Nauka tabliczki mnożenia zwykle kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Wydawałoby się, że trzeba po prostu wykuć całą wiedzę na pamięć. Taki sposób nauki nie wydaje się jednak zbyt zachęcający. Co zrobić, aby ułatwić dziecku to zadanie? Jak sprawić, żeby nauka matematyki, w tym tabliczki mnożenia, stała się nie tylko interesująca, ale i była atrakcyjną zabawą? Okazuje się, że jest to możliwe dzięki zróżnicowanym akcesoriom do nauki tabliczki mnożenia, które pomogą w zdobywaniu wiedzy. Właściwie dobrane mogą okazać się kluczem do sukcesu. Jaki mamy wybór?
Przybory i akcesoria szkolne
Aby ułatwić dziecku zapamiętanie wszystkich równań, warto zapewnić uczniowi łatwy i szybki dostęp do tabliczki mnożenia. Ponieważ czasami nawet mimowolne zerkanie na równania może sprawić, że szybciej zapadną nam w pamięć, warto sięgać po takie akcesoria i przybory szkolne, dzięki którym tabliczka mnożenia będzie miała szansę zaistnieć w otoczeniu smyka – może być nadrukowana na okładkach zeszytów czy piórniku lub na linijce, która bywa niezbędna nie tylko podczas lekcji matematyki. Taka plastikowa linijka z tabliczką mnożenia przyda się zarówno na wczesnym etapie edukacji, jak i w trakcie dalszej nauki.
Warto także pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni do nauki w domu. Należy to zrobić w taki sposób, aby uczeń mógł z łatwością utrwalać wiedzę dotyczącą mnożenia. Uczniowie spędzają wiele czasu przy swoim biurku, dlatego dobrze wyposażyć je w specjalną podkładkę, która nie tylko ochroni mebel przed zbyt szybkim niszczeniem, lecz także będzie wspomagać opanowanie tabliczki mnożenia. I tu z pomocą mogą okazać się pralinki zdobiące słodką tabliczkę mnożenia Demart. Plansza pokazuje praktyczną stronę mnożenia oraz to, jak można zastosować je w codziennym życiu. Ukazuje też przemienność działania.
Zestaw edukacyjny do nauki tabliczki mnożenia
Prostym i skutecznym sposobem nauki tabliczki mnożenia, choć zdecydowanie bardziej angażującym, może być także specjalny zestaw, który ułatwi dziecku edukację, np. Karty malucha. Tabliczka mnożenia. To niezastąpiona pomoc naukowa dla rodziców, uczniów oraz nauczycieli. Zawiera 40 obustronnych, kolorowych kart przewiązanych sznureczkiem, dzięki czemu dziecko może mieć je zawsze przy sobie, na przykład po to, by sięgać po nie, gdy potrzebuje sobie coś przypomnieć lub utrwalić. Do korzystania z zestawu skutecznie zachęcają również wesołe ilustracje, dzięki którym możemy wymyślać różne gry, np. losować karty na zmianę z dzieckiem i rozwiązywać równania lub jednego dnia wykonywać działania z kwiatkami, a innego z samochodami na obrazkach. Pomysłów na zabawę jest na prawdę wiele, a taka forma nauki na pewno sprawi maluchowi sporą frajdę.
Matematyczna zabawka edukacyjna
Chyba wszyscy uczniowie początkowych klas szkoły podstawowej uwielbiają gadżety. Tuba Pitagorasa do nauki tabliczki mnożenia to wyjątkowy przedmiot, który poprzez wciągającą zabawę uczy najmłodszych mnożenia i dzielenia. Wystarczy przekręcić dwa kolorowe, umieszczone z boku pokrętła, aby wynik działań wyświetlił się w oknie wzdłuż tuby. Będzie świetnym prezentem z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, ale warto kupić ją dziecku nawet bez okazji.
Książki matematyczne do zadań specjalnych
Książka z jednej strony zdaje się dość oczywistą pomocą naukową, jednak dziecku może kojarzyć się z nudnym szkolnym podręcznikiem. Wszystko zależy od tego, jaką książkę wybierzemy dla naszego dziecka. Na szczęście można wyszukać takie wydania, które zachęcają do nauki dzięki ciekawym akcesoriom, pomysłowym ćwiczeniom czy wyróżniającej szacie graficznej. Do takich książek zaliczyć można Tabliczkę mnożenia z wesołymi potworami dla klas 1-3. Sympatyczne stwory, które pojawiają się w wielu zadaniach, mają na celu przekonanie dzieci, że zarówno ich, jak i matematyki, nie należy się bać, a samo zdobywanie wiedzy może okazać się naprawdę łatwe. W publikacji znajdziemy wiele ćwiczeń i zabaw matematycznych – wszystko na wesoło, w kolorowej, przyjaznej otoczce.
Innym interesującym podręcznikiem pomocnym w nauce matematyki jest Magiczne liczenie. Suma, wielokrotność, tabliczka mnożenia. Zawiera on całe mnóstwo ciekawych zadań, dzięki którym liczenie w pamięci może być świetną, wciągającą zabawą. Wszystko za sprawą magicznej lupy dołączonej do książki, za pomocą której można sprawdzić wynik równania.
Labirynty, łamigłówki, krzyżówki i inne zajmujące zabawy matematyczne znajdziemy także w wydaniu Tabliczka mnożenia. Zabawy i ćwiczenia matematyczne z plakatem. To wesoły, kolorowy zeszyt ćwiczeń pomagający w przyswojeniu mnożenia i dzielenia w zakresie od 1 do 100. Dodatkową atrakcją jest dołączony plakat, którym można ozdobić ścianę w pokoju dziecka, by uczeń jeszcze łatwiej i szybciej opanował tabliczkę mnożenia.
Matematyczna kolorowanka
Okazuje się, że nawet kolorując, można uczyć się tabliczki mnożenia. A nie tylko maluszki uwielbiają kolorowanki – starsze dzieci równie chętnie po nie sięgają, a z matematyczną malowanką będą musiały przy okazji wytężyć umysł i rozwiązać ciekawe zadania. Właśnie w tym celu powstała Tabliczka mnożenia dla małego detektywa. Matematyczna kolorowanka pomaga uczniom przyswoić i utrwalić mnożenie w zakresie od 1 do 100 za pomocą graficznej zabawy, w której wykorzystano kolorowanie według kodu.
Matematyczne gry planszowe
Nauka przez zabawę możliwa jest w niemalże każdej codziennej sytuacji, także podczas rodzinnego turnieju gier planszowych. Wieczór czy popołudnie z planszówkami może stać się okazją do nauki tabliczki mnożenia. Ten bardzo przyjemny sposób zdobywania wiedzy na pewno spodoba się wszystkim członkom rodziny. Wystarczy wybrać właściwą grę, jak np. Alexander Po drodze z tabliczką mnożenia i ogłosić początek rozgrywek. Każdy z graczy będzie musiał wcielić się w królika, który jak najszybciej pragnie dotrzeć do swojego domu (czyli ostatniego pola planszy). Szansą na szybsze dotarcie do celu jest odpowiedzenie na zadane przez przeciwnika pytanie z tabliczki mnożenia. Gra jest niezwykle wciągająca, po drodze zawodnicy napotykają wiele przeszkód, ale także znajdą pomocnych przyjaciół, dlatego dzieciaki na pewno będą chciały powtórzyć turniej.
Warto mieć w zanadrzu także inną planszówkę, np. Jawa Tabliczka mnożenia. W tej grze liczbowej znajdziemy kilka możliwych wariantów rozgrywki. Jeden z nich polega na rzuceniu kostką przez gracza – ilość oczek wskaże mu, które zadanie matematyczne z planszy ma do wykonania. Każda prawidłowa odpowiedź oznacza przesunięcie pionka do przodu. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety.
Nauka tabliczki mnożenia może być świetną zabawą, jeśli tylko podsuniemy dziecku ciekawe pomoce dydaktyczne. Mamy do wyboru mnóstwo różnorodnych akcesoriów, dzięki którym możemy zaproponować naszym pociechom to, co spodoba im się najbardziej. Taka bezstresowa nauka to marzenie chyba każdego rodzica i dziecka, a zapał do matematyki zaszczepiony już w najmłodszych uczniach może okazać się bezcenny na dalszym etapie nauki.
Oprac. Grażyna Zaborska