Problemy ze snem i zasypianiem mogą się pojawić niemal w każdym momencie dzieciństwa i mieć różne przyczyny. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by pomóc maluchowi lub uspokoić go, gdy się buntuje przed zaśnięciem.
Zanim znajdziemy idealną metodę, dzięki której nasz maluszek będzie spokojnie zasypiał, czekają nas bardziej lub mniej udane próby ukołysania go. Naukę samodzielnego zasypiania możemy rozpocząć już około 8. miesiąca życia, a jej efekty zależą od wielu czynników, m.in. temperamentu dziecka, stylu życia czy dojrzałości emocjonalnej.
Zwolnijcie tempo
Do snu przygotowujcie się powoli i stopniowo. Wieczorem nie rozpoczynajcie zabaw, które mogłyby nadmiernie pobudzić dziecko, oraz takich, które trwają dość długo. Smyk nie będzie potrafił przerwać zabawy, w którą się zaangażował. Wyłączcie także telewizor i wyciszcie zbyt głośną muzykę.
Stały rytuał
Kluczowym elementem mającym ogromny wpływ na spokojne zasypianie są wasze codzienne rytuały. Wykonujcie wszystkie czynności o stałej porze. Pilnujcie godziny zasypiania i nie róbcie wyjątków. Jeśli wasza pociecha je kolację, bierze kąpiel, myje zęby, słucha bajki i idzie spać, nie zmieniajcie tej kolejności. Powtarzalność, szczególnie w życiu najmłodszych dzieci, jest bardzo ważna i daje im poczucie bezpieczeństwa. Późniejsze położenie się spać sprawi, że maluch będzie miał problem z zaśnięciem.
Przyczyny trudności z zasypianiem
Sen jest niezwykle ważny w życiu naszej pociechy i ma ogromny wpływ na jej rozwój. Dzieci przesypiające spokojnie całą noc są zrelaksowane i wypoczęte. Zadbajmy o codzienne stałe rytuały i postarajmy się, aby nasz maluch polubił samodzielne zasypianie.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego