Długie karmienie piersią – czy jest dobre dla matki i dziecka?

Długie karmienie piersią – czy jest dobre dla matki i dziecka?

Czy długie karmienie piersią może mieć negatywne skutki dla dziecka lub matki, czy wręcz przeciwnie, ma ono pozytywny wpływ na maluszka? To pytanie często zadają sobie młode mamy. Biorąc pod uwagę zróżnicowane opinie krążące na ten temat, przygotowaliśmy dla Was szereg informacji dotyczących tego zagadnienia.

Długie karmienie piersią to temat ciągle wzbudzający wiele kontrowersji i wywołujący szereg dyskusji na temat zasadności naturalnego karmienia starszych maluchów. Zwolennicy długiego karmienia piersią mówią o dobroczynnym działaniu, jakie niesie za sobą bliskość mamy i jej pokarm. Przeciwnicy twierdzą, że długie karmienie jest bezzasadne i przynosi więcej szkody niż pożytku. Kto w takim razie ma rację?

 

Według WHO niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem mamy przez pierwsze pół roku życia. Po włączeniu pokarmów stałych karmienie należy kontynuować, jeśli to możliwe, przynajmniej do drugiego roku życia. Eksperci nie podają jednak górnej granicy, do której należałoby przestać karmić.

Czy na pewno za długo? Jak długo karmić piersią?

Według statystyk najwięcej kobiet decyduje się na odstawienie malucha od piersi około pierwszego roku życia, a 9% mam karmi swoje pociechy do ukończenia przez dziecko dwóch lat. Do podjęcia tej decyzji przyczynia się wiele czynników, to między innymi kultura, w jakiej żyją matka i dziecko, tradycje, wychowanie, a także ogólnie przyjęte normy.

Bardzo często kobiety karmiące piersią dłużej, niż jest to ogólnie akceptowalne, spotykają się z brakiem zrozumienia i są w pewien sposób napiętnowane. Nie chcąc być posądzone o krzywdzenie własnych dzieci, decydują się na wcześniejsze, niż planowały zakończenie naturalnego karmienia.

Bezwartościowe czy cenne?

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej powtarzanych mitów na temat karmienia naturalnego jest stwierdzenie, że mleko mamy po upływie roku nie ma żadnych wartości odżywczych. Udowodniono jednak, że pokarm kobiety dostosowuje się do potrzeb małego organizmu i przez cały okres karmienia piersią dostarcza dziecku składników odżywczych oraz przeciwciał.  Żaden inny pokarm nie ma tak unikatowych właściwości i nie jest w stanie mu dorównać.

Zalety długiego karmienia

Długie karmienie piersią buduje głęboką więź emocjonalną pomiędzy mamą a dzieckiem. Maluch zaspokaja naturalną potrzebę bliskości i czuje się bezpiecznie w ramionach mamy.

Nie istnieją natomiast żadne naukowe dowody na szkodliwość długiego karmienia dla dziecięcej psychiki i rozwoju.

Karmiąca mama ma mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i jajników, cukrzycę typu 2 czy osteoporozę.

Wady długiego karmienia piersią

Długie karmienie piersią negatywne skutki ma, np. ogranicza w pewien sposób wolność kobiety. Nie może ona sobie pozwolić na dłuższą rozłąkę ze swoją pociechą. Dziecko tak silnie związane z mamą może mieć większe trudności z zaadaptowaniem się w nowym środowisku, takim jak np. żłobek.

Wielu ekspertów uważa, że pogorszeniu ulega również relacja z partnerem, który zarówno jako mąż, jak i ojciec zostaje często odstawiony na boczny tor.

Kolejnym minusem, z którym zmaga się z pewnością wiele kobiet, jest brak akceptacji otoczenia. Bardzo trudno spotkać osobę, która spojrzałaby przychylnym okiem na dwuletniego smyka karmionego przez mamę piersią. W naszej kulturze to coś złego i nieprzyzwoitego.

Decyzja dotycząca zarówno tego ile karmić piersią, jak i zaprzestania naturalnego karmienia powinna być tylko i wyłącznie decyzją mamy. W tej sprawie każda kobieta powinna ufać swojemu instynktowi i nie sugerować się tym, co sądzą na ten temat inni ludzie.


Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Słowa kluczowe: długie karmienie piersią, ile karmić piersią, karmienie piersią, jak długo karmić piersią, długie karmienie piersią negatywne skutki,

Może Cię również zainteresować: