Kalendarz adwentowy DIY, czyli prosty przepis na rodzinne świętowanie Bożego Narodzenia

Zrób kalendarz adwentowy z dzieckiem Kalendarz adwentowy to doskonały sposób na celebrację tradycji bożonarodzeniowych. Wspólne odkrywanie kolejnych 24 części będzie radosną zabawą wzmacniającą rodzinne więzi i budującą niezapomniane wspomnienia oraz zwyczaje. Samodzielne zrobienie takiego kalendarza jest nie tylko kreatywnym wyzwaniem dla dorosłych, ale pozwoli spersonalizować go na potrzeby naszych dzieci i wprowadzić w magiczny nastrój świąt.

Wykonanie kalendarza adwentowego jest proste, choć wymaga pewnego przygotowania. Zanim zdradzimy sprawdzone przepisy, najpierw pierwszy element, czyli…

Szczypta historii.

Zrób kalendarz adwentowy z dzieckiem Kalendarz to jedna z tradycji adwentowych, szczególnie popularna wśród najmłodszych. Polega na odkrywaniu ponumerowanych okienek przez 24 dni grudnia, aż do Bożego Narodzenia. Pomysł wywodzi się z XIX wieku z Niemiec, z kultury protestanckiej, a jego rolą było łączenie wiary z życiem codziennym. Początkowo na wieńcu zamiast świec umieszczano małe woreczki z drobnymi niespodziankami lub zaznaczano kredą na drzwiach poszczególne dni, co miało ułatwić niepiśmiennym odliczanie czasu do świętowania narodzin Jezusa. Gerhard Lang wyprodukował pierwszy drukowany kalendarz adwentowy na sprzedaż w 1908 roku. Z czasem tradycja rozprzestrzeniła się na kraje europejskie i ewoluowała w swojej formie. Dziś dostaniemy kalendarze nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, z kosmetykami, biżuterią czy przedmiotami do majsterkowania.

Warto podkreślić, że największą wartość emocjonalną zarówno dla obdarowanych dzieci, jak i dla dorosłych, mają kalendarze zrobione samodzielnie. Jak zatem wykonać taki kalendarz? Zdradzamy, że najważniejsze są…

Składniki.

Zrób kalendarz adwentowy z dzieckiem Sposobów na wykonanie kalendarza adwentowego jest mnóstwo i najlepiej zrobić go w oparciu o swoją wyobraźnię oraz czas i materiały, którymi dysponujemy. Można posłużyć się gotowymi pudełkamikopertami czy woreczkami, które będą wyglądać efektowanie zawieszone na malowniczej gałązce choinkowej lub brzozowej. Małe zawieszki efektownie wyglądają także uformowane w girlandę. Ponumerowane niespodzianki możemy ustawić na przeznaczonym do tego celu stoliku, na półce albo schować do ozdobnej skrzynki. Aby podkreślić świąteczny charakter upominków, warto je estetycznie zapakować  i ozdobić wstążką. Należy pamiętać, że zrobienie kalendarza adwentowego nie musi być drogie. Do jego wykonania świetnie sprawdzą się materiały z recyklingu, które mamy już w domu, takie jak na przykład: rolki po papierze toaletowym, słoiczki po dżemie czy małe pudełka, które samodzielnie ozdobimy flamastrami i kolorowym papierem lub bibułą. Pozwólmy, aby praca nad kalendarzem wyzwoliła kreatywność oraz obudziła ducha świąt.

W kalendarzu adwentowym, tak jak w dobrych słodyczach ważne jest nie tylko opakowanie, ale też treść, czyli…

Nadzienie.

Zrób kalendarz adwentowy z dzieckiem Zawartość każdego z 24 elementów kalendarza adwentowego zależy od wieku i upodobań dziecka. Najlepiej sprawdzają się drobne upominki, które wywołają uśmiech i wprowadzą w świąteczną atmosferę. Różnorodność niespodzianek spotęguje ciekawość i ekscytację maluchów, a odkrywanie kolejnych części będzie kojarzyć się z wesołą przygodą.

Do środka pakunków możemy włożyć różnego rodzaju figurki, w zależności od zainteresowań dziecka mogą być to np. ulubione zwierzęta czy czy popularne wśród najmłodszych figurki LEGO W małych paczuszkach doskonale zmieszczą się ozdoby do włosów czy breloki. Przedszkolaki ucieszą z naklejek i tatuaży Trafionym prezentem dla dzieci w każdym wieku są książki, których wspólna lektura będzie miłą formą spędzania czasu. Jeśli zdecydujemy się w kalendarzu adwentowym umieścić słodycze, wybierajmy te zdrowe smakołyki, by wyrabiać od najmłodszych lat dobre nawyki żywieniowe.

Pamiętajmy przede wszystkim, że ten przedświąteczny okres warto wykorzystać na wspólne spędzanie czasu. Dlatego, prócz materialnych upominków, w paczuszkach dobrze jest umieścić kreatywne zadania, które zaangażują zarówno dzieci, jak i dorosłych członków rodziny. Może być to na przykład wspólne pieczenie pierników, przygotowanie ozdób choinkowych lub czytanie książki ze świąteczną historią. Niech zabawa z kalendarzem adwentowym będzie radosnym pretekstem do budowania dobrych rodzinnych relacji.

Życzymy wesołej i smacznej przygody podczas adwentu, a po upominki zapraszamy na smyk.com.

Opracowanie: Sylwia Wiśniewska

Mogą się przydać:

 

A jeśli komuś brakuje czasu lub umiejętności…

Może Cię również zainteresować: