Wielu rodzicom zależy, by ich pociecha bawiąc się miała nie tylko rozrywkę, ale także wynosiła z tego coś pożytecznego i wartościowego dla rozwoju. Takimi zabawkami dla dziewczynek są lalki (choć warto zauważyć, że chłopcy również bawią się lalkami, mimo, że czasem budzi to śmiech czy zmieszanie). Niewielu dorosłych zdaje sobie sprawę jak wiele plusów potrafi przynieść zabawa małymi przyjaciółkami.
Korzyści z zabawy lalkami
Ostatnie badania naukowe potwierdziły tezę, iż zabawa lalkami wspomaga rozwój umiejętności społecznych, a przede wszystkim empatii. Dzieci bawiące się lalkami więcej i częściej myślą o innych ludziach oraz o tym, jak mogą współpracować z innym. Empatia, jako ważna umiejętność społeczna, jest istotna do zawiązywania długotrwałych relacji międzyludzkich i owocnego rozwiązywania konfliktów. Dzieci, które od wczesnego okresu życia ćwiczą umiejętności społeczne, lepiej radzą sobie w szkole i dokonują trafniejszych wyborów w życiu. Opiekuńczość to również bardzo pożądana cecha dorosłego człowieka – jako rodzice możemy pomóc swojemu dziecku się jej nauczyć. Dzięki lalkom, które wymagają opieki, mały człowiek uczy się delikatności i odpowiedzialności.
Zabawa lalkami wspiera także rozwój mowy. Często w trakcie zajęć z lalkami dziecko opowiada, co się dzieje i prowadzi rozmowy pomiędzy uczestnikami. Rodzice, którzy bawią się z dzieckiem lalkami często używają bardziej rozbudowanych wypowiedzi, zadają więcej pytań, co w naturalny sposób angażuje dziecko do rozmowy. Wśród dostępnych modeli lalek są modele interaktywne, które uczą pierwszych słów i śpiewają - dla dziecka to wspaniała zachęta do mówienia.
Lalka może pełnić także rolę terapeutyczną. Dziecko nie zawsze jest w stanie powiedzieć dokładnie, co je „gryzie”, co je spotkało, czy z czym ma problem. Za pomocą scenek z lalką można pomóc dziecku w przekazywaniu uczuć, czy opisywaniu zdarzeń, których było świadkiem. Obserwacja, jak dziecko prowadzi zabawę z lalką, może ujawnić, z jakimi problemami się zmaga, czy jak jest traktowane przez innych. Często dziecko wybiera do zabawy lalkę, która wyglądem przypomina je samo (kolor włosów, piegi itp.), a zatem mały człowiek utożsamia się z zabawką, co ułatwia przedstawienie problemu.
Lalka może również pomóc w oswojeniu dziecka z nietypową sytuacją, z jaką będzie musiało się ono zmierzyć, np. przyjściem na świat rodzeństwa. Łatwiejsza adaptacja i przygotowanie do zmian powoduje mniejszy stres zarówno dla dziecka, jak i rodziców czy opiekunów. Scenki przedstawiające świat po zmianach pozwolą pokazać dziecku, co go czeka i przekazać, że ze wszystkim może sobie poradzić.
Lalka, jako przyjaciółka, zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Obecność ulubionej zabawki podczas wizyty u lekarza, czy podczas drogi do przedszkola jest nieocenioną wartością dla dziecka. W wielu trudnych sytuacjach przytulanie lalki doda otuchy i odwagi w pokonywaniu trudności.
Rodzaje lalek
Lalki szmaciane
Pierwszym rodzajem lalek, z jakim spotyka się malec to zazwyczaj lalki szmaciane. To miękkie i bezpieczne koleżanki, które są często pierwszymi lalkami w życiu malucha. Ich budowa, brak twardych i ciężkich elementów, wesołe kolory, powodują, że nawet niemowlęta mogą się z nimi przyjaźnić. Miłe w dotyku lalki będą idealnym rozwiązaniem dla dzieci mających problemy ze snem i koszmarami, bo sprawdzają się jako przytulanka - usypianka, która skutecznie „odpędza” złe sny. Lalki szmaciane są lekkie, a więc dziecko zawsze może je ze sobą zabrać, co jest ogromnym wsparciem, szczególnie podczas nieznanych, stresujących sytuacji czy w obcych miejscach. Ważną cechą tego rodzaju lalek jest to, ze można je prać w pralce.
Lalki bobasy
Kolejnymi lalkami, z jakimi spotyka się mała dziewczynka, są lalki typu bobas. To zabawka, która przypomina prawdziwe dziecko, często wykonana jest z miękkiego materiału. Taką lalkę można przebierać, co ćwiczy koordynację ruchową dziecka, pomaga w nauce cierpliwości i logicznego myślenia, a także zaznajamia, jak działa suwak czy guzik. Lalka typu bobas pomaga również dziecku zaznajomić się z częściami ciała człowieka. Zabawa lalką bobasem to często odzwierciedlenie zwykłego dnia. Czesanie, karmienie, spacer w wózku - wszystko, czym dziecko spotyka się na co dzień. Maluch może naśladować rodziców i równie troskliwie zaopiekować się lalką. Na rynku dostępne są modele, którym można dawać pić, a później korzystają one z toalety i wymagają przewijania. Są lalki, które płaczą i chcą, by je ciągle tulić. To wszystko uatrakcyjnia zabawę, sprawia, że można odgrywać nieskończoną ilość scenariuszy. Przy okazji dziecko uczy się odpowiedzialności i troskliwości.
Lalki celebrytki
Innym rodzajem lalek, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dziewczynek w wieku przedszkolnym i szkolnym są lalki celebrytki. Któż nie zna Barbie, Steffi czy laleczek z ulubionych bajek, takich jak Kraina Lodu, czy Księżniczki Disneya! Odzwierciedlenie dorosłych osób, często w konkretnych sytuacjach, pomaga dziecku odnaleźć siebie czy rodziców w bajkowym świecie zabawek. Wśród lalek celebrytek znaleźć można piłkarki, lekarki, nauczycielki czy kucharki. Ta różnorodność powoduje, że każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Lalki celebrytki często występują w zestawach z akcesoriami, co dodatkowo rozwija wyobraźnię, a także pomaga ćwiczyć zręczność i koordynację ruchów, gdyż małe elementy wymagają precyzyjnych ruchów. Lalki celebrytki wspomagają ćwiczenie zmysłu estetycznego – mnogość strojów i akcesoriów, a to wszystko można dodatkowo mieszać tworząc wspaniałe i unikatowe stylizacje. Co więcej, z pomocą dorosłej osoby dziecko może samo uszyć strój dla swojej lalki, co jest wartością dodaną przy rozwijaniu wyobraźni, estetyki i poczucia własnej wartości. Zabawa lalkami ułatwia nawiązywanie relacji z innymi, pomaga przezwyciężyć nieśmiałość, a także uczyć się, że każdy jest inny i ma swoją unikatową wartość.
Laleczki do zbierania
W zestawieniu lalek dla dziewczynek nie może zabraknąć lalek kolekcjonerskich. To najczęściej małe laleczki w kolorowych stylizacjach i wieloma akcesoriami pasującymi do ich natury. Rozmiar zabawek i dołączone do nich drobne akcesoria wymagają zręczności – łączenie elementów wspiera rozwój tej umiejętności. Różnorodność bohaterów i opakowań pozwala na stworzenie pięknych zestawów, nie tylko samych lalek, ale także akcesoriów i budowli (bardzo często opakowania lalek stanowią część zabawki). Laleczki kolekcjonerskie zazwyczaj wymagają, aby je ubrać, czasem uczesać i przygotować do występu – dziecko może wykazać się koordynacją ruchów i zmysłem estetycznym. Wśród tego typu laleczek są piękne przyjaciółki, zajmujące się modą, czyli tym, co wiele dziewczynek interesuje najbardziej. Rozwijanie swojej kolekcji uczy dziecko cierpliwości, a do tego w wysokim stopniu pomaga rozwijać wyobraźnię. Wierność jednej marce pozwala poszerzyć i pogłębić zainteresowania, a do tego daje mnóstwo satysfakcji. Przechowywanie kolekcji uczy dziecko utrzymywania porządku.
Lalki interaktywne
Wśród zabawek znaleźć można także lalki interaktywne. Świecąca, śpiewająca, czy nawet latająca lalka przyniesie dużo radości podczas zabawy, rozwinie wyobraźnię i zapewni długie chwile z uśmiechem na ustach. Jak wspominaliśmy, są lalki, które można karmić, poić, czego konsekwencją jest siusianie oraz konieczność przewijania i odpowiedniej opieki, co uczy odpowiedzialności i pokazuje konsekwencje niektórych czynności. Interaktywne przyjaciółki potrafią płakać prawdziwymi łzami, a to wzbudza w dziecku opiekuńczość i empatię. W gronie lalek interaktywnych ważną pozycję zajmują modele, które oprócz umiejętności społecznych, uczą maluchy nowych słów.
Ranking najpopularniejszych lalek – TOP 10
Opracowanie: Agata Hajkowska