Mity greckie to historie, z którymi można zapoznawać już dzieci w wieku przedszkolnym
Może się wydawać, że niektóre mity greckie to nie najlepsza lektura dla dzieci. Niejednokrotnie poruszają przecież tematy trudne, takie jak śmierć, a do tego bywają brutalne. Wiele tych historii da się jednak przekazać smykom w złagodzonej formie. Istnieją przecież mity greckie w wersji dla dzieci, np. autorstwa Kasdepke, Kucharskiej czy Ulanowskiego, napisane specjalnie z myślą o przedszkolakach lub uczniach wczesnych klas szkoły podstawowej. Dzięki nim nawet najmłodsi mogą poznać starożytne opowieści, jeszcze zanim sięgną po popularną „Mitologię” Parandowskiego.
Dobrze też pamiętać, że mity dla dzieci mogą przybierać różne formy:
- Wydania książkowe, pisane tekstem ciągłym, powinny nadać się dla nieco starszych szkrabów, które będą w stanie dłużej skupić uwagę na opowieści.
- Mity greckie z obrazkami mogą spodobać się dzieciom, które jeszcze nie znają liter. Kolorowe ilustracje będą doskonałym uzupełnieniem czytanej przez rodzica historii. W tym wypadku warto zadbać jednak o to, aby obrazki były nietuzinkowe i faktycznie zwracały uwagę.
- Mity w formie gier to z kolei dobra okazja do poznania życia olimpijskich bogów podczas wspólnej rozrywki. Mogą w nie grać zarówno starsi, jak i młodsi. Ci pierwsi powinni dzięki zabawie odświeżyć dotychczasową wiedzę, a ci drudzy poznać historię Zeusa oraz innych bogów.
Jeśli więc chcemy, żeby dziecko utrwaliło sobie opowieści o złotym runie, konie trojańskim, Dedalu i Ikarze lub Demeter i Korze, a także rozróżniało Atenę od Afrodyty czy Herę od Hestii – nie wahajmy się sięgać po publikacje z opisanych wyżej kategorii. Może to być np. któraś z poniższych 10 propozycji.
Mity greckie dla dzieci w wersji książkowej
- „Mity greckie dla dzieci w obrazkach” są dobrym wprowadzeniem do antycznych opowieści, ponieważ dzięki ilustracjom Nikoli Kucharskiej smyk może lepiej wyobrazić sobie wszystkie wydarzenia.
- Celem książki, oprócz ukazania mitów, jest rozwinięcie spostrzegawczości dziecka oraz jego umiejętności narracyjnych. Dzięki obrazkom maluch może sam opowiadać wszystkie historie, opierając się na dołączonych streszczeniach.
- Mity w obrazkach zawierają opowieści takie jak: mit o początku świata, mit o Prometeuszu, mit o pracach Heraklesa czy mit o puszce Pandory.
- Mity greckie Ulanowskiego to dobra pozycja dla małych dzieci, ponieważ oprócz tekstu książka zawiera barwne ilustracje, pomocne w poznawaniu treści.
- Książka przeznaczona jest dla młodszych smyków – zawiera sfabularyzowane wersje mitów, które powinny być łatwiejsze do zrozumienia od tych tradycyjnych.
- Oprócz opowieści o bogach i bóstwach książka zawiera historie o heroicznych śmiertelnikach, np. o Jazonie czy Heraklesie.
- Nie zawsze trzeba kupować smykowi zbiór wszystkich mitów greckich. Swoją przygodę z kulturą antyczną dziecko może rozpocząć od pojedynczego, dobrze opisanego i zilustrowanego mitu, np. od historii o upadku Troi.
- „Troja” Staneckiej ukazuje, jak przebiegała walka o miasto, na czym polegał podstęp Greków z koniem trojańskim oraz jacy bohaterowie brali udział w wojnie.
- To także dobra pozycja do poznania przez dziecko wpływu mitów na obecną kulturę – smyk może się dowiedzieć, skąd np. wzięło się powiedzenie o koniu trojańskim i jak należy je rozumieć.
- Powyższe „Mity greckie dla dzieci” zawierają nie tylko tekst opowieści, ale i ich odpowiednie opracowania, dzięki czemu maluchom będzie łatwiej zrozumieć powiązania między bohaterami oraz fabułę.
- Książka zawiera proste, zrozumiałe opisy. Wzbogacone są one ilustracjami, które przedstawiają bohaterów i konkretne wydarzenia.
- To dobra pozycja dla dzieci, które potrzebują zapoznać się z mitami jako z lekturą szkolną – szczegółowe opracowania powinny pomóc w uporządkowaniu wszystkich wiadomości w głowie.
- Nieco starsze smyki mogą zdecydować się na całkowicie sfabularyzowane opowieści, które wykorzystują wybrane motywy mitologiczne – „Olimpijscy herosi” Riordana to zbiór 5 fantastycznych książek, w sam raz dla miłośników beletrystyki.
- Saga jest kontynuacją bestsellerowego cyklu o Percym Jacksonie, w którym Riordan połączył nasz obecny świat ze światem bogów olimpijskich. W obu seriach fabuła rozgrywa się na Ziemi, na której przebywają jednocześnie bóstwa i zwykli ludzie.
- Książki odnoszą się nie tylko do mitologii greckiej, ale i rzymskiej, dlatego mogą być dobrą okazją do poznania przez dziecko jeszcze większej liczby antycznych opowieści.
Gry planszowe inspirowane światem bogów olimpijskich
- Rebel, Cyklady, gra strategiczna
- „Cyklady” To gra strategiczna doskonała dla starszych dzieci. Przeciwnicy mają za zadanie zadbać o całościowy rozwój własnego miasta-państwa oraz zdobyć przewagę nad innym graczami.
- Gra pozwala na poznanie postaci mitologicznych, ponieważ w każdej turze gracze muszą postarać się o przychylność wybranego bóstwa olimpijskiego. Przykładowo: jeśli dziecko chce skupić się na podboju innych miast, musi zadbać o sympatię Aresa, a jeśli woli rozwijać własne państwo pod kątem filozofii – o przychylność Ateny.
- Grę wygrywa ta osoba, która jako pierwsza będzie miała dwie w pełni rozbudowane metropolie.
- „Hades” jest kontynuacją poprzedniej gry – tym razem gracze muszą skupić się na walce z oddziałami widmowych żołnierzy, wysłanymi przez samego władcę krainy umarłych. Ponownie mogą przydać się strategiczne i logiczne umiejętności.
- Gra zawiera 4 różne dodatki, które można włączyć do „Cyklad”. Wprowadzają one m.in. nowego boga (Hadesa), nowych herosów, którzy mogą walczyć dla graczy, czy karty z cennymi artefaktami.
- „7 cudów świata” to gra, która nie tylko wprowadzi dzieci w greckie mity, ale także pokaże wielkie zabytki kultury antycznej z różnych wieków. Zadaniem każdego z graczy jest prześcignięcie przeciwników w wybudowaniu jak najwspanialszych cudów architektonicznych.
- Pomimo że gra jest interaktywna, to jednak nie zachęca do negatywnych działań – gracze nie niszczą nawzajem swoich miast, a jedynie dobierają odpowiednią taktykę, która ma zapewnić im jak najszybszy rozwój własnego państwa.
- Dodatek Pojedynek. Panteon wprowadza do gry antycznych bogów. Dzięki temu gracze mogą wkupić się w łaski swoich patronów, zbudować im wspaniałe świątynie oraz złożyć dary, które potem przełożą się na wymierne korzyści podczas rozgrywki.
- Zasady tej gry familijnej są proste: gracze wspinają się na zmianę na Olimp, aby dostarczyć tam posąg Zeusa (jego funkcję pełni dołączona do zestawu figurka). Osoba, która w momencie wejścia na szczyt będzie dzierżyła posąg, wygrywa.
- Gra jest dobrą okazją do poznania bóstw z mitów greckich. Dzieci mogą wylosować różne karty, z których każda przedstawia innego boga lub boginię. Każda z kart może pomóc we wspinaczce – trzeba tylko pamiętać, aby użyć jej we właściwym momencie.
- „Satorini” nie jest zwykłą planszówką – to także przestrzenna rozgrywka, w której gracze budują kilkupoziomowy budynek, a następnie się na niego wspinają. Kto osiągnie cel jako pierwszy, wygrywa.
- Każdy z graczy ma do dyspozycji swojego budowniczego, którego ruchy musi starannie zaplanować i przemyśleć. Gra jest więc dobrą okazją do ćwiczenia umiejętności taktycznych.
- Do gry dołączone są karty z greckimi bogami, którzy mogą wspomóc graczy swoimi magicznymi zdolnościami.
Mity greckie mogą być dla dziecka pierwszym krokiem do zapoznania się z literaturą starożytną – ponieważ opowieści te obfitują w wiele ciekawych i niespotykanych wydarzeń, bywają chętnie wybierane jako wstęp do nauki o antyku. Ukazują barwne wierzenia dawnych mieszkańców Grecji oraz specyfikę tradycji ustnej, często przy tym bawiąc. Dzięki nim dziecko może zrozumieć, jak wyglądała grecka kultura, a także zrozumieć, czym w ogóle jest mit – wcale się przy tym nie nudząc.
Opracowała: Urszula Żupnik