8 sytuacji, w których laktator jest bardzo pomocny w czasie karmienia piersią

8 sytuacji, w których laktator okazuje się bardzo pomocny w czasie karmienia piersiąZastanawiasz się, czy kupić laktator elektryczny przed porodem? Sprawdź, czy Ci się przyda. Położna i edukator ds. laktacji Katarzyna Orawiec-Rymszewicz wymienia 8 sytuacji, w których laktator okazuje się bardzo pomocny w czasie karmienia piersią.

Karmienie piersią to wyjątkowy czas w życiu wielu mam. Choć nie zawsze jest on łatwy, to zdaniem położnej i edukatorki ds. laktacji Katarzyny Orawiec-Rymszewicz wiele problemów można przezwyciężyć przy odpowiednim wsparciu. Według ekspertki: "warto rozważyć wybór laktatora jeszcze w czasie ciąży, ponieważ z doświadczenia położnej (oraz mamy) wiem, że życie pisze rożne scenariusze i nie zawsze nasza ciąża, poród i połóg z laktacją przebiegają tak jak to sobie wyobrażałyśmy. Dlatego jeśli mamy wpływ na zminimalizowanie stresu z tym związanego nawet poprzez wybór laktatora, który jak widać przydaje się w tak wielu sytuacjach, to zastanówmy się nad tym na spokojnie, a nie pod presją". Zapytaliśmy położnej Kasi, w jakich sytuacjach jej zdaniem przydaje się laktator.

1. Stymulacja laktacji

Pomoc laktatora jest wtedy nieoceniona, gdy musimy wesprzeć się dodatkową stymulacją piersi, a nasze dziecko zbyt krótko lub nieefektywnie ssie lub kiedy nie może być przystawiane bezpośrednio do piersi ze względu na stan zdrowia. Stymulacja laktatorem ma na celu odwzorowanie naturalnego rytmu ssania piersi przez dziecko. Wykonujemy to tak często, jakbyśmy miały przystawić dziecko do piersi (ok 8 razy na dobę z przerwą nocną dla mamy na sen i regenerację).

2. Niedobór pokarmu

Niedobór pokarmu może wynikać z niepoprawnej techniki ssania piersi przez dziecko: nieefektywnej, zbyt płytkiej i krótkiej. Należy zasięgnąć porady położnej w ocenie i poprawie techniki przystawiania dziecka do piersi oraz samego aktu ssania. Po każdym karmieniu piersią możemy wesprzeć się dodatkową stymulacją piersi w postaci laktatora.

3. Nawał pokarmu

Choć nawał pokarmu to fizjologiczna i oczekiwana sytuacja na początku laktacji, niejednej mamie przysparza stresu i uczucia dyskomfortu. Kiedy w szybkim czasie ilość pokarmu w piersiach wzrasta, mama może odczuwać napięcie w tym miejscu oraz uczucie przepełnienia. Najlepiej jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, kiedy z powodu przepełnienia pierś jest trudna do uchwycenia i prawidłowego ssania przez maluszka. Możemy wesprzeć się laktatorem i odciągnąć kilka mililitrów pokarmu - do uczucia pierwszej ulgi. Ułatwi to głębokie uchwycenie brodawki oraz prawidłowe ssanie przez dziecko podczas sesji karmienia piersią.

4. KPI- Karmienie Piersią Inaczej

Niektóre mamy z różnych przyczyn wybierają formę karmienia piersią inaczej swojego dziecka. Odciągają pokarm laktatorem i podają go przeważnie butelką. Wybierając tę metodę karmienia i utrzymania laktacji, warto zdecydować się na laktator elektryczny na dwie piersi, oszczędzi to czas odciągania, ponieważ obie piersi są opróżniane jednocześnie. Eelektryczny laktator muszlowy Hands Free w sklepie smyk dostaniesz w zestawie z butelką.

5. Poranione brodawki

Sytuacja, w której mama cierpi z powodu poranionych brodawek w pierwszych dniach karmienia może mieć miejsce, kiedy dziecko zbyt płytko chwyta brodawkę. Należy wtedy zasięgnąć porady u położnej w celu korekty techniki przystawiania dziecka do piersi. Jeśli poranione brodawki sprawiają, że mama odczuwa silny ból w czasie karmienia, może rozważyć odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i podawanie go dziecku butelką na czas wygojenia się brodawek. Na poranione brodawki świetnie sprawdzi się Canpol Babies maść lanolinowa do brodawek sutkowych.

6. Zastój pokarmu

Do zastoju pokarmu dochodzi w wyniku nieefektywnego ssania piersi przez dziecko, gdy wystąpiła zbyt długa przerwa w karmieniu, a nawet w wyniku urazu piersi lub noszenia zbyt obcisłego biustonosza. Należy regularnie przystawiać dziecko do piersi z zastojem pokarmu. Jeśli dziecko nie chce przystawiać się do piersi z zastojem w wyniku m.in. utrudnionego wypływu pokarmu, warto wykonać delikatne głaskanie piersi w kierunku wypływu pokarmu (w kierunku do brodawki) oraz spróbować pobudzić wypływ laktatorem.

7. Wcześniactwo

Maluszki urodzone przed 37 tygodniem ciąży często wymagają wsparcia i opieki na oddziale noworodkowym. Do ich szybszej regeneracji oraz stabilizacji stanu zdrowia potrzebne jest odpowiednie żywienie, czyli niezastąpione mleko mamy. Dlatego tak ważny jest wtedy wybór odpowiedniego laktatora, który posłuży mamie przy stymulacji i utrzymaniu laktacji w czasie, kiedy dziecko nie może być przystawiane do piersi.

8. Odciąganie pokarmu na zapas

Kiedy mama decyduje się na powrót do pracy lub na uczelnię, chce wyjść na spotkanie z koleżanką lub do lekarza, nie musi zastępować swojego pokarmu mlekiem modyfikowanym. Wystarczy, że odpowiednio wcześniej odciągnie laktatorem porcję pokarmu i schowa do lodówki lub zamrozi. Warto wybrać cichy oraz kompaktowy mobilny laktator, dzięki któremu odciąganie pokarmu poza domem będzie dla mamy komfortowe.

 

Konsultacja: położna i doradczyni laktacyjna Katarzyna Orawiec-Rymszewicz

Artykuł przygotowany przy współpracy z marką Canpol Baby

Może Cię również zainteresować: