Zabawa z niemowlakiem to dla młodych rodziców ważne doświadczenie. Często pojawiają się również pytania o to, jakie zabawy z niemowlakiem będą miały najlepszy wpływ na jego rozwój. Dlatego też przygotowaliśmy szereg porad, które sprawią, że zabawa z maluszkiem będzie nie tylko dobrą rozrywką, ale również dostarczy mu wielu pozytywnych bodźców.
Zabawa pomaga małym dzieciom odkrywać świat oraz pozytywnie wpływa na ich rozwój. Podpowiadamy, jak bawić się z maluszkiem, który nie skończył jeszcze pierwszego roku życia.
Zabawy dla niemowlaka - 0-3 miesiące
Około trzeciego miesiąca życia u dziecka wydłużają się okresy snu i czuwania i zaczyna być ono zainteresowane tym, co się dzieje wokół niego. Maluszek rozgląda się z zainteresowaniem, a obserwowane obrazy są coraz wyraźniejsze. Warto w tym okresie pokazywać niemowlakowi czarno-białe karty obrazkowe lub kontrastowe książeczki. Takie zabawki dla niemowląt pomogą mu lepiej poznawać świat i rozwijać zmysł wzroku.
Maluszek równie chętnie nasłuchuje i jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju bodźce dźwiękowe. Starajmy się mówić do dziecka jak najwięcej. Opowiadajmy mu, co się dzieje wokół, śpiewajmy piosenki lub włączmy cicho muzykę.
Pokażmy maluszkowi, czym jest dotyk. Możemy go delikatnie masować, przytulać, głaskać, kołysać i nosić na rękach. Zbyt duża ilość zabawek dla niemowląt może przytłoczyć szkraba, dlatego nie starajmy się go za wszelką cenę zabawiać kolorowymi i głośnymi zabawkami.
Zabawki dla niemowląt po trzecim miesiącu życia
Już nieco starszy maluch zaczyna chwytać różnego rodzaju przedmioty. Podawajmy dziecku do rączki grzechotki, małe pluszaki czy kostki sensoryczne. Te zabawki dla niemowląt pomogą mu poznawać różnego rodzaje powierzchnie i trenować chwytanie.
Naśladujmy wydawane przez maluszka odgłosy i zachęcajmy go do wspólnych „rozmów”. Komunikując się w ten sposób z dzieckiem, sprawimy, że szybciej zacznie gaworzyć i porozumiewać się z nami.
Warto wykorzystać również znane i lubiane zabawy paluszkowe, połączone z masowaniem i dotykaniem dziecka, takie jak „Idzie rak” czy „Sroczka”.
Rozwinąć koordynację i wspomóc rozwój mięśni pomogą zabawy z niemowlakiem związane z turlaniem. Na początku możemy delikatnie turlać maluszka po swoich udach. Obroty możemy także wykonywać w trakcie przebierania, zmiany pieluszki czy zabawy na macie edukacyjnej. Innym ciekawym pomysłem jest zawinięcie dziecka w kocyk i powolne rozwijanie.
Zabawy dla niemowlaka po szóstym miesiącu
Siedzący już stabilnie maluszek zyskuje mnóstwo nowych możliwości zabawy. Dziecko chce eksplorować i dotykać wszystkiego, co napotka na swojej drodze, a świat z nowej perspektywy wydaje się jeszcze ciekawszy niż dotychczas.
Świetnym pomysłem może być zabawa z niemowlakiem z wykorzystaniem lustra. Maluch nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że dziecko w lustrze to jego odbicie, jednak zmieniające się obrazy bardzo mu się podobają.
Dzieci uwielbiają również zabawę w „A kuku”. Chowamy się za pieluszką lub zakrywamy twarz rękoma, a odsłaniając ją, wołamy: „A kuku!”.
Mnóstwo radości może sprawić dziecku zabawa w wyjmowanie i ponowne wkładanie różnych przedmiotów do pudełka, np. klocków, piłeczek lub małych figurek. Wyszukiwanie, dotykanie i wyciąganie zabawek może zająć szkraba na długi czas.
Możemy także stworzyć dziecku tor przeszkód. Poustawiajmy na drodze maluszka przeróżne przeszkody, takie jak poduszki, pudełka lub krzesła, i obserwujmy jego poczynania. Pełzający lub raczkujący maluch będzie miał nie lada atrakcję i przy okazji poćwiczy swoje umiejętności ruchowe.
Zawsze dostosowujmy zabawy z niemowlakiem, rodzaj aktywności i czas jej trwania do wieku oraz indywidualnych potrzeb smyka. Uważnie obserwujmy jego zachowanie. Jeśli zauważymy, że dziecko jest wyraźnie znudzone, pozwólmy mu odpocząć i przerwijmy daną aktywność.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym