Zabawy logopedyczne dla trzylatka

Zabawy logopedyczne dla trzylatka

Aby pomóc dziecku w nauce mówienia, warto sięgnąć po zabawy logopedyczne. Proste i śmieszne nie będą kojarzyć się z wizytą u specjalisty, a z radosnym spędzeniem czasu z rodzicami.

Zabawy logopedyczne dla trzylatków skoncentrowane są na usprawnieniu aparatu mowy – mięśni warg i języka. W tym wieku dziecko powinno już sprawnie budować proste 3-4 wyrazowe zdania, a ponadto lepiej lub gorzej wymawiać:

- samogłoski: a, e, i, o, u, y
- spółgłoski: m, b, p, f, w, k, g, h, l, d, n, t

Mimo, że dziecko używa tych głosek, to są one często używane niepoprawnie, a głoski trudne zastępowane są głoską łatwiejszą.

Jeszcze za wcześnie na prawdiłową artykulację głosek: sz, cz, dż oraz r, które są zmiękczane (s, z, c, dz) lub zastępowane łatwiejszą.

Najprostszą z zabaw dla trzylatków jest przesyłanie buziaczków . Usiądźcie naprzeciw siebie, róbcie dzióbki i szerokie uśmiechy, a następnie je do siebie przesyłajcie. Dzieci bardzo to ćwiczenie lubią, bo pozwala im na miły kontakt z mamą. Inną prostą zabawą jest konik - pokaż dziecku jak konik parska i trochę sobie razem poparskajcie, pozwalając na swobodny ruch warg podczas tego ćwiczenia. Na pewno będzie przy tym sporo śmiechu, a ćwiczenie to skutecznie rozluźnia i wzmacnia mięśnie wokół ust.

Aby usprawnić język możecie pobawić się w kotka. Zadowolony kotek ma pełny brzuszek po wypiciu mleczka i dokładnie oblizuje swój pyszczek języczkiem. Poproś dziecko, aby to ono było kotkiem - na pewno chętnie spełni twoją prośbę. Dopilnuj, aby wykonywało szerokie okrężne ruchy, obrysowując językiem usta.

Kiedy znudzi wam się parskanie, buziaczki i zabawa w kotka, zaproponuj dziecku zabawę ze słomką do napojów. Na stole ułóżcie małe kawałki papieru lub drobne puzzle. Możecie je wykonać dziurkaczami o nieco większych kształtach. Papierowe elementy należy zassać słomką i przenieść do ustawionego pojemniczka. Zbieramy je, dopóki się nie skończą. Możecie także zrobić na kartce kolorowe kleksy z farb plakatowych, a następnie rozdmuchiwać je słomką w barwne, abstrakcyjne dzieła. Będzie je można potem powiesić na ścianie albo podarować babci, oprawione w estetyczną ramkę.

Zabawy logopedyczne stymulują rozwój mowy dziecka. Dobrane odpowiednio do wieku, podane dziecku w formie zabawy z rodzicami, pomogą w nauce wyraźnego mówienia, a co za tym idzie wyrażaniu swoich emocji.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

 

Może Cię również zainteresować: