Kiedy puszysta, śniegowa kołderka pokrywa krajobraz za oknem, dzieci z niecierpliwością czekają na to, żeby oddać się zimowym szaleństwom na śniegu. Zastanawiasz się, jak ubrać dziecko na śnieg, aby czuło się komfortowo, a zabawa nie skończyła się chorobą? W tym artykule rozwikłamy problem zimowego ubioru dla najmłodszych.
Jak ubrać dziecko na śnieg – podstawowe zalecenia
Nie wiesz, jak ubrać dziecko na sanki i inne aktywności zimowe? Poznaj praktyczne porady, aby uniknąć błędów przy ubieraniu dziecka zimą. Przede wszystkim strój powinien być ciepły, niekrępujący ruchów i komfortowy w noszeniu, aby maluch mógł skupić się na zabawie, a nie myśleć o tym, że jest mu zimno i niewygodnie.
Ubiór przewiewny, ale i wodoodporny, ułatwiający termoregulację zminimalizuje nadmierne pocenie się oraz zabezpieczy malucha przed przemoczeniem.
W kwestii tego, jak ubrać dziecko na śnieg, sprawdza się metoda naszych babć „na cebulkę”. Pamiętaj jednak, aby nie zakładać zbyt wielu warstw ocieplanej odzieży, gdyż może to doprowadzić do przegrzania organizmu, co z kolei jest najkrótszą drogą do złapania infekcji.
Podczas wyboru warstwy wierzchniej zwracaj uwagę na dwa współczynniki według zasady: im wyższe, tym lepiej dla twojej pociechy:
- wskaźnik wodoodporności (Wp) – z dolną granicą 3000 mm,
- wskaźnik przepuszczalności pary wodnej (MVP) – zaczyna się od 1000 g/m2.
Sprawdź też, jakie ubrania zimowe sprawdzą się dla dzieci w różnym wieku.
Kombinezon jednoczęściowy
Kombinezony to świetne rozwiązanie zarówno dla niemowląt, jak i dzieci przedszkolnych, gdyż są wygodne i umożliwiają swobodę ruchów. Kompleksowo chronią przed chłodem i padającym śniegiem.
Najlepiej zdecydować się na kombinezony sportowe, np. narciarskie, ponieważ posiadają wysokie wskaźniki Wp i MVP, optymalnie zabezpieczając malucha podczas zimowych aktywności.
Wybieraj spośród tych kombinezonów, które posiadają ocieplany kaptur i dodatkową warstwę izolacyjną, która zwiększy ochronę przed zimowymi warunkami atmosferycznymi. Zwróć uwagę na regulowane szlufki na nogawkach, które utrzymają spodnie na butach.
Przeczytaj, jak dobrać kombinezon dla niemowlaka, a jak dla dziecka przedszkolnego.
Zestaw kurtka narciarska + spodnie
Starszym dzieciom polecamy kombinezony dwuczęściowe, składające się ze spodni z wysokim stanem i z regulowanymi szelkami oraz kurtki posiadającej wewnętrzne ściągacze, listwę zabezpieczającą zamek i odblaski. Taki strój jest łatwiejszy do założenia samodzielnie przez dziecko i ułatwi im korzystanie z toalety.
Dowiedz się też, jaka powinna być kurtka zimowa dla dziecka.
Warstwy ubrań pod kurtkę
Bielizna termoaktywna, podkoszulki czy T-shirty z bawełny ochronią dziecko przed utratą ciepła i skutecznie będą odprowadzać wilgoć na zewnątrz, zapobiegając poceniu się. Warstwę izolacyjną może stanowić również sweter lub bluza polarowa. Przy dużych mrozach warto decydować się na ubrania o gramaturze 200 g/m2 i więcej.
Ciepłe ocieplane legginsy, termoaktywne spodnie lub bawełniane rajstopy połączone z wełnianymi, długimi skarpetami o grubym splocie, utrzymają ciepło w nogach i będą zapobiegać potencjalnym odmrożeniom.
Obuwie na śnieg dla dzieci
Buty zimowe i śniegowce ocieplane od środka, nieprzemakalne oraz z antypoślizgową, traperową podeszwą czy z wysokimi cholewkami i ze ściągaczami na górze, rewelacyjnie sprawdzają się podczas śniegowych szaleństw. Pamiętaj, żeby wybierać fason nieco większy od rozmiaru stopy, tak aby zmieściła się w nim grubsza skarpeta, a stopa nie była zbyt uciśnięta.
Poznaj zasady wybierania butów zimowych dla dziecka.
Akcesoria do stroju na śnieg
Czapka
Czapka chroni dziecko przed utratą cennego ciepła, zapobiega odmrożeniom uszu i osłania część szyi. Na zabawy na śniegu wybieraj czapki ocieplone od wewnątrz z zewnętrzną warstwą wiatroszczelną i wodoodporną. Warte uwagi są czapki z dodatkowymi osłonami na uszy, kominiarki oraz te z domieszką wełny czy z polarową podszewką.
Z kolei czapki wiązane pod szyją minimalizują ryzyko zsuwania się z głowy i są szczególnie polecane dla młodszych smyków.
Rękawiczki
Praktyczne rękawiczki na śnieg i sanki przede wszystkim powinny być wodoodporne, z wewnętrzną ocieplaną warstwą. Na intensywne zabawy na śniegu sprawdzą się te ze wzmocnieniami na spodniej części dłoni oraz z długimi kołnierzami i ściągaczem na górze. Zapięcia na nadgarstku to dodatkowa opcja, która pozwala dopasować rękawiczkę do szerokości dłoni, tak aby nie spadała z dłoni podczas zabawy. Z kolei dla najmłodszych optymalnym wyborem będzie wersja jedno- lub dwupalcowa na sznurku.
Nie wiesz, jak ubrać dziecko na śnieg? Poznaj inspiracje na zimową wyprawkę i wybierz ubiór na najbardziej szalone zimowe zabawy.
Oprac. Monika Michalak