Pieluszka sucha, brzuszek pełen, maluch zdrowy, wyspany, utulony, a mimo wszystko jest marudny, niespokojny i płaczliwy – to znak, że mógł wkroczyć w ważny etap swojego życia – ząbkowanie. Jak pomóc dziecku, co należy wiedzieć o tym procesie i jak przez niego przejść, gdy wokół pełno opowieści innych mam? Ten okres wbrew pozorom wcale nie musi oznaczać koszmaru!
Czy to już ten moment?
Nie istnieje magiczny kalendarz, który określi, kiedy nasze dziecko rozpocznie ząbkowanie, to bowiem sprawa indywidualna. Przyjmuje się, że pełne uzębienie mleczne, tj. 20 zębów, pojawia się, zanim maluch pójdzie do przedszkola. Specjaliści wyróżniają 5 okresówrozpoczęcia ząbkowania:
W dużej mierze za czas wyrzynania ząbków odpowiedzialne są geny – zazwyczaj niemowlę ząbkuje w podobnym okresie jak jego rodzice. Istnieją również symptomy, które świadczą o tym, że proces ten się rozpoczął – wkładanie rączek do buzi, nadmierne ślinienie, zaczerwienione lub opuchnięte dziąsła, podwyższona temperatura ciała, niekiedy luźniejsze kupki.
Każdy jest inny
Bardzo często można usłyszeć od rodziców o trudach ząbkowania, o nieprzespanych nocach, co nie napawa optymizmem. Zalecam jednak spokój i nieprzejmowanie się na zapas, może się bowiem okazać, że nasz maluch przejdzie przez ten czas prawie bezobjawowo.
Każde dziecko jest inne, podobnie jak ząbki, które rosną w buzi naszego smyka – jedne będą się wyrzynać tygodniami, inne pojawią się w okamgnieniu. Najczęściej pierwsze pojawiają się jedynki – dół (6-10 mies.), góra (7-9 mies.), następnie dwójki (9-14 mies.), pierwsze trzonowe (13-18 mies.),kły (15-24 mies.), a na końcu drugie trzonowce (21-31mies.). Nie jest to jednak reguła i wyrzynanie się zębów w innej kolejności jest indywidualną cechą każdego dziecka, zdarza się również, że kilka ząbków pojawia się równocześnie. Jeśli dziecko skończyło rok, a w jego buzi nadal nie pojawił się ząbek, brakuje też objawów, które świadczyłyby o tym, że ząbkowanie się rozpoczęło, warto skonsultować się z pediatrą. Zazwyczaj wystarczy odrobina cierpliwości i zęby w końcu się pojawiają.
Sposoby na ząbkowanie
Bez względu na stopień dokuczliwości procesu ząbkowania nie można zaliczyć go do przyjemności, dlatego warto znać sposoby na to jak załagodzić objawy ząbkowania.
Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Słowa kluczowe: ząbkowanie, objawy ząbkowania, żel na ząbkowanie, gorączka przy ząbkowaniu, ząbkowanie u dzieci, bolesne ząbkowanie, pierwsze ząbki