Jaki jest chłopiec w wieku 6-8 lat?
Rozwój chłopca od 6 do 8 roku życia to istny rollercoaster. Od żywego, ciągle absorbującego uwagę sześciolatka, przez pierwsze dni w szkole z wrażliwym, ale zamkniętym sobie siedmiolatkiem, do pilnego ucznia - dbającego o swoją pozycję ośmiolatka.
Chłopiec kończący 6 lat to już poważny człowiek, który potrafi wyrażać swoje opnie i jasno komunikować swoje potrzeby. Warto zaznaczyć, że żyje pośród skrajności. Wszystko jest albo białe, albo czarne. Jednak jego umysł jest niezwykle chłonny i gotowy do poznawania świata. Uwielbia się chwalić, pokazując swoje, niejednokrotnie ubarwione, sukcesy. Co ważne - bardzo potrzebuje potwierdzenia, że świetnie wykonał zadanie, bo pochwały są dla niego zachętą do poszerzania umiejętności i pokonywania kolejnych trudności. Sześciolatek jest pełen energii, wszędzie go pełno, jest bardzo aktywny.
Ta nadaktywność kończy się w okolicach 7. urodzin. Chłopiec staje się coraz spokojniejszy i bardziej zamknięty w sobie. Potrafi doskonale zająć się sobą i organizować sobie czas, często już bez obecności rodziców. Siedmiolatek jest bardzo zmienny – należy umiejętnie dawkować zwracaną na niego uwagę. Zbyt dużą atencję odbierze jako czepianie się, a zbyt małą jako „nie zależy im na mnie”. W tym wieku dziecko ma dużo stresów, pierwszy dzień szkoły, nowi koledzy, nowy porządek w życiu. Często boi się spóźnienia, złych ocen, czy niezaakceptowania przez rówieśników. Dlatego potrzebuje dużo wsparcia i zapewnień o swoim oddaniu, niekoniecznie ciągle będąc obok.
Kiedy już chłopiec wdroży się w system szkolny zaczyna mu zależeć na ocenach, bo szkoła to jego życie. Ośmiolatek zna ogólne zasady życia społecznego i te zasady są dla niego bardzo ważne, szybko zauważa wszelkie odstępstwa. Odróżnia dobro od zła i potrafi ocenić, jakie są konsekwencje konkretnych działań. W wieku 8 lat chłopiec uwielbia zawierać nowe znajomości, jest towarzyski i bardzo łatwo potrafi dostosować się do sytuacji. W przemyślany sposób wykorzystuje energię, która w nim drzemie. Ośmiolatek jest bardzo wrażliwy i gadatliwy, jednak już potrafi ocenić czy to, co chce powiedzieć, rzeczywiście mu się opłaca.
Jak wybrać prezent dla chłopca 6-8 lat?
Mimo różnic, jakie dzielą chłopców w wieku 6, 7 i 8 lat, jest wiele cech, które ich łączą. Otwarty umysł, chęć poszerzania swoich zainteresowań, spędzanie czasu w gronie rówieśników. Dobierając prezenty warto kierować się osobowością dziecka, jego zainteresowaniami, a przede wszystkim tym, co prezent może wnieść w życie młodego człowieka.
Młodzi uczniowie mają niezwykle chłonne umysły. Warto to wykorzystać wręczając prezenty, które pomogą im rozwijać zainteresowania i wspomagać ich edukację. Zabawki edukacyjne dla nowych uczniów to często interaktywne wsparcie w nauce i rozwoju. Oprócz funkcji edukacyjnych takie prezenty dają mnóstwo rozrywki oraz zabawy, przez co z łatwością przyciągają młodego chłopca, wymagając przy tym coraz więcej uwagi, a także ucząc ciągle czegoś nowego.
Innym prezentem, nad którym warto się zastanowić, są gry familijne. Spędzanie czasu ze swoimi pociechami jest bezcenne i można go wykorzystać w sposób, który dla każdego będzie satysfakcjonujący. Różnorodność gier na rynku sprawia, że możliwości są niemal nieskończone. Można wybrać gry stricte edukacyjne, które wymagają myślenia i wspierają nabywanie wiedzy. Są gry, które uczą planowania strategii i wzmacniają umiejętność opanowania. Innym rodzajem gier są zabawy zachęcające do ruchu. Pokazywanie, że na przykład taniec to świetny pomysł na spędzenie czasu z całą rodziną. Do takich gier zaliczają się także zestawy, które ćwiczą zręczność, a więc wymagające budowania budowli czy chwytania przedmiotów.
W tym wieku wielu chłopców uwielbia układać klocki, składając pokaźne budowle. Potrafią już czytać instrukcje, dlatego tworzenie budowli, pojazdów czy robotów jest dla nich czystą przyjemnością. Konstruowanie rozwija zarówno umiejętności manualne, jak i wspomaga logiczne myślenie. Często pośród zestawów klocków znaleźć można zestawy, którymi po zbudowaniu można się bawić, co jest dodatkową zachętą do układania. Oprócz klocków, chłopca w wieku 6-8 lat interesować będą puzzle (link), które także rozwijają umysł i ćwiczą wzrok. Wspieranie kreatywności dziecka jest bardzo ważne na tym etapie rozwoju.
Chłopcy powyżej 6. roku życia będą zachwyceni, kiedy w prezencie otrzymają pojazd zdalnie sterowany. Różnorodność kolorów, wzorów i zasięgu powoduje, że możliwe jest dobranie pojazdu do zainteresowań młodego człowieka. Zabawa pojazdami sterowanymi pilotem wspiera koordynację ruchową dziecka, gdyż pilot wymaga odpowiedniego sterowania dłońmi. Pojazdy RC uczą logicznego myślenia, pomagając przy tym w nauce stron prawa-lewa. Taki pojazd może być idealnym wsparciem w nauce zasad ruchu drogowego. Nie możemy jednak zapomnieć, że pojazdy zdalnie sterowane zapewniają przede wszystkim mnóstwo zabawy i radości.
Propozycje prezentu dla chłopca w wieku 6-8 lat
Oferta zabawek w smyk.com jest szeroka i dopasowana do każdego wieku oraz indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Dla chłopca, który ukończył 6 lat proponujemy zwrócić uwagę w szczególności na:
- Zabawki edukacyjne – kreacja i zabawa w jednym
- Gry planszowe i zręcznościowe – myślę, bawię się, spędzam czas z rówieśnikami i rodziną
- Pojazdy zdalnie sterowane - być kierowcą, to brzmi dumnie!
- Klocki – obudź w maluchu żyłkę konstruktora!
- Puzzle – 300, 500, 1000 elementów? A może układanka 3D?
Opracowanie: Agata Hajkowska