Zamieńcie wasze spacery po parku w wyprawę poszukiwaczy skarbów. Znalezione kasztany i żołędzie wykorzystajcie później w trakcie wspólnej zabawy. Możliwości jest naprawdę sporo.
Zabawne figurki z kasztanów
Z kasztanów, żołędzi i zapałek można wykonać mnóstwo zabawnych ludzików lub zwierzątek, które później będziecie mogli wykorzystać w kolejnych zabawach. Pomóżcie smykowi w wywiercaniu dziurek (możecie użyć np. cyrkla) i połączcie ze sobą różne elementy kasztanów i żołędzi. Żołędziowe „czapeczki” świetnie sprawdzą się w roli butów ludzika z kasztanów. Dodając odrobinę plasteliny, możecie dorobić takie elementy jak oczy, usta, a nawet części ubioru waszym dziełom.
Jesienna matematyka
Znalezione dary jesieni możecie grupować, przekładać, odejmować, łączyć w pary. Świetnym pomysłem jest również opisanie kasztanów lub żołędzi cyframi, którymi później można się bawić na wiele sposobów, np. grając w memo. Układając je w określony sposób, można tworzyć na przykład figury geometryczne.
Warto użyć papierowych talerzyków lub po prostu kartki papieru, na których umieścicie kasztany lub żołędzie, ustalając, ile ma się ich tam znaleźć. Ułatwieniem dla mniejszych maluchów może być wyrysowanie dodatkowych kółeczek, na których ułożą przedmioty.
Dalekie rzuty
Doskonałym sposobem treningu koordynacji i celności u waszych pociech będzie rzut kasztanem lub żołędziem do celu. Wystarczy plastikowa miska lub wiaderko, do którego dziecko musi trafić.
Kasztanowa gimnastyka
Kasztany i żołędzie możecie również wykorzystać w gimnastyce. Ćwiczcie, starając się chwycić je palcami stóp. Dzieci mogą też postarać się chodzić z kasztanem zaciśniętym mocno palcami stóp. Jeśli w zabawie uczestniczy więcej dzieci, zorganizujcie zawody. Możecie stworzyć slalom, podawać sobie kasztany i żołędzie, rzucać nimi, turlać po podłodze, a nawet rozegrać mecz hokejowy, w którym za krążek posłuży jesienny kasztan. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.
Instrumenty muzyczne z wykorzystaniem kasztanów i żołędzi
Puste plastikowe butelki, puszki po napojach, słoiki posłużą wam jako baza do stworzenia instrumentów muzycznych. Powrzucajcie do nich żołędzie i kasztany i szczelnie zamknijcie. Gotowe jesienne grzechotki warto przyozdobić, przyklejając do nich kolorowy papier lub naklejki.
Dary jesieni znalezione na spacerze mogą stać się źródłem niekończących się inspiracji dla ciebie i twojego dziecka. Taka zabawa zajmie malucha na długi czas, pomoże mu rozwinąć kreatywność i będzie ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zabawek.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
Słowa kluczowe: Jesienne zabawy z dzieckiem, figurki z kasztanów,