Tę frajdę mogą jednak popsuć oparzenia słoneczne, ukąszenia czy zatrucia pokarmowe. Jak sobie z nimi radzić, by dziecko szybko mogło wrócić do zabawy? Co spakować na wakacje i co zapakować do wakacyjnej apteczki?
Oparzenia słoneczne
Najczęstszym „wakacyjnym kłopotem” zarówno dzieci, jak i dorosłych jest nadmiar słońca, a w zasadzie niedostateczna ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych. Aby uniknąć oparzeń słonecznych, zabierzcie ze sobą kremy z wysokimi filtrami – 30 lub 50 SPF.
Dzieci do 3 roku życia nie wolno wystawiać na bezpośrednią ekspozycję na słońce, co nie zwalnia nas ze smarowania malucha odpowiednimi dla niego środkami. Małe dzieci do trzech lat zabezpieczone kremami mogą sobie pozwolić na zabawę na słońcu maksymalnie 20 minut, a przedszkolak około godziny. Zawsze chrońmy dziecięcą głowę czapką, a najlepiej kapeluszem z dużym rondem.
Często mimo ostrożności zdarza się, że delikatna skóra malucha ulegnie oparzeniu słonecznemu, dlatego warto trzymać się kilku zasad, które pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
Ukąszenia - co zabrać na wyjazd
Lato to także ulubiona pora roku owadów – komary, pszczoły, osy, muchy czy mrówki mogą zepsuć najlepszą zabawę. Najczęściej, o ile tylko nie jesteśmy uczuleni na jad owadów, ukąszenia mają łagodny przebieg i objawiają się lekką opuchlizną, zaczerwienieniem i świądem.
Aby je zminimalizować, wystarczy pamiętać, by:
Zatrucia pokarmowe
Trzecią najczęstszą letnią dolegliwością są zatrucia pokarmowe, dlatego w wakacyjnej apteczce warto mieć środki i na tę okoliczność. Jedzenie w barach, kosztowanie lokalnych specjałów, spożywanie lodów z ulicznych budek – to wszystko może sprawić, że odezwie się nasz układ pokarmowy.
W takich sytuacjach idealnie się sprawdzą:
Każdy objaw zatrucia u niemowlaków wymaga konsultacji lekarskiej, natomiast u starszych dzieci i dorosłych wizyta lekarska będzie potrzebna, gdy dolegliwości nasilają się lub utrzymują dłużej niż 2-3 dni.
Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, dlatego obok wymienionych produktów warto zabrać ze sobą wodę utlenioną do przemywania skaleczeń, plasterki różnej wielkości, gaziki i bandaże. Niezbędne mogą się okazać również maści na stłuczenia.
Przed wyjazdem sprawdźmy, gdzie w pobliżu miejscowości, w której będziemy, jest szpital lub przychodnia dziecięca, aby w nagłych sytuacjach nie tracić czasu na nerwowe poszukiwania.
Co powinno być w apteczce - jest. Skoro apteczka spakowana, walizki również, nie pozostaje nic innego jak ruszać w drogę.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Słowa kluczowe: wakacyjna apteczka, bezpieczne wakacje, co zabrać na wyjazd, co spakować na wakacje, co powinno być w apteczce