Ząbkowanie u niemowlaka niezwykle rzadko przebiega niemal niezauważalnie. Najczęściej maluchy dosyć boleśnie przechodzą przez ten czas. Dziąsła są rozpulchnione, swędzą i powodują ból. Na szczęście istnieje kilka sposobów na złagodzenie cierpienia maluszka.
Pierwsze ząbki pojawiają się najczęściej około szóstego miesiąca życia. U niektórych maluchów mleczaki mogą się jednak pojawić w czwartym miesiącu. Objawami świadczącymi o wyrzynaniu się pierwszych ząbków mogą być płaczliwość i rozdrażnienie. Dziecko jest często marudne, mocno się ślini i wkłada różne przedmioty oraz ręce do buzi. Ból sprawia, że nie ma apetytu, a jego dziąsła są opuchnięte i zaczerwienione.
Na bolesne objawy skuteczne mogą się okazać rozmaite sposoby na ząbkowanie, takie jak gryzaki, masaż dziąseł, maści i żele uśmierzające ból oraz środki przeciwbólowe.
Gryzaki
Są znaną i bardzo często stosowaną metodą uśmierzania bólu dziąseł podczas ząbkowania u niemowlaka. Zmniejszają dyskomfort dziecka, przynoszą ulgę i pozwalają na delikatny masaż obolałych miejsc.
Na rynku znajdziemy różnego rodzaju gryzaki dla niemowląt. Najpopularniejsze są te wypełnione wodą lub żelem, które możemy chłodzić w lodówce. Dobrym sposobem na ząbkowanie może być również miękki gryzak silikonowy, świetnie pasujący do malutkich rączek. Ciekawą alternatywą są gryzaki drewniane, wykonane najczęściej z drewna klonowego (np. Lullalove) lub bukowego (np. Cuddly Zoo). Niesłabnącą popularnością wśród rodziców cieszą się również produkty z naturalnego kauczuku, takie jak Żyrafa Sophie.
Najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie kilku gryzaków i sprawdzenie, który najbardziej przypadł do gustu naszemu malcowi.
Co na ząbkowanie? Masaż dziąseł
Ulgę może przynieść także masaż dziąseł dziecka. W tym celu umyjmy dokładnie ręce i palcem wskazującym okrężnymi ruchami masujmy dziąsła maluszka. Możemy także wykorzystać silikonową szczoteczkę przeznaczoną do mycia i masażu pierwszych ząbków. Takie produkty znajdziemy w ofercie marki Canpol, Dreambaby czy Jack N'Jill.
Maści i żele uśmierzające ból
Z myślą o ząbkujących dzieciach stworzono specjalne żele i maści łagodzące ból. W swoim składzie zawierają one substancje o działaniu znieczulającym. Taki lek może choć na chwilę ulżyć maluszkowi, jednak pamiętajmy, aby nie przekraczać zalecanej dawki preparatu. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Agencji ds. Żywności (FDA) unikajmy tych z lignokainą.
Środki przeciwbólowe
W przypadku bardzo silnego bólu, który uniemożliwia maluszkowi np. spokojny sen, lub w przypadku wysokiej gorączki możemy okazjonalnie zastosować lek przeciwbólowy w formie syropu lub czopków, np. paracetamol.
Ząbkowanie u niemowlaka jest długotrwałym procesem, a wyrzynające się mleczne zęby mogą dać się we znaki nie tylko dziecku, ale także rodzicom. Aby złagodzić cierpienia maluszka, warto wypróbować wyżej wspomniane sposoby na ząbkowanie, które choć na chwilę uśmierzą ból.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego