Świąteczny czas jest wyjątkowy! Wspólnie spędzone chwile z rodziną, pyszne potrawy i prezenty - to wszystko składa się na niepowtarzalny klimat świąt, który nasze dziecko zapamięta już na zawsze. Jak urozmaicić ten czas, by w natłoku świątecznych obowiązków, poświęcić dziecku uwagę? Poznaj 5 ciekawych pomysłów na zabawy świąteczne z dziećmi!
Jak świąteczne przygotowania zamienić w zabawę?
Większość z nas tuż przed świętami rzuca się w wir przygotowań. A co z dzieckiem? Świąteczne przygotowania to wspaniała okazja do wspólnego spędzenia czasu i przy okazji nauka dla najmłodszych. Nie odsuwajmy więc dzieci od prac domowych, tym bardziej, że zaangażowanie ich do pomocy może być naprawdę doskonałą zabawą!
Wspólne pieczenie ciast z dzieckiem to dla większości maluchów bardzo radosne doświadczenie. Pamiętajmy jednak, aby dać dziecku swobodę działania – pozwólmy mu działać, a nie tylko przyglądać się jak gotują rodzice czy dziadkowie. Jeżeli nie pozwolimy dziecku aktywnie uczestniczyć w gotowaniu, szybko się tym znudzi. A przecież nawet małe dziecko nie powinno mieć problemów z takimi czynnościami jak podawanie składników, mieszanie czy wykrawanie ciasteczek za pomocą foremek. Jeśli odpowiednio zainteresujemy malucha – zrobi wszystko, o co poprosimy. Wystarczy jeszcze tylko kilka komplementów, dzięki którym dziecko poczuje, że jego wysiłek został doceniony i możemy liczyć na pomoc w kuchni nie tylko od święta. Zauważajmy więc starania oraz wysiłek dziecka i czerpmy radość ze wspólnie spędzonego czasu.
Przed świętami warto znaleźć też chwilę na wspólne przygotowywanie ozdób choinkowych z dzieckiem. Nawet te najprostsze, czyli pomalowane szyszki, suszone cytrusy czy łańcuchy choinkowe z bibuły lub kolorowych tasiemek, będą wyglądać efektownie i napełnią dumą zarówno dziecko jak i rodziców. Chwile przygotowań można też poświęcić rozmowie o świątecznych tradycjach, pośpiewać kolędy, wyjaśnić dziecku, o co tak naprawdę chodzi w czasie tych najbliższych dni – dlaczego przygotowujemy właśnie takie potrawy, czemu akurat dwanaście? W końcu, dlaczego pod obrus wkładamy sianko i stawiamy pusty talerz. Dziecko chętnie wysłucha także historii o tym, jak my pamiętamy własne święta jako dzieci – czy spędzaliśmy je tak samo, o jakich prezentach marzyliśmy – to wszystko nie tylko składa się na klimat świąt, ale pozwala budować wzajemną więź. Tak spędzony czas sprawi, że oczarujemy dzieci świątecznym klimatem i nauczymy, że w świątecznym, gorącym okresie, to czas spędzony z rodziną jest najważniejszy. Dekorując wspólnie bożonarodzeniowe kartki uzyskamy podobny efekt, a przy okazji będzie to świetny sposób na przemycenie tradycji i wartości, o których warto mówić dziecku od najmłodszych lat.
Pomysły na świąteczne zabawy z dzieckiem
Przejedzeni świątecznymi potrawami, powinniśmy zadbać o chwilę ruchu. A jak się ruszać, to w formie zabawy! Jedną z zabaw ruchowych jest wyścig zaprzęgów reniferów. Zabawa polega na dobraniu się w dwie grupy (najlepiej, by w każdej z nich znalazło się dziecko) i przygotowaniu toru przeszkód. Każda z grup ustawiając się gęsiego musi pokonać ustawione przeszkody. Pierwsza drużyna, która dociera do mety – wygrywa. Zabawa ta świetnie sprawdzi się na zewnątrz, jeśli świąteczna aura na to pozwoli.
Siedząc przy świątecznym stole można zdecydować się także na zabawy kreatywne, które nie będą wymagały dużej przestrzeni. Jedną z nich są świąteczne kalambury. Wszyscy domownicy i goście dzielą się na dwie drużyny. Każda drużyna wybiera ochotnika, który będzie musiał przekazać jej jakieś hasło związane ze świętami. Te losujemy z miski (hasła przygotowujemy wcześniej). Wygrywa ta drużyna, która zgadnie większą liczbę haseł. Jeżeli nasze dziecko lubi śpiewać, zaproponujmy mu świąteczne karaoke. To świetne urozmaicenie świątecznego spotkania, dzięki któremu dzieci poznają nowe kolędy i nauczą się integracji z otoczeniem.
Wszystkie zabawy mają jeden cel – spędzić wyjątkowy czas z dzieckiem i zadbać o więź. To, jak spędzimy święta Bożego Narodzenia zależy tylko od nas, ale miejmy na uwadze to, że chwile spędzone razem stają się twardym fundamentem wieloletniej rodzinne tradycji.
Oprac. Natalia Olszewska
Konsultacja specjalistyczna: Agnieszka Skoczylas, Psycholog dziecięcy