Z aktywnością fizyczną wiąże się wiele plusów, jednak należy pamiętać, że aby dziecko mogło korzystać w pełni z jej dobrodziejstw, powinna być odpowiednio dobrana. Jak to zorbić?
Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytania:
– na jakim etapie rozwoju psychofizycznego jest dziecko?
– jakie są jego możliwości ruchowe i umysłowe?
– co lubi robić?
– co dziecko chce trenować?
Przygodę ze sportem można rozpocząć bardzo wcześnie. Dla dziecka w wieku 3-6 lat wybierzmy zabawy ruchowe dla dzieci ogólnorozwojowe, które łączą element zaspakajający ciekawość poznawczą i potrzebę ruchu.
Starsze dziecko, od 7 do 12 lat preferować będzie gry sportowe dla dzieci oparte na współzawodnictwie. Odpowiednio angażujące będą np. gry terenowe lub sportowe gry zespołowe.
Jeżeli nasze dziecko jest przed okresem dojrzewania czy w jego trakcie, może mieć tendencję do sprawdzania własnych granic, w tym fizycznych, i tzw. szarżowania. Pamiętajmy, aby unikać wtedy sportów siłowych, z tzw. obciążeniem. Wywołują one ucisk na chrząstki wzrostu, co może hamować ich rozwój.
Natomiast wybór formy czy dyscypliny pozostawmy do decyzji nastolatka – kształtuje on między innymi w ten sposób własną osobowość, a sport dla dzieci i młodzieży może być jedną z form jej ekspresji.
Pamiętajmy! Aktywność fizyczna i wybrana dyscyplina sportu ma być dla dziecka przyjemnością. A jeśli przestanie chodzić na wybrane zajęcia, porozmawiajcie, co się stało? Bo przyczyna może być zarówno prozaiczna jak i poważna. Dopiero jak ją poznamy i zareagujemy ze zrozumieniem, nie skończy się to niechęcią do aktywności fizycznej w ogóle. A przecież, nie o to chodzi, bo sporty dla dzieci są bardzo ważną formą aktywności.
I najważniejsze – bądź wyrozumiałym i wytrwałym kibicem swojego dziecka. Obserwuj je i rozmawiaj z nim, pytaj, co lubi, co robiło na treningu, co mu się podoba, a co nie, jak się czuje, co osiągnęło, nad czym jeszcze pracuje.
Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego