Rodzice z coraz większą starannością wybierają kosmetyki dla swoich pociech. Teraz już nie marka, zapach, cena czy wygląd opakowania decydują o zakupie danego produktu, lecz jego skład. Dlatego tak chętnie sięgamy po ekologiczne kosmetyki dla dzieci - te naturalne, często opatrzone napisami eko, bio lub organic.
Jakich składników się wystrzegać?
Zwracajmy uwagę na to, czy dany kosmetyk posiada atest, co oznacza, że przeszedł niezbędne badania i nadaje się dla dzieci. Produkty pozbawione gwarancji jakości czasami zawierają drażniące substancje, które zamiast pomagać, będą szkodzić wrażliwej skórze malucha. Ich stosowanie może wywołać podrażnienia, wysypki, uczulenia, a cienka i delikatna skóra dziecka jest na nie bardzo podatna. Na szczęście mamy wybór i to od nas zależy, po który kosmetyk sięgniemy.
Warto zrobić remanent w szafce i ograniczyć ilość stosowanych kosmetyków wyłącznie do tych niezbędnych. Maluch naprawdę ich wszystkich nie potrzebuje. Postawmy na jakość, a nie na ilość.
Jeśli dziecko ma skórę wrażliwą, z problemami, unikajmy kosmetyków mających w składzie substancje zapachowe, perfumy, olejki eteryczne, parabeny (np. methylparaben, buthylparaben), alkohol czy emulgatory (PEG i PPG).
Kosmetyki dla niemowląt - co wybrać?
Przyjrzyjmy się dokładnie składowi preparatu, który zamierzamy kupić. Im krótsza lista składników na opakowaniu, tym lepiej. Świetnymi naturalnymi środkami pielęgnującymi wrażliwą skórę są oleje roślinne oraz ekstrakty z ziół, np. z rumianku czy nagietka (uwaga: zioła mogą uczulić alergika).
Szukajmy na etykiecie znaczka potwierdzającego atest świadczący o bezpieczeństwie użytych składników i ich najwyższej jakości. Najmłodszym dzieciom oraz malcom z problemami skórnymi najlepiej kupować naturalne kosmetyki dla dzieci z apteki.
Decydując się na zakup preparatu chroniącego przed słońcem, wybierzmy ten z wysokim filtrem mineralnym (minimum 30 SPF) i również sięgnijmy po produkt z apteki.
W przypadku odparzeń najpierw spróbujmy poradzić sobie z problemem, stosując kosmetyki dla niemowląt takie jak delikatna maść z lanoliną. Jeśli nie spełni ona swojego zadania, zastosujmy krem zawierający tlenek cynku.
Chusteczki nawilżane to produkt z pewnością wygodny i świetnie sprawdzający się w trakcie wyjść. Często jednak lista składników, którymi nasączane są chusteczki, może przyprawić o zawrót głowy, dlatego i w tym przypadku dokładnie czytajmy skład. W domu powinna nam wystarczyć ciepła woda i waciki kosmetyczne.
Kupując kosmetyki dla niemowląt i starszych pociech, unikajmy produktów zawierających zbyt wiele składników chemicznych, substancji zapachowych i barwników. Zdecydowanie lepszym wyborem będą ekologiczne kosmetyki dla dzieci o naturalnym składzie, które właściwie pielęgnują i są bezpieczne.
Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego