Tarki i szatkownice

Znaleziono: 2 produkty

Tarki do warzyw, owoców i sera

 

Narzędzia pełniące funkcję tarki do warzyw istniały już w czasach starożytnych, lecz zupełnie nie przypominały tych ówcześnie znanych. Dopiero w XVI-wiecznej Francji udało się skonstruować tarki zbliżone kształtem do obecnie stosowanych, a do szerszej sprzedaży trafiły dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym za sprawą pewnego filadelfijskiego właściciela sklepu z serami.

Tarki to niezbędne akcesoria do przygotowania większość sałatek, surówek i placuszków warzywnych. Dzięki metalowej kracie wyposażonej w otwory różnej wielkości w kilka chwil można rozdrobnić twarde warzywa czy sery na mniejsze lub większe wiórki, talarki, a nawet przypominające makaron paseczki. Zarówno tarki do ziemniaków, jak i te uniwersalne, znacznie ułatwiają przygotowanie chrupiących placków ziemniaczanych, surówki marchwiowo-jabłkowej, buraków na botwinkę albo kolorowej włoszczyzny dodawanej do warzywnej zupki dla dziecka.

 

Krajacze i tarki do warzyw

 

Praktyczną odmianą tradycyjnej tarki do warzyw są krajacze, przeznaczone do ekspresowego siekania warzyw i ziół. Wyróżniają się one cylindrycznym pojemnikiem z kilkoma obrotowymi ostrzami wewnątrz, połączonymi ze sznurkiem zwijanym pod pokrywą urządzenia. Aby posiekać cebulę, lub rozdrobnić pieprz wystarczy pociągnąć kilka razy za sznurek, a wówczas ostrza z dużą prędkością zmielą produkty na odpowiednią grubość.

 

Świetnym przyrządem do dzielenia miękkich produktów są strunowe krajalnice, które jajka, pomidory czy mozzarellę w kulce pokroją w plastry o identycznej grubości. W dobrze wyposażonej kuchni nie powinna zabraknąć również maleńkiej tarki do czosnku lub imbiru, niewielkiej dwu lub jednostronnej tarki do twardych serów oraz maszynki do przecierania gotowanych ziemniaków na puszyste pure.

 

Szatkownice do warzyw

 

Szatkownice kroją warzywa na równomierne plasterki idealnie nadające się do przygotowania mizerii, sałatki, czy jako dekoracja różnorodnych potraw. Bardziej zaawansowane modele ręcznych szatkownic mają możliwość regulacji odstępu między ostrzami, dzięki czemu można wybrać odpowiednią grubość plastrów. Ręczne szatkownice do kapusty mają z reguły znacznie większe rozmiary tak, by można było na nich siekać od razu połówkę lub całą główkę średniej wielkości, pozbawioną jedynie gorzkiego głąba. Szatkowana w ten sposób kapusta jest idealnym składnikiem przetworów zimowych, kiszonek oraz aromatycznego bigosu – jednej z najbardziej popularnych potraw tradycyjnej kuchni polskiej.