreczkach do pieczenia, butelkach z wodą, puszkach z żywnością i napojami, jednorazowych naczyniach i opakowaniach, a nawet w butelkach, kubkach niekapkach i plastikowych gryzakach dla niemowląt.
Zalety kupowania kaszy bez woreczka
Do przygotowania kasz i ryżu pakowanego luzem używamy znacznie mniej wody niż do tych z woreczka, a tym samym nie wylewamy wraz z jej nadmiarem cennych minerałów.
Gotowanie w woreczkach wcale nie jest szybsze – kasza i ryż, w zależności od gatunku, potrzebują tyle samo czasu gotowania, a wręcz używanie produktów w woreczkach wydłuża czas potrzebny do zagotowania wody.
Kasze i ryż kupowane luzem są w przeliczeniu na kilogramy najzwyczajniej w świecie tańsze od tych w woreczkach.
Gotowanie kaszy- sposoby:
kasze grube – gryczana, pęczak, perłowa – przed gotowaniem zalewamy ciepłą wodą i zbieramy z góry łuski oraz inne zanieczyszczenia, następnie mieszamy i odcedzamy, kasze drobne i łamane nie wymagają płukania;
kaszę jaglaną płuczemy kilka razy przed ugotowaniem;
ryż – bez względu na rodzaj – płuczemy pod bieżącą wodą;
zarówno ryż, jak i kasze zwiększają swoją objętość, wybierzmy więc do ich gotowania odpowiedniej wielkości garnek;
gotujemy pod przykryciem, uważając, żeby nie wykipiały;
kasza i ryż po ugotowaniu powinny „leżakować” około 15-30 minut.
Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Słowa kluczowe: jak gotować kasze, zalety kupowania kaszy bez woreczka, dlaczego nie wolno gotować kasz w woreczkach, kasza, gotowanie kaszy