Przyczyny uzależnień dziecka od komputera
Im wcześniej dziecko poznaje gry, tym szybciej przyswaja sobie wzorce zachowań sprzyjające uzależnieniu. Dzieci z wysokim stężeniem dopaminy wywołanym grą tracą zainteresowanie „zwykłymi” przyjemnościami. Poczekajmy z kupowaniem ich, aż nasze pociechy osiągną odpowiedni wiek i potem kontrolujmy zarówno czas jaki dziecko spędza przed komputerem, jak i wybór gier.
Istnieje ryzyko, że uzależnienie od komputera wzrośnie, gdy pozwolimy trzymać dziecku zestaw do gier w swoim pokoju. Trudniej w tej sytuacji kontrolować rodzicowi ilość czasu spędzanego na graniu.
Nie wprowadzajmy tzw. grania w nagrodę. Choć tak egzekwowane posłuszeństwo bywa bardzo wygodne, długoterminowe, negatywne skutki zwykle przewyższają wszelkie krótkoterminowe zyski.
Nie pozwalajmy na „jeszcze jeden poziom”. Rzadko które dziecko - tym bardziej dziecko uzależnione od komputera, poproszone o wyłączenie gry posłucha od razu – raczej zacznie błagać o dodatkowy czas i będzie w tym bardzo skuteczne.
Jak zapobiegać uzależnieniu dziecka od gier komputerowych?
Nie ignorujmy własnych złych przeczuć. Zdarza się, że po ciężkim dniu w pracy chcemy uniknąć kłótni, machamy więc ręką... Tymczasem psychologowie pracujący z uzależnionymi dziećmi od gier komputerowych apelują: rodzice, nie odpuszczajcie! Zaufajcie rodzicielskim przeczuciom i interweniujcie bez wahania, by pomóc mu żyć w zdrowy i bardziej satysfakcjonujący sposób.
Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.