Szukając inspiracji do zabaw z dzieckiem, warto pochylić się nad teatrem. Zabawy teatralne dla dzieci mogą mieć wiele obliczy – od przedstawień kukiełkowych, przez teatr cieni aż po odgrywanie konkretnych scenariuszy z bajek lub książek dla dzieci. Pomysłów na zabawę jest wiele, w dodatku bardzo łatwo je zrealizować, ponieważ bez trudu kupimy dziś zarówno pacynki, jak i całe zestawy teatralne zawierające wszystkie postaci oraz scenariusz przedstawienia. Ale czasem wystarczą tylko teatralne wierszyki lub zestaw piosenek, w oparciu o które nasze maluchy same będą mogły zbudować własną opowieść. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na świetną zabawę razem z dzieckiem.
Teatralne słuchowiska
Teatralne słuchowiska to zabawy, do których wystarczy jedynie chęć i zaangażowanie. Cała reszta – scena, kostiumy, historia, którą chcemy opowiedzieć – wszystko to zależy od naszej wyobraźni i improwizacji. Pomocne mogą okazać się teatralne słuchowiska na płytach CD zawierające wesołe piosenki, które idealnie urozmaicą każde przedstawienie. W końcu chodzi o rozrywkę!
Teatr Malucha – Cztery pory roku składa się z czterech części, odpowiednio: wiosny, lata, jesieni i zimy. Każda płyta zawiera piosenki opowiadające o konkretnej porze roku. To prawdziwa skarbnica pomysłów na zabawy, także te teatralne. Z pomocą piosenek dzieci z łatwością mogą wystawiać muzyczne przedstawienia przez cały rok. Mogą obudować piosenką wymyślone przez siebie historie, przygotowywać autorskie przedstawienia lub dowolnie bawić się utworami, niezależnie czy na zewnątrz pada śnieg, czy świeci słońce.
Zestaw teatralny dla najmłodszych
Zabawy teatralne sprawdzają się nawet w przypadku najmłodszych dzieci – to wprost idealny sposób do odkrywania bajkowych światów. Kukuryku – mały teatr zawiera aż 60 postaci – królów, rycerzy, księżniczek, smoków, kotków, krasnoludków i wielu, wielu innych, w oparciu o które możemy opowiadać dowolnie wybraną historię. Ułatwia to zestaw najpiękniejszych bajek, które można jednocześnie słuchać i prezentować na teatralnej scenie.
Teatr z morałem
Teatrzyki z morałem, czyli rady nie od parady IV to zbiór wyjątkowych, mądrych utworów dla dzieci, z których każdy kończy się pożyteczną lekcją życia, mówiącą o tym, jak zyskać przyjaciół lub jakich wartości powinniśmy się trzymać. Nauka poprzez zabawę sprawdza się w tym przypadku doskonale.
Dzięki przemyślanej formie idealnie nadaje się do wystawiania na scenie, nawet z udziałem sporej ilości chętnych aktorów. Każdy z utworów jest bowiem rozpisany na role.
Wiersze w teatrze
Na role łatwo można także podzielić wiersze dla dzieci, które później maluchy prezentują na zorganizowanej przez siebie teatralnej scenie. Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie zawiera wszystkie utwory Jana Brzechwy, które autor stworzył z myślą o najmłodszych. W książce znajdziemy zarówno utwory sceniczne, w tym "Bajki Samograjki", jak i inne popularne rymowanki, a także wierszowane wersje najsłynniejszych bajek dla dzieci: "Czerwonego Kapturka", "Kota w butach", "Kopciuszka", "Jasia i Małgosię", a do tego "Księżniczkę na ziarnku grochu" napisaną przez Brzechwę dla Teatru Lalek.
Wystawienie takiej sztuki wymaga oczywiście zaangażowania i dużej fantazji, a sama zabawa sprawia wiele frajdy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Przedstawienie na własnej mini scenie
Nieco bardziej rozbudowaną wersją teatrzyku ze scenariuszem jest Domowy teatrzyk – Trzy świnki. Zawiera on rozkładaną kartonową scenę z wymienianymi dekoracjami oraz arkuszowe postaci trzech świnek i groźnego wilka, które na scenie można po prostu ustawić, ale jeśli umieścimy je na tekturowych patyczkach, będą służyły jako kukiełki. Wraz z rozwojem akcji można zmieniać scenerię – wystarczy wybrać kolejną z dodatkowych plansz. Całość dopełnia książeczka z tekstem bajki, który może oczywiście służyć jako scenariusz.
Zestaw do tworzenia teatralnej scenografii
Nie musimy jednak ograniczać się do najprostszych scenografii. Jeżeli dziecko odnajduje się w odgrywaniu teatrzyków, a budowa scenografii sprawia mu przyjemność, możemy podarować mu rozbudowany zestaw, w którym tworzenie scenografii jest zajęciem nieco bardziej kreatywnym. Takim produktem jest na przykład Mon Petit Art. To zestaw idealny do tworzenia bajkowej, dwustronnej scenografii – dzięki temu akcja przedstawienia może rozgrywać się zarówno w lesie, jak i wewnątrz domu. Dziecko samodzielnie tworzy scenariusz teatru w oparciu o wybrane postaci i elementy dekoracji, a na koniec przedstawia własną bajkę, opowiadając o przygodach swoich bohaterów.
Teatr cieni
Teatr cieni to zabawa do której wystarczy tylko lampka nocna, kawałek gładkiej ściany i odrobina kreatywności. W końcu kto z nas jako dziecko nie robił króliczka na ścianie? Niektórzy potrafili także rzucać cienie w kształcie wilka lub niedźwiedzia! Ale za pomocą cieni można przedstawić o wiele więcej niż zwierzęta – można rozgrywać całe przedstawienia, a za scenę służy nam wówczas nawet cała ściana. Wystarczy odpowiednio rozbudowany zestaw papierowych postaci czy przedmiotów, które umieszczone na cienkich patyczkach będą rzucały cienie – dzieci mogą nimi sterować i prowadzić narrację, a jednocześnie same oglądać tworzone przez siebie przedstawienie. Świetnym przykładem jest zestaw teatralny Niesamowite maszyny, który - poza postaciami, patyczkami i klipsami - zawiera także książeczkę z pomysłami na przedstawienia. Zabawa może opierać się więc na gotowych scenariuszach, ale jak to w teatrze bywa – improwizacja również jest możliwa. W dodatku postaci można wykorzystać w dwojaki sposób – można tradycyjnie rzucać na ścianę cienie za pomocą lampki lub świecy, ale światło nie jest niezbędne. Poszczególne elementy po naświetleniu świecą w ciemności!
Teatrzyki kukiełkowe
Tak jak w przypadku teatrzyków ze scenariuszem, tak też w klasycznych teatrach kukiełkowych odgrywanie ról pozwala dzieciom wymyślać, improwizować i nieco bardziej wczuć się w sytuację poszczególnych bohaterów. Przedstawienia kukiełkowe, niegdyś odgrywane zza rozłożystego prześcieradła, teraz mogą zostać zaprezentowane domownikom w nieco bardziej przystępnej formie. 4M – kukiełkowy teatrzyk pomaga samodzielnie przygotować proste kukiełki i zbudować scenerię 50-centymetrowego teatrzyku. Czego więcej trzeba do kreatywnej zabawy?
Oprac. Natalia Olszewska