Branie noworodka na ręce tak naprawdę jest kwestią praktyki, którą mogą opanować wszyscy, i to w krótkim czasie.
W pierwszych tygodniach życia należy podnosić maluszka w całości, tzn. nie za same rączki czy nóżki, lecz tak, aby ani kończyny, ani główka nie zwisały bezwładnie.
Należy starannie chronić szyję dziecka! To dlatego, że główka maluszka jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu do reszty ciała i po prostu za ciężka na to, by niewyćwiczone jeszcze mięśnie szyi mogły ją samodzielnie podtrzymywać.
Sprawdzona metoda podnoszenia noworodka: wsuń mu swoje ramię pod plecki w taki sposób, aby dłonią podtrzymać jego główkę i kark, a potem unieść go jednym spokojnym ruchem.
Jak trzymać noworodka?
Kiedy już podniesiesz noworodka, możesz go umieścić w pozycji horyzontalnej. Niech główka spocznie w zgięciu twojego łokcia, a reszta ciałka ułoży się swobodnie wzdłuż przedramienia.
Możesz też położyć maleństwo płasko na piersiach, twarzą do skóry, ale tak, by mogło swobodnie oddychać! Podtrzymuj wówczas dziecko całą długością przedramienia, a główkę – szeroko rozwartą dłonią, aby nie przechylała się na boki. To dobra pozycja w oczekiwaniu na odbicie po karmieniu. Umożliwia również bliski kontakt, tzw. skóra do skóry. No i maleństwo znów ma okazję posłuchać, jak bije ci serce.
Dobra pozycja trzymania noworodka to również tzw. kołyska. Polega na tym, że siadasz wygodnie na krześle lub w fotelu i kładziesz dzidziusia na udach, brzuszkiem do góry, z główką na twoich kolanach i stópkami w mamusinym podołku.
Pamiętaj! Do około szóstego tygodnia życia dziecko nie podnosi i nie trzyma jeszcze sztywno swojej główki! Dlatego w tym czasie – podczas brania maluszka na ręce i trzymania go – jest ona pod szczególną ochroną.
Czuły dotyk rodziców i zbawienny kontakt fizyczny
Każdy rodzic, który skąpi tej cudownej pieszczoty swojemu maluszkowi, powinien dostać karę! Noworodek potrzebuje waszego czułego i delikatnego dotyku jak powietrza! Dotykajcie, całujcie, masujcie, przytykajcie skóra do skóry, lekko podmuchujcie i wąchajcie swój skarb jak najczęściej!
Przytulanie, pogaduszki, gruchanie i czułe pieszczoty sprawiają, że wasze dzieciątko jest zdrowsze i szczęśliwsze, a i wam ułatwiają pokochanie go i nawiązanie głębokiej więzi.
Nie bójcie się również przekazać go na chwilę w inne ręce. Jeśli macie pełne zaufanie do osoby, która tego pragnie i wie ona jak trzymać niemowlę – przełamcie niepotrzebny lęk. Chodzi zwłaszcza o ojców dzieci. Oni, podobnie jak matki, pragną bliskości z maluszkiem i doskonale radzą sobie z braniem i trzymaniem dziecka na rękach oraz czynnościami pielęgnacyjnymi.
Kiedy jednak nie mamy ochoty przekazać dziecka konkretnej osobie, nie róbmy tego. W kwestii naszego potomstwa to my, rodzice, decydujemy o tym, kto i w jaki sposób może się nim zająć.
Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Słowa kluczowe: jak podnosić noworodka, jak prawidłowo nosić niemowlę, jak trzymać niemowlę, jak trzymać noworodka, jak brać noworodka na ręce?