Płeć dziecka na USG
Dawniej, gdy lekarze nie mieli jeszcze specjalistycznych aparatów do badania kobiet w ciąży, płeć dziecka zgadywano na podstawie żywieniowych zachcianek ciężarnej kobiety. Do tej pory spotkać się można z przekonaniem, że apetyt na słodkie potrawy przepowiada narodziny dziewczynki, natomiast chęć na pikantne czy słone smaki to znak, że urodzi się chłopiec. Płeć wyczytywano również z kształtu brzucha – duży, okrągły i szerszy brzuszek miał oznaczać dziewczynkę, a jeśli był mniejszy i spiczasty, chłopca. Obecnie wiemy, że te metody nie są wiarygodne.
Płeć nienarodzonego dziecka można jednak sprawdzić w trakcie badania ultrasonografem. W Polsce standard ultrasonograficznego badania położniczego opracowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne obejmuje trzy badania ultrasonograficzne – badanie przesiewowe wykonywane w 11-14 tygodniu, a następnie badania około 20 i 30 tygodnia ciąży. Dodatkowe badania USG mogą być wykonywane, gdy istnieją konkretne wskazania kliniczne, np. w przypadku podejrzenia opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego, ponownej oceny wykrytych nieprawidłowości itd. W chwili obecnej nie istnieją badania, których wyniki sugerowałyby, że badanie USG wpływa niekorzystnie na rozwój płodu, ale wykonując je, należy kierować się zasadą minimalnej ekspozycji i czasu badania.
Dzięki USG wiemy jak maluszek się czuje i rozwija, czy ciąża przebiega prawidłowo, czy nie doszło do jakichś komplikacji, możemy także ustalić termin porodu. Ginekolog za jego pomocą bada również stan łożyska, sprawdza czynność serca i ruchy płodu. Dzięki USG można również określić płeć dziecka.
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjentka kładzie się i odsłania brzuch, na który lekarz nakłada specjalny żel. Aparat USG wysyła fale dźwiękowe, które odbijają się od struktur wewnętrznych oraz płodu, a następnie są wyłapywane przez przetwornik. W ten sposób na ekranie monitora pojawia się obraz ukazujący dziecko i jego otoczenie. Zdjęcia można nagrać lub wydrukować, dzięki czemu rodzice mają niepowtarzalną pamiątkę.
Dzisiejsze USG jest bardzo dokładne. Lekarz już w dosyć wczesnej fazie ciąży – nawet ok. 14 tygodnia - może próbować określić, czy dziecko ma wargi sromowe, czy może męskie narządy. Jeżeli na ekranie pojawi się członek dzidziusia – z niemal stuprocentowym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że na świat przyjdzie chłopczyk. Brak członka nie świadczy jednak o tym, że maluch jest dziewczynką – jeżeli dziecko nie jest odpowiednio ułożone, może on być po prostu niewidoczny.
W którym tygodniu ciąży można poznać płeć dziecka?
To, kiedy badanie USG pozwala określić płeć dziecka, zależy od kilku czynników, takich jak np. ułożenie płodu, tego czy jest to pierwsza ciąża, czy kolejna, czy jest to ciąża pojedyncza, czy mnoga. Zazwyczaj płeć dziecka można poznać około 16 tygodnia, kiedy narządy płciowe są już dobrze widoczne. Czasami pierwsze przewidywania lekarza możemy usłyszeć już około 14 tygodnia, jednak ustalenia na tak wczesnym etapie nie są jeszcze w pełni wiarygodne. Najczęściej płeć dziecka poznajemy podczas badania połówkowego, czyli ok. 20 tygodnia ciąży. Zdarza się jednak, że ze względu na ilość płynu owodniowego czy grubość ściany jamy brzusznej na informację o płci dziecka musimy poczekać jeszcze dłużej.
Co ciekawe, płeć dziecka jest zdeterminowana w momencie zapłodnienia. Jeśli jajeczko zostanie zapłodnione przez plemnik Y – powstanie chłopiec, natomiast jeśli będzie to X – dziewięć miesięcy później powitamy na świecie dziewczynkę.
Inne metody stwierdzające płeć dziecka
Najskuteczniejszą i najpopularniejszą metodą, dzięki której dowiemy się, czy będziemy mieć córeczkę, czy też synka, jest wspomniane badanie USG. Jej skuteczność wynosi ponad 90%. Możemy pokusić się także o wykonanie testu paskowego, którego wiarygodność jest już nieco mniejsza, albo testu z krwi matki.
Kiedy można sprawdzić płeć dziecka za pomocą testów? Test paskowy możemy wykonać około 10 tygodnia.
Inne, pozamedyczne sposoby na określenie płci potomka należy traktować z przymrużeniem oka, bardziej jako zabawę uprzyjemniającą nam oczekiwanie na maleństwo. Oto kilka ludowych mądrości odpowiadających na pytanie, jak i kiedy można stwierdzić płeć dziecka:
Mimo tych wszystkich starannych badań i obserwacji wciąż zdarzają się „niespodzianki” w sali porodowej. Początkowe zdziwienie rodziców przeważnie kończy się śmiechem - w efekcie radości nie ma końca, bo mamy zdrowe, śliczne i wyczekane maleństwo.
Oprac. Grażyna Zaborska
Konsultacja specjalistyczna: Elżbieta Chruścińska, położna