Ekozabawki, czyli ekologiczne zabawki dla dzieci

Ekozabawki

Na sklepowych półkach znajdziemy coraz więcej produktów opatrzonych znaczkiem „eko”. Ekologiczna żywność, ekologiczne ubrania, ekologiczne kosmetyki, a teraz także zabawki. Czym te ostatnie różnią się od innych? Czy warto kupować je dzieciom?

Zabawki eko

Ekologiczne zabawki są przyjazne środowisku, a do ich produkcji nie wykorzystuje się niebezpiecznych chemikaliów. Są wykonywane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bawełna, wełna, karton czy bambus, w pełni biodegradowalne i można je poddać recyklingowi.

Zdrowsza alternatywa

Dziecku nie zagrażają ani materiały, ani konstrukcja ekozabawek. To proste przedmioty pomalowane nietoksyczną farbą (barwniki często uzyskuje się z wyciągów roślinnych). A warto pamiętać, że szkodliwe barwniki są jedną z głównych wad tanich produktów. W wielu zabawkach o jaskrawych barwach można znaleźć śladowe ilości toksycznych substancji, takich jak ołów, rtęć, ftalany, a nawet arsen, które mogą być dla dziecka bardzo niebezpieczne.

Równie groźne są drobne elementy, którymi maluch może się zadławić, np. odklejające się naklejki, a także substancje chemiczne znajdujące się w plastikowych lub gumowych produktach.

Tradycyjne, czyli eko?

Rodzice często nazywają ekozabawki klasycznymi lub tradycyjnymi. To taki typ zabawek, jakie pamiętają z czasów dzieciństwa. Drewniane klocki i samochody, szmaciane lalki, maskotki, puzzle, domki dla lalek pobudzają kreatywność i wyobraźnię dziecka oraz zmuszają je do myślenia. Nie mają nic wspólnego z kolorowymi, świecącymi i wydającymi głośne dźwięki gadżetami, których jest teraz mnóstwo na sklepowych półkach.

Zrób to sam

Zabawki ekologiczne możemy nawet wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy dobry pomysł oraz odrobina czasu i chęci z naszej strony. Duże tekturowe pudełko może się okazać wspaniałym domkiem dla lalek. Ze skarpet, które nie mają już pary, powstaną zabawne pacynki, idealne do zabawy w teatr, a pudełko po butach może się zamienić w fantastyczny parking dla samochodzików.

Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy zaczynają być coraz bardziej świadomymi konsumentami. Zwracają uwagę na pochodzenie produktu, użyte materiały oraz jakość. Często wolą wydać nieco więcej i mieć pewność, że to, czym się bawi ich pociecha, jest zdrowe i na pewno bezpieczne.

Oprac. Magdalena Przypłata

Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Może Cię również zainteresować: