Jak grać w „Uno” – zasady gry

Jak grać w UNOPlanujesz wspólną zabawę z rodziną, ale nie wiesz, jak grać w „Uno”? Zasady gry są wyjątkowo proste, a dzięki czytelnym znakom lub rysunkom świetnie poradzą sobie z nimi nawet kilkuletnie dzieci. Wystarczy jedynie dobrze przemieszane karty rozdać wszystkim uczestnikom, jedną sztukę wyłożyć na środę i rozpocząć doskonałą zabawę. Zaczynamy!

Skąd się wzięło „Uno”?

Od kilkunastu lat „Uno” robi prawdziwą furorę zarówno wśród dorosłych, jak i nastolatków czy starszych dzieci. Te niezwykle wciągające gry karciane opierają się na prostych, czytelnych zasadach, które da się opanować dosłownie w jednej chwili. Autorem „Uno” jest amerykański fryzjer Merle Robbins, który w 1971 roku zaprojektował i wykonał pierwszy zestaw kart w zaciszu domowej kuchni. Pomysł okazał się tak dobry, że rodzina postanowiła zaryzykować i zastawić dom, a zdobyte pieniądze przeznaczyć na wydrukowanie pierwszych 5000 talii.

Początkowo mężczyzna sprzedawał swój wynalazek we własnym zakładzie fryzjerskim, jednak już po roku prawa autorskie wykupili od niego właściciele International Games, a ostatecznie nabyła je firma Mattel, która teraz produkuje „Uno” w różnych ekscytujących wersjach. Obecnie uwielbiana niemal na całym świecie gra dostępna jest nie tylko w formie karcianej, ale również na smartfony, komputery stacjonarne oraz większość popularnych konsoli.

Zasady „Uno” – karty specjalne i podstawowe

Podstawowe zasady gry w „Uno” są bardzo proste, wręcz intuicyjne. Praktycznie nie wymagają zapamiętania, ponieważ w większości są ukazane w sposób graficzny na poszczególnych kartach. W klasycznej wersji talia zawiera 108 kart, z czego większość stanowią ponumerowane od 0 do 9 zestawy oznaczone kolorami: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym. Oprócz nich w komplecie znajdują się pomysłowe karty funkcyjne, które umożliwiają uczestnikom zabawy zmieniane przebiegu poszczególnych etapów rozgrywki.

  • „Stop/ postój” – gdy wyrzucisz tę kartę, następny gracz zostaje zablokowany na jedną kolejkę.
  • „Weź dwie” – karta zmusza następnego uczestnika zabawy do wzięcia dwóch dodatkowych kart.
  • „Zmień kierunek” – po użyciu tej karty następuje zmiana kierunku gry.
  • „Wybierz kolor/ dzika karta” – od tego momentu możesz zmienić kolor rozgrywki na każdy inny.
  • „Wybierz kolor i weź cztery” – wybierasz dowolny kolor rozgrywki i zmuszasz następnego gracza do wzięcia 4 dodatkowych kart.

Jak grać w „Uno”? Najważniejsze informacje

W klasycznej rozgrywce „Uno” może brać udział od 2 do 10 osób, których zadaniem jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich swoich kart i zdobycie 500 punktów. Na początek cała talia musi zostać dokładnie przetasowana a każdy uczestnik otrzymać dokładnie 7 sztuk. Na środku rozdający układa jedną kartę z talii, a całą rozgrywkę rozpoczyna osoba siedząca z jego lewej strony, wybierając ze swojej puli kartę, która będzie pasować kolorem, numerem lub symbolem do tej leżącej na stole. Jeżeli w zestawie gracza nie ma żadnego dopasowania, wówczas bierze jedną kartę z leżącego obok stosu. Gdy wyciągnięta sztuka pasuje do odkrytej, może nią zagrać, w przeciwnym wypadku dodaje kartę do swojej puli.

Ważnym urozmaiceniem gry są karty funkcyjne, dzięki którym cała zabawa staje się jeszcze bardziej ekscytująca, a bieg wydarzeń trudniejszy do przewidzenia. Oprócz takich kart jak „Stop”, „Zamiana koloru” czy „Weź dwie” niektóre wersje „Uno” posiadają czyste, zmazywalne karty do zadań specjalnych umożliwiające samodzielne wymyślanie i opracowywanie własnych reguł zabawy. Wykładając przedostatnią kartę, gracz musi krzyknąć „„Uno””, co oznacza, że ma szansę niebawem zakończyć grę. Jeśli tego nie zrobi, za karę musi wziąć kolejne karty. Pełna wrażeń rozgrywka dobiega końca, gdy jeden z uczestników pozbędzie się całej swojej puli.

Liczenie punktów w „Uno”

Zaczynając ekscytującą rozgrywkę z rodziną czy przyjaciółmi, warto wiedzieć nie tylko, jak grać w „Uno”, ale także co należy się zwycięzcy. Sposoby przydzielania punktów są różne, jednak najczęściej stosuje się zasadę, w której punkty zliczane są z kart pozostałych w rękach przeciwników. Sztuki 0-9 warte są tyle samo co cyfra przedstawiona na obrazku, a za każdą kartę funkcyjną dolicza się aż 20 punktów. Ostatecznie całą rozgrywkę wygrywa ten, kto jako pierwszy zbierze pulę równą lub większą od 500.

„Uno” to gra, która posiada wiele zalet, a dzięki prostym zasadom potrafi zachęcić do kolejnej rozgrywki każdego bez względu na wiek czy zainteresowania. Bajecznie kolorowe karty nie tylko błyskawicznie wciągają do wspólnej zabawy, ale także zawierają punktację i dalsze wskazówki gwarantujące niespodziewane zwroty akcji. Zajmująca niewiele miejsca talia świetnie się sprawdzi zarówno podczas wspólnej zabawy z dziećmi, jak też na wczasach czy w długiej podróży, umilając czas wszystkim uczestnikom.

Twoja pociecha przepada za wspólnymi zabawami? Poznaj przegląd najlepszych gier planszowych dla małych i dużych graczy i zorganizuj fascynujące zawody dla całej rodziny!

Oprac. Joanna Bujak

Może Cię również zainteresować: