Kiedy zarasta ciemiączko, co to jest i wiele innych pytań

Kiedy zarasta ciemiączko, co to jest i wiele innych pytań

Kiedy zarasta ciemiączko u dziecka? Jak wygląda zapadnięte ciemiączko? Czym są ciemiączko przednie i tylnie? Pytań dotyczących ciemiączka, które zadają sobie rodzice noworodków jest wiele. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy odpowiedzi na te zadawane najczęściej. 

Każda młoda mama z niepokojem patrzy na ciemiączko. Uważnie obserwujemy czy nie jest zbyt wystające albo zbyt wklęsłe, zastanawiamy się jak właściwie powinno wyglądać i czy już powinno zarastać. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

 

Ciemiączko to spojenie tkankowe, które łączy u niemowlęcia kości czaszki. Stworzone z twardej i elastycznej błony łącznotkankowej ochrania mózg dziecka podczas porodu, dopasowując kości czaszki do kanału rodnego. Ciemiążka są trzy - ciemiączko przednie, ciemiączko tylne i ciemiączko boczne, które zarasta jeszcze w okresie życia płodowego. 

Prawidłowe ciemiączko 

Wiele mam widząc po raz pierwszy swojego noworodka zastanawia się nad jego nieforemną główką. Stożkowaty wygląd czaszki spowodowany jest adaptacją kształtu główki do kanału rodnego i z czasem czaszka staje się co raz bardziej kształtna. Z czasem, w przeciągu kilku do kilkunastu miesięcy, ciemiączka zarastają i w tym miejscu tworzy się twarda kość. U niemowląt zwykle z łatwością można je wyczuć delikatnie dotykając, co czyni pediatra podczas każdej rutynowej wizyty w Poradni Pediatrycznej.

Przednie ciemiączko znajduje się na szczycie główki, a jego standardowe wymiary to około 1-3 cm. Nie obawiaj się jeśli jest większe lub mniejsze, ponieważ nie jest to żadna anomalia. Ciemiączko przednie łatwo wyczujesz delikatnie dotykając szczytu czaszki palcami. Jego zarośnięcie następuje zwykle pomiędzy 9 a 18 miesiącem życia. Tylne ciemiączko jest znacznie mniejsze, ma około 0,5-1 cm, kształt trójkąta i zarasta jeszcze przed 4 miesiącem 

Kiedy należy się niepokoić - jak wygląda prawidłowe ciemiączko 

Wielkość i wygląd ciemiączka należy obserwować bardzo uważnie. Zbyt wczesne lub zbyt późne jego zarastanie może być objawem poważnych dolegliwości i należy je skonsultować z pediatrą.

Ciemiączko przednie może delikatnie pulsować lub być nieco zapadnięte u każdego zdrowego niemowlęcia. Jeśli pulsowanie, wyraźne zapadnięcie, czy uwypuklenie pojawia się gdy maluszek jest nienaturalnie senny, apatyczny, wymiotuje, ma biegunkę czy wysoko gorączkuje należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

W większości przypadków nie ma powodów do obaw. Ciemiączko choć z pozoru delikatne, doskonale chroni mózg dziecka i  jest twardą, wytrzymałą błoną, która pozwala rosnąć główce w obwodzie.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

 

Może Cię również zainteresować: