Jak nauczyć dziecko literek? Przegląd pomocy naukowych, po które warto sięgnąć

Jak nauczyć dziecko literek? Przegląd pomocy naukowych, po które warto sięgnąć

Jak nauczyć dziecko literek?

Sama nauka literek powinna być dla dziecka przyjemnością. Gdy tylko malec przejawi zainteresowanie książeczkami, warto sięgać po zabawki, które w zabawny i interesujący dla dziecka sposób uczą alfabetu. Aby ułatwić rodzicom zadanie i oszczędzić godzin poszukiwań, przygotowaliśmy listę najciekawszych pomocy naukowych - od zestawu klocków z literkami, przez tematyczny zestaw kreatywny z ciastoliną w roli głównej, aż po specjalne zestawy do nauki pisania, gry edukacyjne czy zabawki interaktywne. Dzięki temu już od pierwszych miesięcy będziemy mogli oswajać dziecko z literkami – to wielka frajda i dla maluszków, i dla starszaków!

Klocki z literkami

Budowanie domków i wieży z klocków, ale także ich burzenie, to wspaniała zabawa. Jeśli wybierzemy komplet klocków z nadrukowanym czy też naklejonym alfabetem, np. Kolorowy alfabet Uncle Goose, będziemy mogli zacząć oswajać nasze dziecko z literkami podczas zabawy. Zestaw 14 drewnianych elementów to dwa pełne alfabety - jeden to wytłoczone w drewnie duże litery, drugi to namalowane małe literki z dodatkowymi samogłoskami. W trakcie zabawy powtarzajmy dziecku, jaką literkę dokładamy do tworzonej konstrukcji. Możemy też bawić się w wyszukiwanie poszczególny literek, układać proste słowa (takie jak „mama”, „tata”) lub ułożyć imię dziecka.

Zestawy kreatywne z ciastoliną

Dwulatkom można zafundować już nieco bardziej zaawansowany zestaw kreatywny. Przeznaczony dla dwulatków Play-Doh Literki i mowa ma na celu nauczyć dzieci jak rozpoznawać podstawowe litery i zapoznać z ich wymową. Zestaw zawiera proste foremki-stempelki do wycinania i wyciskania przez smyka pierwszych literek. Pomaga w rozpoznawaniu, nazywaniu i wymawianiu liter w bardzo oryginalny sposób.  

Zestawy interaktywne

Nikt jednak nie powiedział, że musimy ograniczać się do polskiego alfabetu. Jak nauczyć malucha języka angielskiego poprzez zabawę? Pomocne mogą być interaktywne zabawki, które przyciągają uwagę dzieci i zapraszają do wspólnej zabawy. Maluchy mogą bawić się nimi samodzielnie, co jest również dużym udogodnieniem dla rodziców. Bardzo ciekawym przykładem takiego zestawu, który uczy i bawi, jest "mówiące" pióro CROCOPen. Elektroniczne pióro czyta i tłumaczy na język polski angielskie zdania zawarte w załączonych książeczkach, ale pozwala usłyszeć też różne dźwięki, np. odgłosy przyrody. Maluch może osłuchać się z językiem oraz nauczyć pisowni i wymowy poszczególnych słówek.

Zestawy do nauki liter – tablice i karty do pisania i zmazywania

Zestawy edukacyjne mogą mieć różne formy, ale mają jeden cel – naukę w atrakcyjnej formie. Dzięki nim dziecko może poznać literki, a następnie utrwalać lub trenować ich pisanie, np. na specjalnych, zmywalnych kartach bądź tablicach. Szkoła pisania z podświetlaną tablicą Carotina to przykład kompletnego zestawu do nauki czytania i pisania, zarówno po polsku, jak i po angielsku. Dzieciaki mogą ćwiczyć kształt poszczególnych literek na podświetlanym wyświetlaczu – 16 arkuszy zawiera słówka polskie, a 16 angielskie. Kolorowe tablice do pisania znajdziemy też w zestawie Clementoni Nauka pisania. 10 tablic "zmaż i zapisz" uczy zarówno pisma drukowanego, jak i kursywy, a także wielu słówek. Z kolei Kapitan Nauka Litery. Piszę i zmazuję to połączenie łamigłówek, kolorowanek i zmywalnych kart edukacyjnych, które uczą rozpoznawania liter, ćwiczą koncentrację, precyzję i spostrzegawczość. Ćwiczenia, gry i łamigłówki mają różne stopnie trudności, dzięki czemu zestaw nadaje się dla dzieci w różnym wieku i z różnymi umiejętnościami, a suchościeralny flamaster dołączony do zestawu pozwala wykonywać wszystkie zadania wielokrotnie.

Puzzle

Czy puzzle mogą pomóc w nauce literek? Miłość dzieci do układanek wykorzystano np. w Alexander Kolorowy alfabet, czyli połączeniu puzzli, książki z obrazkami i gry edukacyjnej. Dzieci poznają poszczególne znaki alfabetu w trakcie układania dużych puzzli na podłodze, łączenia małych puzzli i pasujących do nich obrazków, a także podczas zabawy książeczką zawierającą ponad 140 obrazków podzielonych na grupy w zależności od litery występującej w nazwie danego obrazka. Każda grupa jest oznaczona dużą i małą literą, ułożonymi w kolejności alfabetycznej. Dzieci patrząc na obrazek i znając jego nazwę, łatwo uczą się i kojarzą właściwe brzmienie i wygląd litery.

Książki

Najbardziej tradycyjną formą nauki jest książka, która jednak wcale nie musi uczyć w tradycyjny, nudny sposób. Abecadło w bardzo ciekawy sposób zaprezentowane zostało w książeczce Mój pierwszy alfabet. Słowniczek obrazkowy. Naukę uprzyjemniają barwne i zabawne ilustracje, które rodzice oglądają razem z dziećmi, nazywają obrazki i pokazują znajdujące się pod nimi literki, a dzieci obserwując podpisy, łatwiej je zapamiętują. Warto sięgnąć również po piękne wydanie Poznaję świat ze zwierzętami. Litery ABC. Książka pomaga w poznawaniu nie tylko literek, ale i wielobarwnego i różnorodnego świata zwierząt – od aligatora do żyrafy.

 

Dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym można również znaleźć książki, będące jednocześnie zeszytami ćwiczeń. Warto wybrać taką, która zawiera ćwiczenia grafomotoryczne przygotowujące do nauki pisania i korygujące nieprawidłową technikę rysowania, jak np. Od rysowania do pisania. Kreska za kreską. Książeczka pomaga w nauce właściwego, pod względem kierunku, kreślenia linii o różnych kształtach. Co ciekawe, dzieci mogą wielokrotnie wykonywać ćwiczenia dzięki specjalnej, plastikowej wkładce, po której rysują dołączonym, zmywalnym markerem.

 

Sposobów na poznanie i ćwiczenie literek jest wiele. Bawmy się więc z dzieckiem, wybierzmy ciekawe pomoce dydaktyczne i spokojnie obserwujmy postępy malucha.

Oprac. Grażyna Zaborska

Może Cię również zainteresować: