Trudno w obecnych czasach znaleźć chodzące do przedszkola czy szkoły dziecko, które nie wie, co to jest pokemon. Postacie o niewielkich rozmiarach i uroczym wyglądzie zwierzaków szturmem podbijają serca maluchów, a niezwykłe przygody oraz dodatkowe moce sprawiają, że nie sposób przejść obojętnie obok gier, komiksów czy seriali animowanych emitowanych w telewizji od lat.
Pokemony – postacie znane od lat
Za ojca pokemonów uważa się Satoshi Tajiri – japońskiego projektanta gier, który na początku lat 80. ubiegłego wieku wpadł na pomysł stworzenia gry opartej na fikcyjnych stworkach, posiadających różne moce lub zdolności. Znany ilustrator i dobry przyjaciel z czasopisma – Ken Sugimori – stworzył pierwsze 151 pokemonów, nadając im oryginalny wygląd oraz najbardziej charakterystyczne cechy. Gotowa gra zaczęła zyskiwać popularność dopiero przy współpracy z Nintendo, a prawdziwy boom nastąpił po pojawieniu się w 1997 roku serialu animowanego, który jest nieprzerwanie produkowany do dziś.
Obecnie pokemony można zobaczyć niemal wszędzie – w grach, filmach pełnometrażowych, klockach, kartach, zabawkach, ubraniach, a nawet wewnątrz opakowań produktów spożywczych, kierowanych do najmłodszych milusińskich.
Uniwersum „Pokémon” – bohaterowie o wyjątkowych zdolnościach
Mali wielbiciele pokemonów znają nazwy przynajmniej kilkudziesięciu stworków, które w ostatnich latach należą do najbardziej rozpoznawalnych bohaterów dziecięcych na świecie. Uniwersum stworzeń rozrosło się na tyle, że najbardziej aktualna lista obejmuje ponad 800 pokemonów różniących się od siebie nie tylko nazwą czy wyglądem, ale także rozmiarami. Dodatkowo, w zależności od gatunku, posiadają unikalne moce przydatne podczas walki z przeróżnymi wrogami.
Każdy jajorodny stworek zaliczany jest do poszczególnych typów, np. smoczy, psychologiczny czy lodowy, dzięki czemu posiada naturalna przewagę. Pokemon ognisty jest silniejszy od trawiastego, ale nie ma przewagi nad wodnym. Co ciekawe, w bajkach i grach człowiek może złapać pokemona, zamknąć go w specjalnej kuli (Poke Ball) i zostać trenerem, ćwicząc stworzonko do walki. Nic więc dziwnego, że pasjonaci pokemonowego uniwersum tak chętnie sięgają po zabawki i gry, ubrania, a nawet artykuły szkolne z podobiznami wybranych postaci.
Jak nazywają się pokemony?
Ze względu na ogromną liczbę pokemonów trudno zapamiętać nazwę oraz zdolności każdego z nich. Jednak w tej grupie uroczych stworzeń jest kilka takich, które w szczególny sposób przypadły do gustu młodym widzom seriali animowanych czy fanom gier. Zapytany o wybrane postacie, każdy pokemonowy miłośnik niemal na pewno wymieni:
- Pikachu – to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata, w którym żyją pokemony. Obecny niemal we wszystkich odcinkach serialowych, filmach oraz grach, zdobył tak dużą popularność, że stał się oficjalną maskotką całej serii. Żółty stworek z czerwonymi policzkami, sympatycznym pyszczkiem i ogonem w kształcie błyskawicy. Wszystkie pikachu to leśne stworzonka, które lubią żyć w grupach i mają zdolność uwalniania energii elektrycznej o różnym nasileniu.
- Charizard – wygląda dość groźnie, choć wcale taki nie jest. Przypomina ziejącego ogniem smoka o pomarańczowym ciele i niebieskich skrzydłach. Wyróżnia się ogromną siłą, sprytem i szybkością, dlatego jest uwielbiany przez trenerów pokemonów.
- Treecko – podobny do kameleona stworek o zielonej skórze, czerwonym brzuszku i ogonie przypominającym duży liść. Ten spokojny pokemon nie lubi obcych, którzy wchodzą na terytorium. Potrafi swobodnie się poruszać po pionowych powierzchniach.
- Mimikyu – na pierwszy rzut oka jest trochę podobny do Pikachu. Jego niewielkie ciało niemal w całości jest zakryte materiałem, a paciorkowate oczy są zawsze czujne na wypadek pojawienia się wroga.
- Azurill – uroczy niebieski, podobny trochę do myszki, pokemon. Postacie z tego gatunku mają zygzakowaty ogon zakończony dużą kulką wypełnioną składnikami odżywczymi, potrzebnymi do prawidłowego wzrostu. Piłka ta też jest doskonałym orężem pomagającym wygrać walkę z przeciwnikami.
- Bulbasaur – sympatyczny czworonożny pokemon przypominający trochę żabę z bulwą na plecach, która nadaje stworkowi liczne umiejętności. Bulbasaury słyną ze spokojnego charakteru, wierności oraz zdolności przywiązania do swojego właściciela.
- Eevee – jest podobny do liska i dzięki wyjątkowemu kodowi genetycznemu potrafi ewoluować aż w 8 różnych innych stworków. Eevee jest niewielkim ssakiem o brązowym futerku z jasnym kołnierzem. Cechą charakterystyczną są krótkie łapki oraz uroczy, puszysty ogon.
- Altaria – z wyglądu przypomina błękitnego ptaka feniksa o długiej szyi i skrzydłach wyglądających jak białe chmurki. Altaria wydaje przepiękne dźwięki, ale mało kto je słyszy, ponieważ żyje w miejscach odległych i nieprzystępnych dla ludzi.
To postacie z gry „Pokémon”, które warto znać. A czy pamiętasz „Magiczne drzewo”? Ile części liczy seria „Magiczne drzewo” i jak czytać je po kolei? Podpowiadamy!
Oprac. Joanna Bujak