Proste origami dla dzieci. 9 zestawów, dzięki którym maluchy wyczarują prawdziwe cuda z papieru
Origami to wspaniała rozrywka dla dzieci. W przeciwieństwie do wielu innych zabawek nie zajmuje dużo przestrzeni, a do samej zabawy nie potrzeba wiele – wystarczy kartka papieru i instrukcja. Smyk może więc składać origami w każdym miejscu i o każdej porze, jeśli tylko będzie potrzebował zająć czymś ręce, np. w trakcie podróży czy przerwy między lekcjami. Od czego zacząć jednak przygodę z origami? Na rynku dostępnych jest wiele zestawów kreatywnych dla początkujących. Poniżej przedstawiamy ich krótki przegląd.
Czym jest origami? Jakie korzyści może dać dziecku?
Origami to azjatycka sztuka składania papieru, która nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi oprócz kilku kolorowych kartek. Efektem są najróżniejsze figurki przedstawiające zarówno zwierzęta oraz rośliny, jak i różnego rodzaju abstrakcyjne twory. Zestawy origami dla dzieci mogą być doskonałym treningiem umiejętności manualnych. Taka zabawa ma za zadanie również pokazać maluchowi, że efekt jego pracy może być naprawdę piękny, dlatego jest wart wysiłku. Co więcej, figurki origami służą też za elementy dekoracyjne – malec może więc upiększyć pokój swoimi dziełami.
Podczas wyboru origami dla dziecka powinniśmy się kierować przede wszystkim wiekiem i umiejętnościami malucha. Poniższy ranking został podzielony właśnie według takiego kryterium:
Zazwyczaj do origami dla dzieci potrzebne są wyłącznie papier i instrukcja, jednak czasami mogą przydać się także nożyczki, klej lub taśma dwustronna, np. jeśli smyk będzie chciał przykleić swoje dzieło na kartonie. Niektóre bardziej skomplikowane origami, przeznaczone dla większych maluchów, wymagają z kolei niewielkich nacięć, aby efekt był jak najlepszy. Warto pamiętać, że zestawy do origami często zawierają już odpowiednie kartki do składania, dlatego nie trzeba wcześniej kupować innych. Przed zakupem lepiej najpierw sprawdzić, co znajduje się w zestawie i co według producenta przyda się podczas tworzenia origami.
Origami dla dzieci – 9 zestawów, które zasługują na uwagę
Pierwsze origami:
- Książka zawiera instrukcje, jak za pomocą wyciętych kół z papieru zrobić bardzo proste origami. Dla dzieci może to być dobry wstęp do nauki tworzenia papierowych figurek, ponieważ ten rodzaj origami nie wymaga skomplikowanych zagięć ani tworzenia rozbudowanych dzieł. Wycięte i odpowiednio wymodelowane koła można przykleić na kartonie.
- Malec ma do wyboru cztery rozdziały, każdy zawiera inne postacie i przedmioty do składania. Są to światy wyjęte prosto z bajek i filmów dla dzieci: Harry Potter, krasnoludki, Mała Syrenka oraz Pippi Langstrump.
- Wszystkie projekty w książce zawierają dokładne instrukcje złożenia (podane są nawet średnice kółek) oraz zdjęcia gotowych prac. Dzięki temu dziecko nie tylko nie powinno mieć większych problemów podczas tworzenia origami, ale będzie mogło też porównać efekt swojej pracy z książkową ilustracją.
- Zestaw zawiera gotowe, kolorowe kartki w kształcie kwadratu, z których smyk może szybko i samodzielnie stworzyć zwierzęta origami. Nie musi dodatkowo nic rysować, ponieważ wszelkie detale, jak pyszczki zwierząt czy kolor ich skóry lub sierści, są już wydrukowane.
- Na każde zwierzątko przypadają dwie kartki papieru, które mają na sobie wyraźne zaznaczenia, czyli wskazówki, w których miejscach dziecko powinno zagiąć papier, aby figurka origami się udała.
- Maluch ma do wyboru ocelota, dwie żaby, biedronkę, psa, pingwina, wieloryba i dwie ryby. Wszystkie razem stworzą uroczy zwierzyniec, który udekoruje pokój szkraba, a w dodatku nada się do zabawy!
- Książeczka zawiera mnóstwo instrukcji do origami dla dzieci, które krok po kroku tłumaczą poszczególne etapy pracy nad figurką. Obok tekstu zawsze widnieje ilustracja z modelem końcowym.
- Dziecko może stworzyć łącznie aż 26 różnych figurek, głównie zwierząt (np. biedronkę, łabędzia, żabę, mysz, motyla). Podczas składania przydadzą się kolorowe kartki, ale nie jest to koniecznością – smyk może równie dobrze użyć białego papieru, a następnie przy użyciu kredek czy mazaków udekorować figurki.
- Książka nada się na rodzinne popołudnie spędzone z malcem i może być też doskonałą lekcją cierpliwości.
- Zestaw zawiera 21 trójwymiarowych zwierzątek, które malec musi wyciąć, złożyć, a następnie skleić według instrukcji. Przydadzą się nożyczki oraz klej!
- Arkusze zawarte w książeczce pozwolą stworzyć maluchowi własne papierowe zoo. Do złożenia są m.in. pantera, tukan, nosorożec, żyrafa, wieloryb, krab, żółw, lis czy biedronka.
- Zestaw ma za zadanie rozwinąć umiejętności manualne, nauczyć cierpliwości oraz pobudzić wyobraźnię dziecka. Dodatkowo maluch może poznać nowe, egzotyczne zwierzęta, niewystępujące naturalnie w Polsce.
- Książeczka zawiera 10 różnych wzorów i papierów, z których dziecko może wykonać kolorowe samoloty. Oprócz tego maluch znajdzie planszę z 65 nalepkami, które można wykorzystać do udekorowania gotowego modelu.
- Zestaw nada się na pierwsze origami dla dzieci, ponieważ aby złożyć którykolwiek z samolotów, wystarczy tylko przestrzegać linii zagięć. Każdy etap tworzenia modelu został także dokładnie opisany i zilustrowany.
- Po złożeniu modele będą mogły służyć nie tylko jako ozdoba, ale także nadadzą się do zabawy, najlepiej na wolnej przestrzeni – samoloty pofruną, jeśli maluch odpowiednio nimi rzuci!
Origami dla nieco bardziej doświadczonych smyków:
- Czas na origami z papieru dla dzieci, które znają już podstawy sztuki składania i chciałyby spróbować czegoś na wyższym poziome trudności. Zestaw zawiera 208 papierów do składania (unikatowych, każdy specjalnie dopasowany do ostatecznej figurki), dzięki którym brzdąc stworzy 57 różnych modeli.
- Każde z origami zostało oznaczone odpowiednim poziomem trudności. Łącznie jest ich cztery – pierwszy przeznaczony jest dla początkujących smyków, z kolei z ostatnim najlepiej poradzą sobie młodzi zapaleńcy origami, którzy pierwsze doświadczenia w składaniu mają już za sobą.
- Ta książka to nie tylko składanie papieru według odpowiednich linii – niektóre modele, aby prezentowały się jak najlepiej, trzeba odwrócić na drugą stronę, przeciąć czy nadmuchać. Efektami są nieszablonowe zwierzęta, jak nadmuchana złota rybka, dziobiący kurczak czy puszysty kotek.
- To prawdziwa perełka, jeśli chodzi o origami dla dzieci. Arkusze zawarte w zestawie wyróżniają się oryginalnym wzornictwem i kolorystyką (dominuje kolor fioletowy), dzięki czemu każdy złożony model stanie się małym dziełem sztuki.
- Zestaw zawiera książkę z inspiracjami oraz 36 dwustronnie drukowanych kart. To smyk postanawia więc, który wzór powinien być bardziej widoczny. Dziecko samo może też wymyślić nowe figury, jeśli te przedstawione w książce mu nie wystarczą.
- Złożone modele upiększą pokój smyka. Nadają się zarówno do zawieszenia na ścianie, jak i położenia na półce.
- Zestaw składa się z 248 kolorowych papierów, z których można złożyć 64 modele – do wyboru najróżniejsze przedmioty, zwierzęta czy rośliny.
- Figurki zostały oznaczone jednym z czterech stopni trudności, dzięki czemu każdy smyk, bez względu na doświadczenie, powinien znaleźć wzór w sam raz dla siebie.
- Dziecko znajdzie w zestawie niebanalne figury do złożenia, np. brykającego konia, broszkę w kształcie serca, skaczącą żabę, cykającego świerszcza czy dostojnego łabędzia.
- Książka w sam raz dla młodych miłośników wszelkich ozdób do pokoju. Zawiera instrukcje na przeróżne kwieciste origami, które będą potem mogły służyć jako stała dekoracja.
- Smyk może stworzyć m.in. orchideę, lilię wodną, tulipana, bukiet róż czy chryzantemy. Dzięki instrukcjom odda jednocześnie ich złożoność i szczegółowość.
- Pojedyncze kwiaty można łączyć w bukiety i tworzyć własne kompozycje, a jeśli dziecko jest już wprawione w sztukę origami, może nawet złożyć własne, oryginalne rośliny.
Origami to doskonała rozrywka dla dzieci, które lubią spokojną, twórczą zabawę. Choć figurki zazwyczaj składa się samemu, wcale nie musi to oznaczać zabawy w pojedynkę. Warto usiąść wraz z dzieckiem i również zabrać się do roboty – dzięki temu mamy szansę, by popracować nad własnymi umiejętnościami manualnymi oraz spędzić więcej czasu wspólnie z malcem.
Opracowała: Urszula Żupnik