Drewniany, elektryczny, a może z bocznymi zabezpieczeniami? Jaki jeździk dla 2-latka zapewni dziecku doskonałą i bezpieczną zabawę? Ten rodzaj zabawki nie tylko pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu, ale także rozwija zmysł równowagi i koordynację ruchową. Aby jednak jeździk dobrze spełnił swoje zadanie, warto dobrać rozmiar oraz kształt pojazdu do wieku i stopnia rozwoju pociechy.
Jeździk dla 2-latka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Na jaki jeździk dla 2-latków warto postawić? Takie pytanie często zadają sobie rodzice, którzy stają przed wyborem pierwszego dziecięcego pojazdu. Do grupy jeździków zalicza się nie tylko klasyczne autka z kierownicą i siedziskiem, ale także pchacze posiadające uchwyt dla rodzica oraz cieszące się od kilku lat dużą popularnością rowery biegowe i hulajnogi. Wszystkie te pojazdy, choć mają różny kształt, rozmiary i sposób sterowania, łączy jedno – jeżdżą wtedy, gdy siedzące na nich dziecko zaczyna odpychać się nóżkami od podłoża.
Decydując się na zakup pierwszego jeździka, zwróć uwagę nie tylko na solidność wykonania czy rodzaj kół, ale także na stabilność konstrukcji oraz łatwość manewrowania. Duże znaczenie ma także szerokość i wysokość siedziska zabawki – siedząc na odpychaczu, dziecko powinno sięgać stopami do podłogi, a rękami do kierownicy, w przeciwnym razie nie będzie w stanie poruszać pojazdem.
Jaki jeździk dla 2-latka po domu sprawdzi się najlepiej?
Niektóre jeździki najlepiej się sprawdzają na twardym, dobrze wyrównanym podłożu. Modele z niewielkimi, gumowymi kołami mogą być używane w pomieszczeniach, ponieważ nie niszczą wrażliwej na zarysowania drewnianej podłogi, paneli ani wykładzin. Korzystanie z odpychacza to doskonały pomysł, ponieważ nie tylko daje maluchom mnóstwo frajdy, ale także wspomaga rozwój mięśni, zmysł równowagi, prawidłową koordynacje ruchową i uczy związków przyczynowo-skutkowych.
Do domowej zabawy dla dwulatków można wybrać różne rodzaje jeździków.
- Drewniane autko z małymi kółkami – większość dwulatków bardzo lubi spędzać wolny czas aktywnie, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu. Drewniany samochód o małych, gumowych kółkach doskonale się sprawdzi na podłogach, panelach lub terakocie, co ułatwia manewrowanie podczas szalonej jazdy.
- Jeździk interaktywny – rozwijająca zmysły zabawka, pchacz i jeździk w jednym. Podczas jazdy maluch może śpiewać, powtarzać wierszyki czy uczyć się cyferek, rozwijając równocześnie wiele przydatnych w życiu umiejętności.
- Samochodzik z ukrytym bagażnikiem – jaki jeździk dla dwulatków może okazać się najbardziej atrakcyjny? Na przykład klasyczny pojazd z praktycznym schowkiem pod siedziskiem, który umożliwia maluchowi przewożenie ukochanych zabawek lub drobnych przekąsek.
- Jeździk-pchacz – stabilny pojazd z dużymi kołami i uchwytem dla rodzica, umożliwiającym sprawne manewrowanie. Większość modeli tego typu posiada ściągany pałąk ochronny zabezpieczający maluchy przed zsunięciem się z autka.
- Pojazdy specjalistyczne – koparka, spychacz czy traktor – jeździki o wyglądzie pojazdów rolniczych lub budowlanych oprócz wsparcia w rozwoju fizycznym malucha dodatkowo pomogą rozszerzać dziecięcą wyobraźnię.
Praktyczny jeździk dla dwulatków do zabawy na świeżym powietrzu
Chcesz wiedzieć, jaki jeździk dla 2-latka do zabawy na świeżym powietrzu sprawdzi się najlepiej? Modele z szerokim siedziskiem i większymi kołami zapewnią maluchowi większą stabilność podczas energicznego odpychania się nogami od podłoża. Wybierając zabawkę do jazdy po chodniku, asfalcie lub trawie, zwróć również uwagę na jakość wykonania oraz odporność materiałów, z których zrobiona została zabawka. Do najczęściej wybieranych odpychaczy do jazdy po podwórku lub w trakcie rodzinnych spacerów należą:
- jeździk-hulajnoga – trójkołowa hulajnoga i jeździk w jednym to niezwykle praktyczny pojazd, który rośnie wraz z maluchem. Stabilna, lekka konstrukcja ułatwia manewrowanie, a składane siedzisko gwarantuje chwilę wypoczynku podczas intensywnej zabawy.
- Odpychacz z zabezpieczeniami – jaki jeździk dla dwulatka zapewni maluchowi bezpieczną zabawę? Modele z łatwymi do demontażu obręczami ochronnymi, podnóżkiem i rączką mogą być pchane przez rodzica, gdy maluch jest zmęczony lub nie ma ochoty samodzielnie się odpychać nogami.
- Jeździk-rowerek – do odpychaczy zaliczane są trójkołowe jeździki, które świetnie przygotowują malucha do późniejszej nauki jazdy na rowerze. W trakcie jazdy po nierównym chodniku duże koła działają jak amortyzatory.
- Motocykl biegowy – jeździk na dwóch szerokich kółkach ułatwiających utrzymanie równowagi. Wygodne uchwyty zamiast okrągłej kierownicy ułatwiają kierowanie nawet podczas szybkiej jazdy.
- Klasyczny jeździk na 4 kołach – szeroki i niski pojazd zapewnia bezpieczną jazdę oraz aktywną rozrywkę zarówno na świeżym powietrzu, jak też w domu. Większość modeli posiada praktyczny schowek na dziecięce skarby, przytulanki lub przysmaki.
Chcesz wiedzieć, od jakiego wieku autko na akumulator dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj artykuł i wybierz model, który zapewni bezpieczną zabawę i sprawi maluchowi mnóstwo radości.
Oprac. Joanna Bujak