Jak dobrać biustonosz do karmienia
Biustonosz karmiącej mamy, zwany również „karmnikiem”, musi być praktyczny i wygodny. Ma spełniać wiele funkcji. Od ochrony piersi kobiety, aż po ułatwianie jej karmienia w różnych sytuacjach. Powinien więc idealnie leżeć, podtrzymywać piersi nie uciskając ich, a klapka ma odpinać się łatwo, szybko i cicho, by nie obudzić śpiącego tuż przy piersi malucha. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni biustonosz do karmienia. Stanik do karmienia najlepiej kupić jeszcze przed porodem, jednak nie wcześniej niż pod koniec 8. miesiąca ciąży. Wówczas piersi nie powinny już się powiększać. Stanik z klapką do karmienia przyda się już w szpitalu. Poza tym, gdy wrócisz do domu z maluszkiem, zapewne nie będziesz miała czasu i możliwości, by wyjść do sklepu na dłuższe zakupy.
Zmierz się z wyborem biustonosza laktacyjnego
Zanim zaczniesz szukać idealnego biustonosza – zmierz się dokładnie pod biustem i w biuście, a swój rozmiar ustal za pomocą dostępnych u producentów tabel rozmiarów. Jednak pamiętaj, że samo określenie rozmiaru to za mało. Przed dokonaniem zakupu warto przymierzyć kilka modeli i wybrać ten najwygodniejszy, dopasowany do Twojego gustu oraz potrzeb. Pamiętaj również, że przy doborze biustonosza bardzo pomocna jest brafitterka, która w profesjonalny sposób doradzi Ci jak dobrać odpowiednią miseczkę oraz rozmiar stanika, tak by biustonosz pasował idealnie i był wygodny w użytkowaniu. Kupując biustonosz tuż przed rozwiązaniem, pamiętaj aby od aktualnego obwodu pod biustem odjąć ok. 10 cm, bo mniej więcej o tyle zmniejszy się on po porodzie. Jeśli w ciąży nie przybrałaś wiele kilogramów, w okresie karmienia będziesz najprawdopodobniej nosić biustonosze z takim obwodem, jaki miałaś przed ciążą. Sam biust, a co za tym idzie – wielkość miseczki, nie maleje po porodzie, a bywa, że nawet nieco się zwiększa. Rozmiar miseczki w biustonoszu przeznaczonym do karmiącej będzie więc średnio o 2 cm większy od tego, jaki nosiłaś w ciąży. W czasie połogu, kiedy Twoja laktacja się stabilizuje, piersi zmieniają wielkość kilka razy w ciągu doby, w zależności od tego, czy jesteś po karmieniu, czy jeszcze przed karmieniem. Dlatego ważne jest, aby bielizna była elastyczna i dopasowywała się do ciała – nie może być za mała, by nie uciskać biustu, ani za duża, aby ani nie pozostawiać go bez podparcia. Dlatego pamiętaj, że obwód pod biustem jest bardzo istotną miarą. Zwykle kobiety kupujące biustonosze o zbyt dużym obwodzie, narzekają na złe podtrzymywanie biustu. Najczęstszym sposobem korygowania dyskomfortu jest wówczas maksymalne regulowanie ramiączek. Niestety ten sposób nie rozwiązuje problemu, gdyż zbyt ściągnięte ramiączka powodują podniesienie tylnej części biustonosza do łopatki, co z kolei przy zbyt małej miseczce powoduje wysuwanie się piersi z miseczek dołem (bardzo łatwo to sprawdzić podnosząc ręce do góry).
Po czym poznać, że biustonosz jest dobrze dopasowany? Ramiączka stanika, wbrew powszechnej opinii, nie muszą być zbyt szerokie, gdyż to nie one są rusztowaniem dla piersi. Jeśli ciężar biustu opiera się na ramiączkach może to skutkować zgarbieniem sylwetki i wywoływać ból kręgosłupa. W prawidłowo dobranym biustonoszu piersi w miejscu utrzymuje ciasno dopasowany pas pod biustem. Zapięcie musi znajdować się tuż pod linią łopatek. Jeśli układa się wyżej, oznacza to, że obwód jest za mały. Odpowiedni rozmiar miseczki to taki, który swobodnie zasłania całe brodawki i równo przylega do biustu. Zbyt luźne miseczki sprawiają, że piersi podskakują przy każdym ruchu, a ich cienka skóra traci jędrność. Z tego powodu młode mamy powinny nosić biustonosz także do snu.
Jaki jest idealny biustonosz typu karmik? Wygodny!
Najlepiej, aby biustonosze do karmienia piersią były wykonane z oddychającego i miękkiego materiału. Bawełna, choć przewiewna, nie zawsze się sprawdza – wolno schnie i widać na niej plamy, o które podczas karmienia nietrudno. Idealnym rozwiązaniem jest rozciągliwa, ale nieuciskająca mikrofibra, która mocno trzyma biust, a jednocześnie pozwala skórze piersi oddychać. Młodym mamom zaleca się noszenie biustonoszy miękkich, bez usztywnień, wypełnień i fiszbin. Dobrej jakości bielizna bezszwowa posiada specjalne wzmocnienia, które pięknie kształtują biust, ale nie uciskają go, co mogłoby powodować dyskomfort, a nawet zapalenie piersi czy zastój pokarmu. Zaletą takich biustonoszy jest też ich elastyczność – w „karmniku” powinno być dość miejsca, by umieścić w nich wkładki laktacyjne. Są one niezbędnym artykułem higienicznym dla karmiących mam, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po porodzie, gdy laktacja bywa nieregularna, objawiająca się niekontrolowanym wyciekiem mleka z brodawek. Nie oznacza to jednak, że kobiety karmiące piersią muszą zrezygnować z ozdobnej, np. koronkowej bielizny lub takiej, która usztywnia biust czy ma fiszbiny. Do takich biustonoszy najbezpieczniej wrócić jednak dopiero po zakończeniu okresu połogu, gdy rozmiar piesi oraz laktacja są już ustabilizowane.
Biustonosz dla mamy: Odepnij i karm
Kupując biustonosz, zwróć uwagę, czy jesteś w stanie sprawnie odpiąć klapkę do karmienia jedną ręką. Ważne też, by po odsłonięciu brodawki, pozostała część piersi była nadal dobrze podtrzymywana i osłonięta tkaniną. Dobra bielizna ma gwarantować karmiącej mamie maksimum dyskrecji. Pamiętaj, że oprócz staników dla karmiących matek, dostępne są także specjalne koszulki, które, podobnie jak biustonosze, posiadają odpinaną klapkę ułatwiającą przystawienie dziecka do piersi praktycznie w każdym miejscu i sytuacji. Kompletując garderobę, jeszcze w ciąży, pamiętaj o tym, by kupować rozpinane bluzki, swetry oraz sukienki. Pożegnaj się z golfami i ciasnymi ubraniami, które utrudnią Ci karmienie.