Nie każdy z nas wie, jak ubrać dziecko na narty – dotyczy to szczególnie rodziców, którzy po raz pierwszy chcą zabrać swoją pociechę na zimowy wyjazd. Sztuka polega na tym, aby założyć jej ubranka, w których ani nie zmarznie, ani się nie przegrzeje. Czy to brzmi, jak spore wyzwanie? Przejdź z nami przez kolejne etapy kompletowania stroju narciarskiego dla dziecka i poznaj garść wskazówek, dzięki którym nic nie zepsuje wam frajdy ze wspólnych zjazdów.
Jak ubrać dzieci na narty? To nie takie proste!
Łączenie wysiłku fizycznego i zabawy to świetny sposób na spędzanie czasu z dziećmi w ferie zimowe – stąd ogromna popularność wyjazdów na narty. Niestety nie wszystko, co przyjemne, jest łatwe, abstrahując od trudnych początków w nauce poruszania się na nartach. Sporty zimowe wymagają sporo uwagi, jeśli chodzi o komponowanie stroju. Nie wystarczy tu codzienna kurtka i zwykłe spodnie dresowe – strój na narty dla dziecka powinien zapewniać:
- ciepło,
- komfort,
- bezpieczeństwo.
Twoja pociecha nie powinna marznąć, ale i przegrzewać się w wybranym zestawie, dlatego warto być wyczulonym na zmiany pogody. Pamiętaj, że dzisiejsza prognoza może niekoniecznie mieć wiele wspólnego z warunkami, które zastaniesz na miejscu. Jeśli więc wybierasz się z dzieckiem na stok, weź ze sobą ubrania i dodatki, dzięki którym będzie ono gotowe na każdą aurę.
W co ubrać dziecko na narty? Przykładowa lista rzeczy do spakowania
Sekretem odpowiedniego stroju na narty jest ubiór warstwowy. Nie chodzi tu o ubieranie się na cebulkę, lecz noszenie określonych części garderoby w taki sposób, aby zatrzymać ciepło blisko skóry i osłonić ciało przed mrozem, wilgocią i powiewami wiatru (a te podczas najbardziej szalonych zjazdów mogą być bardzo silne!). W zupełności wystarczą 3 solidne warstwy, a same ubrania nie muszą być bardzo grube – cieńsze tkaniny techniczne często sprawdzają się o wiele lepiej. Jak dokładnie skomponować taki strój?
Aby ułatwić tę sprawę, stworzyliśmy krótki przewodnik po najważniejszych warstwach stroju narciarskiego dla dziecka. Przy okazji każdej z nich wspominamy o ubraniach i akcesoriach, które warto spakować. Dostosuj ich liczbę do planowanego czasu pobytu. Podejdź do tego z rozsądkiem – malec potrzebuje bielizny na każdy dzień, jednak jeśli chodzi o warstwy wierzchnie, w zupełności wystarczy jedna, wygodna para butów i solidnie wykonana kurtka narciarska lub kombinezon.
Warstwa bazowa, czyli najbliżej ciała
Zacznij od warstwy, która znajduje się najbliżej skóry dziecka. O właściwą regulację temperatury zadbają takie części garderoby, jak:
- majtki i podkoszulki stworzone z materiałów pochłaniających pot,
- bielizna termiczna (np. kalesony i topy z długimi rękawami),
- skarpetki, które nie tylko będą ciepłe, ale i zmieszczą się w zimowych butach.
Warstwa środkowa, czyli to, co pomiędzy
Niemniej ważna jest warstwa druga, która umożliwi cyrkulację powietrza, a przy tym nie pozwoli uciec ciepłu. Może to być:
- ciepła bluza lub polar,
- sweter z naturalnej mieszanki dzianin (np. z wełną merino),
- puchowy ocieplacz z rękawami lub bez.
Warstwa wierzchnia, czyli ochrona przed wilgocią, mrozem i wiatrem
Wybierając się na narty, lepiej nie stawiać na byle jaką warstwę wierzchnią, lecz modele dostosowane do uprawiania tego właśnie sportu, czyli:
- kurtki narciarskie ze ściągaczami na nadgarstkach,
- odporne na wilgoć spodnie narciarskie ze wzmocnieniami na kolanach i rzepami w kostkach.
Akcesoria w stroju małych narciarzy i narciarek
Nie zapomnij także o dodatkach:
- ciepłej czapce chroniącej uszy, którą da się zapiąć lub zawiązać pod brodą,
- kominiarce lub najlepiej kominie sportowym (luźny szalik może zagrażać bezpieczeństwu dziecka),
- solidnych rękawiczkach z zapięciami na nadgarstkach,
- butach narciarskich i śniegowcach o rozmiarze dopasowanym do noszenia grubszych skarpet.
Strój narciarski uzupełnij również o gogle z ochroną UV oraz dobrze dobrany kask.
Jak ubrać dziecko na narty – podsumowanie
Czy wiesz już, jak ubrać dziecko na narty podczas ferii zimowych? Odpowiedni strój jest kluczowy, aby zimowa zabawa nie skończyła się przegrzaniem lub przeziębieniem. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomógł ci w dokonaniu właściwego wyboru! Na koniec jeszcze jedna rada: pamiętaj o spakowaniu zapasowych egzemplarzy rękawic czy czapek, na wypadek gdyby inne zgubiły się lub przemoczyły. Życzymy miłych przejażdżek!
Sprawdź także sprawdzone pomysły na ferie z dziećmi.
Oprac. Barbara Polakowska