Łamigłówki matematyczne dla dzieci. Wybieramy najciekawsze gry i książki
Dzieci z reguły nie przepadają za matematyką, bo wydaje im się nudna i niepraktyczna. Gdy monotonne rachunki zastąpią jednak łamigłówki matematyczne, ich nastawienie do tego przedmiotu często zmienia się o 180 stopni, a nauka z przykrego obowiązku przeobraża się w fascynującą przygodę! Warto zatem przyjrzeć się publikacjom zawierającym gry, zagadki i eksperymenty matematyczne. Na rynku jest ich mnóstwo! Poniżej prezentujemy 7 tytułów, które przykuły naszą uwagę.
Matematyka bez nudnych słupków – dlaczego warto rozwiązywać ze smykiem łamigłówki matematyczne dla dzieci?
Matematyka to według wielu królowa nauk, a same łamigłówki matematyczne dla dzieci mogą być dobrym sposobem na to, aby się o tym przekonać. Nawet jeżeli smyk nie jest typowym umysłem ścisłym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprezentować mu zestaw łamigłówek i wspólnie z nim zasiąść do rozwiązywania prostych, nieskomplikowanych zadań. Takie produkty mają wiele zalet:
Matematyczne łamigłówki mogą zarówno pomóc w przyswojeniu wiadomości, które dziecko zdobyło w szkole, jak i w nauce nowych pojęć. W odróżnieniu od ramowych podręczników, w książkach z łamigłówkami nie znajdziemy jednak nudnych zadań i niezrozumiałych, naukowych słów. Koncentrują się one na eksperymentowaniu i wyciąganiu wniosków, a nie rachunkach.
Takie ćwiczenia nadają się właściwie dla każdego dziecka: są przeznaczone dla maluchów, które mają problem z matematyką, ale powinny spodobać się też smykom, lubiącym logiczne łamigłówki, szukającym nowych, ciekawych wyzwań.
Łamigłówki matematyczne dla dzieci mają być w założeniu jednocześnie nauką i zabawą – mogą uświadomić szkraba, że szkolne przedmioty nie muszą być nudne.
Matematyczne łamigłówki mają za zadanie pomóc dziecku w rozwoju jego umiejętności analitycznych oraz w poprawie logicznego myślenia.
Skoro wiemy już na czym polega przewaga łamigłówek nad tradycyjnymi metodami nauczania matematyki, pora przejść do konkretnych przykładów. Przed wami siedem różnych łamigłówek matematycznych – są wśród nich zarówno gry, jak i książki z kreatywnymi zadaniami.
Ciekawe i angażujące łamigłówki matematyczne dla dzieci – TOP 7 produktów
Rebel, Eliksir mnożenia, gra liczbowa
To jedna z łamigłówek matematycznych dla dzieci, która dzięki dodatkowej warstwie fabularnej może szczególnie spodobać się smykowi. Rozgrywka polega na złapaniu kolorowych potworów, które uciekły z magicznego laboratorium.
Sedno zabawy tkwi w tym, że każdego potworka można zdobyć dzięki wykonaniu poprawnego mnożenia dwóch cyfr ze swoich kart – wynik działania ma odpowiadać jednej z cyfr na karcie przeciwnika.
Jeżeli działanie będzie prawidłowe, gracz zdobywa kartę przeciwnika i jednocześnie znajduje jednego stworka – kto pod koniec rozgrywki będzie mieć ich najwięcej, wygrywa!
Anna Weltman, „To nie jest książka do matmy”
Książka tworzy ciekawy zbiór łamigłówek matematycznych dla dzieci. Zadania polegają głównie na rysowaniu figur geometrycznych, które następnie układają się w kwiaty, gwiazdozbiory czy mandale.
To wyjątkowo estetyczne wydanie ma za zadanie pokazać dziecku, że matematyka i sztuka mają ze sobą wiele wspólnego i że maluch może sam stworzyć niesamowite, piękne ilustracje, które będą opierać się na geometrii.
Jawa, Liczby w rozumie, gra liczbowa
Wśród łamigłówek matematycznych dla uczniów klasy 4. i wyższych szczególnie polecamy powyższą grę planszową, w której gracze zdobywają punkty za ułożenie podstawowych działań matematycznych.
Na planszy znajdują się różne pola, które mają wpływ na ułożone działania – aby wygrać, uczestnicy muszą zdobyć jak najwięcej punktów.
Jawa, Edu Fun, Liczmania, gry planszowe
Zestaw zawiera dwie gry planszowe, które przeznaczone są dla małych dzieci znających podstawy matematyki – rozgrywki mają za zadanie pomóc przyswoić im dotychczasową wiedzę.
Gracze muszą rozwiązywać na planszy działania matematyczne, dzięki którym poruszają się pionkami do przodu. Kto dotrze pierwszy do mety, wygrywa.
Do zestawu dołączone są karty z działaniami i tzw. liczmany, które przedstawiają cyfry i znaki matematyczne – mogą one pomóc w nauce rozróżniania od siebie poszczególnych znaków.
William Potter, „Absolutnie fantastyczne łamigłówki”
Książka przedstawia ponad 100 różnych łamigłówek matematycznych (i nie tylko!) dla dzieci. Zadania są przeróżne: począwszy od łączenia kropek, poprzez rysowanie labiryntów, a skończywszy na wyszukaniu szczegółów.
To dobra książka dla dzieci, które oprócz łamigłówek matematycznych chciałyby poćwiczyć inne umiejętności, np. sprawdzić swoją spostrzegawczość.
„Dla mądrego nic trudnego. Łamigłówki matematyczne. Zagadki, układanki, szyfry”
Książka zawiera dużo logicznych zagadek, stricte matematycznych: jak szyfry, labirynty liczbowe czy rozwiązywanie działań.
Każda z zagadek ma odpowiedź na końcu książki, dzięki czemu smyk będzie mógł sprawdzić, czy prawidłowo wykonał zadanie.
Kamila Łyczek, „Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią”
Łamigłówki matematyczne da się też rozwiązywać w grupie – dzieci mogą zasiąść do nich wspólnie z rodzicami. Powyższa książka zawiera ponad 120 zagadek o różnym poziomie trudności, których celem jest trening logicznego myślenia.
Zadania nie polegają tylko na rozwiązywaniu podstawowych działań. Zamiast tego autorka skupiła się na porównywaniu, porządkowaniu i analizowaniu otaczającego nas świata.
Istotną rolę w powyższych łamigłówkach odgrywa sam rodzic, który powinien ze zrozumieniem i cierpliwością pomóc dziecku w rozwiązaniu zadania, ale jednocześnie nie wykonać go za niego.
Powyższe łamigłówki matematyczne, choć przeznaczone głównie dla dzieci ze szkoły podstawowej, mogą sprawdzić się także podczas wspólnej nauki z rodzicami czy starszym rodzeństwem. Warto pokazać maluchowi, że dorosłym matematyka czasem też sprawia problemy, ale mimo to warto się jej uczyć, bo często przydaje się w codziennym życiu. Proste działania matematyczne można ćwiczyć niemal wszędzie, o ile będą wprowadzone w formie rozrywki – podczas podróży możemy np. liczyć napotkane auta, zwierzęta czy drzewa, a w trakcie wspólnego posiłku ćwiczyć ułamki. Pomysłów jest mnóstwo, ważne tylko, aby smyk nie poczuł się znużony i chętnie brał udział w zabawie.
Opracowała: Urszula Żupnik