Porady:
1. Wrzuć na luz! Dziecko w kuchni oznacza dodatkowy bałagan i dużo więcej czasu na zrobienie określonej czynności. Wynika to z faktu, że wasz smyk dopiero się uczy. Jeśli robi rozgardiasz wokół siebie, a obranie jabłka mu nie wychodzi – nie wynika to z jego złośliwości. Dlatego opanuj przemożną chęć wyręczenia go oraz skrytykowania. Tym sposobem zniechęcisz go do pracy w kuchni. Taka nauka gotowania dla dzieci nie przyniesie nic dobrego.
2. Uzbrój się w cierpliwość, gdyż dziecku trzeba wszystko dokładnie wyjaśnić, pokazać i pozwolić mu, aby samo spróbowało wykonać daną czynność, warto też wykorzystać specjalne przepisy dla dzieci. Jeśli rozsypie mąkę, przesypując ją do szklanki, trudno.
3. Ucz dziecko utrzymywać porządek w trakcie pracy. Niech wyrzuci obierki po jabłku do kosza i wypłucze talerzyk. To równie ważne nawyki jak samo gotowanie!
4. Pozwalaj mu posługiwać się narzędziami adekwatnymi do jego umiejętności i wieku. Maluch może spróbować obrać ziemniaka, ale pod twoją ścisłą kontrolą i za pomocą odpowiedniego narzędzia. Zachowajcie również szczególną ostrożność podczas używania urządzeń elektrycznych oraz gazowych. Ucz dziecko obchodzenia się z nimi, ale nie zrzucaj na nie odpowiedzialności np. za wyłączenie płyty grzewczej.
5. Mycie rąk przy gotowaniu - wytłumacz dziecku dlaczego przed i po gotowaniu należy umyć ręce i sprawdź, czy to zrobiło!
6. Pochwal dziecko za każdą wykonaną czynność i podziękuj mu. Zachęcaj do dalszej pracy, gdy straci cierpliwość. Pamiętaj, aby potem celebrować spożycie wspólnie ugotowanego posiłku i cieszyć się nim, a zanim zasiądziecie do stołu – posprzątajcie.
7. I raczej nie przystępujcie do wspólnego gotowania przeraźliwie głodni! Niech już sama czynność gotowania przysparza wam radości, a przygotowane razem danie i spożycie go w miłej, rodzinnej atmosferze będzie jej ukoronowaniem.
Oprac. Joanna Weyna
Słowa kluczowe: wspólne gotowanie z dzieckiem, przepisy dla dzieci, nauka gotowania dla dzieci