Moment pojawienia się na świecie młodszego rodzeństwa może być niezwykle stresującym wydarzeniem dla waszego dziecka. Zazdrość jest w tym przypadku niemal nieunikniona. Podpowiadamy, co zrobić, aby pomóc maluchowi oswoić się z nową sytuacją i zaakceptować brata lub siostrę.
Dużo rozmawiajcie i tłumaczcie
Zawsze podkreślajcie, że kochacie obydwoje dzieci równie mocno. Nie zapominajcie o tym, że starszak potrzebuje waszej uwagi i czułości. Dużo z nim rozmawiajcie i postarajcie się, aby dostrzegał zalety wynikające z posiadania młodszego rodzeństwa. Pokażcie dziecku jego zdjęcia i filmiki z okresu, kiedy był niemowlakiem. Opowiadajcie, jak wszyscy się nim opiekowali, karmili i nosili na rękach. Uświadamiajcie, że niemowlę nie jest tak samodzielne jak kilkulatek, a więc musi być zależne od starszych osób. Mówcie dziecku o jego przywilejach wynikających z tego, że jest starsze od rodzeństwa. Smyk może przecież chodzić później spać niż maluszek, oglądać bajki w telewizji, bawić się, tańczyć, a nawet jeść lody.
Nie pozwalajcie na agresję
Reagujcie stanowczo na wszelkie przejawy agresji. Dziecku nie wolno bić i szczypać niemowlaka, bo może mu zrobić krzywdę. Wytłumaczcie, że nie można nikogo bić i że jest to bardzo niebezpieczne. Postarajcie się zrozumieć uczucia malucha, jednak dajcie mu do zrozumienia, że takie zachowanie jest absolutnie zakazane.
Znajdźcie czas dla starszaka
Postarajcie się znaleźć czas wyłącznie dla starszego malucha. Kiedy tata zajmuje się maleństwem, mama może razem z dzieckiem poczytać książeczkę, wspólnie namalować obrazek, poukładać klocki czy upiec ciasteczka. Taka chwila tylko we dwoje sprawi, że szkrab zrozumie, jak bardzo jest ważny i że rodzice go kochają.
Angażujcie do opieki
Warto poprosić starsze dziecko o pomoc przy maleństwu. Poczuje się dzięki temu docenione i ważne. Będzie mieć też okazję do interakcji z bobasem. Smyk może podać pieluszkę, wybrać ubranko dla siostry lub brata czy pomóc w przygotowaniu kąpieli.
Dobrym rozwiązaniem jest również zakup lalki-bobasa, którego można przewijać, karmić i przebierać. Kiedy jedno z rodziców przewija niemowlaka, dziecko może robić to samo ze swoją zabawką.
Porozmawiajcie z gośćmi
Starszak może poczuć się zraniony i głęboko dotknięty tym, że osoby odwiedzające was interesują się tylko niemowlakiem. Uprzedź gości, aby w momencie przybycia do waszego domu zainteresowali się w pierwszej kolejności starszym dzieckiem, a dopiero później zajrzeli do maluszka.
Starsze dziecko często z niecierpliwością i wielkim przejęciem wyczekuje narodzin rodzeństwa. Niestety, szybko się okazuje, że rzeczywistość odbiega od jego wyobrażeń. Nowy maluch staje się intruzem i smyk jest przekonany, że zabierze mu miłość mamy i taty. Dlatego chwalcie każdy, nawet najmniejszy przejaw sympatii, zainteresowania albo bycia pomocnym dla młodszego rodzeństwa. To zachęca starszaka do kolejnych tego typu zachowań. Kiedy sytuacja się zmieni, a niemowlę urośnie, malec będzie miał nowego towarzysza zabaw i odkryje, że fajnie jest być we dwójkę.
Najczęściej zazdrość u dziecka mija po pewnym czasie i nie ma cudownej recepty, aby się jej pozbyć. Pozostaje wam przeczekać ten trudny okres oraz odkryć w sobie spore pokłady cierpliwości i opanowania.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym