Niegrzeczne dziecko - jak dobrze wychować dziecko
Posłuszne dziecko… Iluż rodziców pragnie, aby takie właśnie było! Tylko, co to właściwie znaczy?
To prawda, że wyegzekwowanie natychmiastowego i bezwzględnego posłuszeństwa zapewnia opiekunom doraźny spokój. Musicie jednak pamiętać, że owocem takiego reżimu w wychowaniu nie będzie samodzielnie myślące dziecko. Prawdopodobnie sprawicie, że będzie ono wykonywało wasze rozkazy powodowane lękiem i tłumioną złością, a stąd już niedaleka droga do tego by wynikły z tego kłopoty wychowawcze w przyszłości.
Dlaczego dziecko jest niegrzeczne - jak poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem?
Czasami dziecko nie wykonuje polecenia, ponieważ chce akurat w tym czasie robić coś innego. Odmawia pójścia do łóżeczka, gdyż musi dokończyć budowlę z klocków. Dziecko nie chce być nieposłuszne, natomiast problem wynika ze sprzeczności interesów. Zamiast więc krzyczeć na dziecko: „Natychmiast idź spać!” – daj mu jeszcze parę minut na zakończenie budowli.
Bywa, że dziecko nie spełnia twojej prośby, ponieważ jej nie zrozumiało! Jeśli zachowasz czujność na jego reakcje i zachowania, bez trudu zobaczysz, że nie jest wobec ciebie złośliwe. Powtórz swoją prośbę jeszcze raz i wytłumacz dokładnie, o co ci chodzi. Dzieci są chętne do współpracy, potrzebują jednak dobrej i przejrzystej komunikacji z rodzicem.
Maluchy w przedziale od dwóch do czterech-pięciu lat mają silną potrzebę zamanifestowania budzącej się niezależności. Jest to tak zwany bunt dwulatka i objawia się to m.in. tym, że uparcie odmawiają wykonania polecenia. W ten sposób badają granice swoich możliwości. Uczą się – na swój jeszcze niedojrzały sposób – zrozumieć otoczenie. W takich sytuacjach nie daj się sprowokować! Pamiętaj, to ty jesteś dorosły, jesteś rodzicem. Twoja irytacja i wściekłość pogłębią buńczuczny nastrój dziecka i awantura gotowa, nie są to na pewno dobre metody wychowawcze. Zamiast ulegać wywołanej przez dziecko próbie sił, spróbuj rozładować napiętą sytuację, zachowując „zimny spokój”. To niełatwe zadanie, jednak ostudzi gorące emocje malca skuteczniej niż twój krzyk czy lament.
Warto pamiętać, że nieposłuszeństwo znika jako problem, kiedy rodzic rezygnuje z wydawania autorytarnych nakazów i zakazów oraz przestaje oczekiwać, że dziecko spełni je bez sprzeciwu i natychmiast.
Jeśli pragniemy wychować roztropne, samodzielnie myślące dziecko, musimy zdobyć się na cierpliwość i empatię wobec niego. Naszą rolą jest bycie przewodnikiem, a nie policjantem. Mamy wychowywać, a nie tresować dzieci.
Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
Słowa kluczowe: niegrzeczne dziecko, jak dobrze wychować dziecko, metody wychowawcze, jak poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem, dlaczego dziecko jest niegrzeczne, bunt dwulatka